PGE poniżej oczekiwań

Szacunkowe wyniki energetycznej grupy za I kwartał są słabsze od oczekiwań analityków. Kurs akcji spada.

 

Przed  godz. 10 za akcję PGE trzeba zapłacić 9,07 zł, co oznacza ponad 2-proc. przecenę. Wartość obrotu akcjami zanotowanego od rana przekroczyła już 2 mln zł. Spółka podała szacunkowe dane za I kwartał 2019 r. Wynika z nich, że skonsolidowana EBITDA wyniosła około 1822 mln zł wobec 2214 mln zł rok wcześniej. Z kolei skonsolidowany zysk netto przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej spadł do  585 mln zł z 935 mln zł rok wcześniej.

CZYTAJ TAKŻE: PGE ma dodatkowe uprawnienia do emisji CO2

Wyniki są słabsze od oczekiwań analityków. Choć jednocześnie DM BDM w porannym biuletynie zwraca uwagę na lepszą  jakość wyniku. „Szczególnie konserwatywnie podchodziliśmy do nowego segmentu ciepłownictwa (EBITDA +20 proc.  vs oczekiwania) i dystrybucji (na konferencji po 4Q’18 zarząd ostrzegał, że na braku taryfy traci miesięcznie 10-20 mln zł, tymczasem wyniki udało się poprawić o 1 proc. r/r)” – czytamy w biuletynie.

Vapor escapes from cooling towers at the lignite coal-fired power plant operated by PGE Elektrownia Belchatow SA near Belchatow/Bloomberg

Nakłady inwestycyjne PGE w I  kwartale 2019 roku wyniosły ponad 1 mld zł wobec 0,9 mld zł rok wcześniej, z kolei szacunkowe zadłużenie na koniec marca było rzędu 11,9 mld zł. EBITDA segmentu energetyka konwencjonalna wyniosła 677 mln zł, segmentu ciepłownictwo 403 mln zł, w dystrybucji EBITDA była rzędu 643 mln zł, w segmencie obrotu wynosiła 167 mln zł, a w energetyce odnawialnej jej wartość wyniosła 184 mln zł.

Bloomberg

DM BDM zwraca uwagę, że w prezentacji spółka nie podaje zdarzeń jednorazowych i powtarzalnej EBITDA, tak jak to robiła zwyczajowo. Zamiast tego informuje, że duża pozycja w kategorii korekt/pozostałych (-252 mln zł) wynika z „aktualizacji szacunków odnośnie przychodów ze sprzedaży energii w 2-4Q’19”. Zdaniem ekspertów prawdopodobnie ma to związek z ustawą o cenach energii  – znowelizowanej w lutym tego roku –  gdzie wciąż nie wydano rozporządzeń wykonawczych, dotyczących rekompensat i rodzących obowiązek obniżenia cen sprzedaży. Raport za I kwartał PGE opublikuje 28 maja.

CZYTAJ TAKŻE: PGE DM prognozuje ponad 30 euro za tonę CO2

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Skarb Państwa szykuje zmiany w radzie Orlenu

Zwołane na 24 stycznia 2017 r. Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie (NWZ) PKN Orlen, które ma ...

Miasta coraz mocniej stawiają na autobusy z napędem elektrycznym, na zdj. ładowanie pojazdu w Krakowie

Rozpędza się rynek „zielonych” autobusów

Coraz więcej miast decyduje się na zamówienie elektrycznych autobusów. Choć są dwa razy droższe ...

Gazprom zwiększa inwestycje w gazociągi

Więcej na gazociągi do Chin, Turcji i Niemiec planuje wydać w tym roku rosyjski ...

Polska bramą dla amerykańskiego LNG

Takie dni jak dzisiaj przechodzą do historii – powiedziała premier Beata Szydło, odnosząc się ...

PERN inwestuje w zbiorniki na ropę

Spółka posiała z Mostostalem Płock i Mostostalem Warszawa kontrakt na budowę w Gdańsku dwóch ...

Rybnik i ciepłownie pójdą tanio w polskie ręce

Wspólna oferta polskiej energetyki na aktywa EDF jest jedyną rozważaną teraz przez Francuzów. Ze ...