Koncerny wydają miliardy na zmodernizowanie sieci

Adobe Stock

Firma Tauron Dystrybucja podała, że w tym roku wyda 1,7 mld zł na modernizację sieci, zwłaszcza w celu przyłączenia OZE. Proces ten odbywa się chaotycznie.

Ani konieczność modernizacji, ani też wchodzące w grę kwoty nie są wielkim zaskoczeniem. Rok temu koncern Energa informował, że w latach 2018–2025 wyda na inwestycje w sieć dystrybucyjną 10 mld zł. Enea zaplanowała na podobne cele 7,8 mld zł w latach 2020–2025. PGE w latach 2016–2019 ma wydać w sumie 7 mld zł.

– Pod hasłem zwiększenia możliwości przyłączania OZE operatorzy systemów dystrybucyjnych uzyskali dostęp do około miliarda złotych z funduszy unijnych. Nie wiemy jednak, jak (i czy w ogóle) w praktyce te pieniądze zostały wykorzystane. Brak jest ewaluacji ex post i udokumentowania rzeczywistej korelacji pomiędzy inwestycjami sieciowymi w ramach tych wydatków oraz zwiększeniem możliwości przyłączeniowych dla OZE – mówi nam Grzegorz Wiśniewski, prezes Instytutu Energetyki Odnawialnej.

Czytaj także: Tauron wyda miliardy na OZE

Tego typu strategiczne programy wymagają przygotowania planu rozwoju infrastruktury na więcej niż obecne dziesięć lat. W praktyce zdaniem naszego rozmówcy infrastrukturę sieciową powinniśmy już dawno planować na 2050 r.

Potrzebne jest zatem studium rozwoju sieci, zwłaszcza przyłączania źródeł rozproszonych o mocy od 5 do 50 MW. Takie studium „przyłączeniowe” zrobiono tylko w pierwszej połowie poprzedniej dekady. Nigdy nie opracowano kompleksowego ogólnokrajowego studium w sprawie przyłączania źródeł rozsianych o średnim i niskim napięciu.

– Zbudowaliśmy już wiele źródeł prosumenckich w ramach programów RPO, a teraz dzięki programowi „Mój prąd” OZE przybywa jeszcze szybciej – dodaje Wiśniewski.

 

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Uparty jak Nord Stream 2

Spółka Gazpromu mająca rozbudować gazociąg na dnie Bałtyku nie dostała zgody Polski, więc teraz ...

Cyberatak na terminal LNG na Litwie

Nieznana nigdzie firma rosyjska przedstawiała się na swoich stronach internetowych jako właściciel litewskiego terminalu ...

Jak dbać o panele fotowoltaiczne?

Coraz częściej słyszymy o zaletach korzystania z OZE, czyli z odnawialnych źródeł energii. Od ...

USA największym producentem ropy na świecie

Stany Zjednoczone wyprzedziły Rosję w produkcji ropy naftowej, stając się światowym liderem. Jak wynika ...

Greenpeace „wita” niebezpieczne odpady nuklearne w Rosji

Aktywiści rosyjskiego Greenpeace protestowali w czwartek przeciwko wznowieniu importu zubożonego uranu. Protest odbył się ...

Libia odbuduje wydobycie

W najbliższych trzech latach Libia planuje włożyć 20 mld dol. w odbudowę branży naftowej ...