Koncerny wydają miliardy na zmodernizowanie sieci

Adobe Stock

Firma Tauron Dystrybucja podała, że w tym roku wyda 1,7 mld zł na modernizację sieci, zwłaszcza w celu przyłączenia OZE. Proces ten odbywa się chaotycznie.

Ani konieczność modernizacji, ani też wchodzące w grę kwoty nie są wielkim zaskoczeniem. Rok temu koncern Energa informował, że w latach 2018–2025 wyda na inwestycje w sieć dystrybucyjną 10 mld zł. Enea zaplanowała na podobne cele 7,8 mld zł w latach 2020–2025. PGE w latach 2016–2019 ma wydać w sumie 7 mld zł.

– Pod hasłem zwiększenia możliwości przyłączania OZE operatorzy systemów dystrybucyjnych uzyskali dostęp do około miliarda złotych z funduszy unijnych. Nie wiemy jednak, jak (i czy w ogóle) w praktyce te pieniądze zostały wykorzystane. Brak jest ewaluacji ex post i udokumentowania rzeczywistej korelacji pomiędzy inwestycjami sieciowymi w ramach tych wydatków oraz zwiększeniem możliwości przyłączeniowych dla OZE – mówi nam Grzegorz Wiśniewski, prezes Instytutu Energetyki Odnawialnej.

Czytaj także: Tauron wyda miliardy na OZE

Tego typu strategiczne programy wymagają przygotowania planu rozwoju infrastruktury na więcej niż obecne dziesięć lat. W praktyce zdaniem naszego rozmówcy infrastrukturę sieciową powinniśmy już dawno planować na 2050 r.

Potrzebne jest zatem studium rozwoju sieci, zwłaszcza przyłączania źródeł rozproszonych o mocy od 5 do 50 MW. Takie studium „przyłączeniowe” zrobiono tylko w pierwszej połowie poprzedniej dekady. Nigdy nie opracowano kompleksowego ogólnokrajowego studium w sprawie przyłączania źródeł rozsianych o średnim i niskim napięciu.

– Zbudowaliśmy już wiele źródeł prosumenckich w ramach programów RPO, a teraz dzięki programowi „Mój prąd” OZE przybywa jeszcze szybciej – dodaje Wiśniewski.

 

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Skok na energetykę

Rząd chce dodatkowych 10 miliardów złotych od spółek energetycznych. Ceny prądu wzrosną. Wytwórcy znaleźli ...

Unimot kupił EnergoGas

Notowana na NewConnect spółka nabyła od posła Nowoczesnej udziały w podmiocie handlującym energią elektryczną ...

Z przemysłu prosto do kaloryferów

Ciepło powstałe w wyniku produkcji można wykorzystać do ogrzewania domów. Efektywne wykorzystywanie ciepła odpadowego ...

Moc pytań o budowę rynku mocy w Polsce

Nadal jest wiele niewiadomych po prezentacji założeń tzw. rynku mocy, który ma zachęcać energetyków ...

Musimy zmniejszyć zużycie zasobów

Najważniejsze jest wprowadzanie rozwiązań zmniejszających zużycie wody, energii i ilości substancji chemicznych wykorzystywanych do ...

Spór o wiatraki nierozstrzygnięty

Nie będzie uchwały Naczelnego Sądu Administracyjnego ws. opodatkowania elektrowni wiatrowych. Sąd ogłosi wyrok, ale ...