PGE poniżej oczekiwań

Szacunkowe wyniki energetycznej grupy za I kwartał są słabsze od oczekiwań analityków. Kurs akcji spada.

 

Przed  godz. 10 za akcję PGE trzeba zapłacić 9,07 zł, co oznacza ponad 2-proc. przecenę. Wartość obrotu akcjami zanotowanego od rana przekroczyła już 2 mln zł. Spółka podała szacunkowe dane za I kwartał 2019 r. Wynika z nich, że skonsolidowana EBITDA wyniosła około 1822 mln zł wobec 2214 mln zł rok wcześniej. Z kolei skonsolidowany zysk netto przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej spadł do  585 mln zł z 935 mln zł rok wcześniej.

CZYTAJ TAKŻE: PGE ma dodatkowe uprawnienia do emisji CO2

Wyniki są słabsze od oczekiwań analityków. Choć jednocześnie DM BDM w porannym biuletynie zwraca uwagę na lepszą  jakość wyniku. „Szczególnie konserwatywnie podchodziliśmy do nowego segmentu ciepłownictwa (EBITDA +20 proc.  vs oczekiwania) i dystrybucji (na konferencji po 4Q’18 zarząd ostrzegał, że na braku taryfy traci miesięcznie 10-20 mln zł, tymczasem wyniki udało się poprawić o 1 proc. r/r)” – czytamy w biuletynie.

Vapor escapes from cooling towers at the lignite coal-fired power plant operated by PGE Elektrownia Belchatow SA near Belchatow/Bloomberg

Nakłady inwestycyjne PGE w I  kwartale 2019 roku wyniosły ponad 1 mld zł wobec 0,9 mld zł rok wcześniej, z kolei szacunkowe zadłużenie na koniec marca było rzędu 11,9 mld zł. EBITDA segmentu energetyka konwencjonalna wyniosła 677 mln zł, segmentu ciepłownictwo 403 mln zł, w dystrybucji EBITDA była rzędu 643 mln zł, w segmencie obrotu wynosiła 167 mln zł, a w energetyce odnawialnej jej wartość wyniosła 184 mln zł.

Bloomberg

DM BDM zwraca uwagę, że w prezentacji spółka nie podaje zdarzeń jednorazowych i powtarzalnej EBITDA, tak jak to robiła zwyczajowo. Zamiast tego informuje, że duża pozycja w kategorii korekt/pozostałych (-252 mln zł) wynika z „aktualizacji szacunków odnośnie przychodów ze sprzedaży energii w 2-4Q’19”. Zdaniem ekspertów prawdopodobnie ma to związek z ustawą o cenach energii  – znowelizowanej w lutym tego roku –  gdzie wciąż nie wydano rozporządzeń wykonawczych, dotyczących rekompensat i rodzących obowiązek obniżenia cen sprzedaży. Raport za I kwartał PGE opublikuje 28 maja.

CZYTAJ TAKŻE: PGE DM prognozuje ponad 30 euro za tonę CO2

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Wyższe wyceny Orlenu i Lotosu

Vestor DM wycenia akcje płockiego koncernu na 96 zł, a gdańskiego na 48 zł. ...

Katarski gaz nie jest zagrożony?

Konflikt Kataru z Arabią Saudyjską i kilkoma innymi państwami może wywołać wstrząsy na rynkach. ...

Prąd z Azji Centralnej zasili Pakistan

W minionym tygodniu rozpoczęła się budowa linii energetycznej z Kirgistanu i Tadżykistanu do Pakistanu. ...

Większe magazyny PERN

Przegląd najciekawszych newsów z branży energetycznej ::”Parkiet”: Serinus Energy ma opóźnienia w wydobyciu gazu ...

Awaria Turowa nie zagrozi prognozom PGE

15,5 mln zł odpisu zrobiła największa spółka Polskiej Grupy Energetycznej ze względu na awarię ...

Shell żegna Nową Zelandię

Międzynarodowy gigant paliwowy sprzedaje kolejny biznes zagraniczny. Tym razem w Nowej Zelandii. Kupuje go ...