PGE: Niższe od oczekiwań półroczne wyniki

Nawet 2,62 proc. spadały notowanie Polskiej Grupy Energetycznej na otwarciu piątkowej sesji. Powodem zawodu inwestorów są słabsze od oczekiwanych szacunkowe wyniki drugiego kwartału.

PGE podała, że jej skonsolidowany wynik EBITDA od kwietnia do czerwca sięgnął 1,36 mld zł. To wynik o 9 proc. gorszy od zanotowanego w analogicznym okresie 2017 r., a także niższy niż oczekiwał rynek (o ok. 12 proc.). Podobnie jest w przypadku czystego zarobku, który w drugim kwartale wyniósł szacunkowo 267 mln zł. Oczekiwania rynku były o ok. 40 proc. wyższe, a wynik netto z analogicznego okresu 2017 r. przekraczał ten wygenerowany teraz o prawie 50 proc.

W rezultacie w całym półroczu tego roku lider rynku wytwarzania miał 3,58 mld zł zysku EBITDA, a zysk przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej przekroczył 1,2 mld zł.

Według szacunków PGE EBITDA segmentu energetyka konwencjonalna (w tym ciepłownictwo) sięgnęła 1,74 mld zł, segmentu dystrybucji – 1,27 mld zł, w obrocie było to 302 mln zł, a w energetyce odnawialnej 222 mln zł.

Kamil Kliszcz z DM mBanku w porannym komentarzu zwrócił uwagę na wpływ zdarzeń jednorazowych na wyniki EBITDA drugiego kwartału. Chodzi o odpisanie przychodów uzyskanych z tytułu rozliczenia kontraktów długoterminowych w Elektrociepłowni Zielona Góra (na kwotę 97 mln zł) z uwagi na wzrost cen energii i rezerwę rekultywacyjną (na 15 mln zł). Jak zauważył analityk powtarzalna EBITDA (nie uwzględniająca tych zdarzeń) przekroczyłaby 1,47 mld zł, czyli byłaby o 5 proc. poniżej prognozy tego domu maklerskiego.

Analityk dostrzegł też zaniżony sposób księgowania kosztów uprawnień do emisji CO2, co będzie skutkować przesunięciem marży na 2019 r.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

#RZECZoBIZNESIE: Polska musi inwestować w OZE

2021 może być rokiem niedoboru mocy w Polsce – mówi Mariusz Mielczarek z General ...

PKP złożyła w sądzie wniosek o unieważnienie prywatyzacji PKP Energetyka

Jak wynika z informacji przekazanych Polskiej Agencji Prasowej przez prezesa kolejowej grupy Mirosława Pawłowskiego ...

Transformacja może kosztować niemal bilion złotych

700 do 900 mld złotych – tak ocenia koszty przestawienia całej polskiej gospodarki na ...

PGNiG będzie szukać gazu na Ukrainie

Polski koncern wchodzi na kolejny zagraniczny rynek. W obwodzie lwowskim będzie szukać gazu ziemnego. ...

Naimski: KE reprezentuje interesy Gazpromu

Komisja Europejska reprezentuje interesy Gazpromu i to jest jej polityczne obciążenie. Instytucje UE muszą ...

BP potwierdza plany rozwoju w Polsce

Koncern paliwowy BP, który ogłosił plany zwolnienia w ciągu dwóch lat co najmniej czterech ...