Tauron zadowolony z inicjatywy Ministra Energii

Fotorzepa/Tomasz Jodłowski

Tauron popiera decyzję dotyczącą zwiększenia transparentności na rynku obrotu energią.

Katowicki koncern z zadowoleniem przyjął inicjatywę Ministra Energii, który zamierza zaproponować projekt zmian legislacyjnych wprowadzających 100-procentowe obligo giełdowe dla energii elektrycznej (z wyłączeniem kogeneracji i energii ze źródeł odnawialnych).

Czytaj także: Krzysztof Tchórzewski: Wprowadzamy cały obrót energią elektryczną na giełdę

– Pomysł Ministerstwa Energii, by 100 proc. energii było handlowane poprzez giełdę jest świetny i głęboko przemyślany, bo jednym posunięciem rozwiązuje kilka strukturalnych problemów rynku – zauważa Filip Grzegorczyk, prezes Tauronu. Jak wyjaśnia, rozwiązuje to problem bilansu grup energetycznych, czyli tego, że jedne mają pozycję długą, a inne krótką (tj. albo mają zbyt dużo wytwarzania w stosunku do sprzedaży, albo większość energii sprzedawanej klientom końcowym muszą kupować na giełdzie – red.). Co więcej, 100 proc. obligo zapewni przejrzystość rynku i nie będzie już zarzutów o manipulację cenami. Giełda stanie się też rynkiem z dużą płynnością. – To wszystko leży w interesie konsumentów energii. To także bardzo dobra wiadomość dla grupy Tauron, która ma krótką pozycję i musi dokupować energię na giełdzie. Wysoka płynność zwiększy dostępność sprzedawanej energii tzn. będziemy mieli skąd ją kupić i cena będzie wiarygodna – dodaje Grzegorczyk.

Ze wstępnej oceny koncernu wynika, że zmiany te powinny być jednym z czynników stabilizujących ceny energii na rynku oraz zwiększyć transparentność obrotu energią, co przyniesie korzyści dla producentów energii oraz klientów.

W portfelu Taurona jest prawie 5,5 mln klientów, w tym blisko 5 mln gospodarstw domowych. Tauron obiecuje też, że zgodnie z wolą ministra od początku sierpnia będzie maksymalizować ilość energii sprzedawanej za pośrednictwem giełdy (TGE).

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Częściej zmieniamy sprzedawcę gazu

Do końca ubiegłego roku ponad 30 tys. końcowych odbiorców błękitnego paliwa zmieniło dostawcę. W ...

Gorsze perspektywy dla PGE

Polska Grupa Energetyczna spodziewa się w 2016 roku istotnego spadku EBITDA w segmencie wytwarzania ...

PGNiG sprzedaje więcej gazu

W ubiegłym roku koncern znalazł nabywców na 26,8 mld m sześc. błękitnego paliwa. To ...

Miliardowe oszczędności. Wykorzystamy potencjał?

Elektrociepłownie zabiegają w Ministerstwie Energii o wsparcie. W Polsce jest potencjał na zainstalowanie dodatkowych 7,5–10 ...

Ostrołęckie puzzle finansowe Enei i Energi

Każdy z partnerów budowy bloku w elektrowni w Ostrołęce chce wyłożyć 3 mld zł ...

Więźniowie pod przymusem i za darmo. Gdzie? Na inwestycji Gazpromu

Przy budowie Nord Stream-2 Rosja i jej koncerny wykorzystują przymusową pracę więźniów, twierdzą obrońcy ...