PGE: Niższe od oczekiwań półroczne wyniki

Nawet 2,62 proc. spadały notowanie Polskiej Grupy Energetycznej na otwarciu piątkowej sesji. Powodem zawodu inwestorów są słabsze od oczekiwanych szacunkowe wyniki drugiego kwartału.

PGE podała, że jej skonsolidowany wynik EBITDA od kwietnia do czerwca sięgnął 1,36 mld zł. To wynik o 9 proc. gorszy od zanotowanego w analogicznym okresie 2017 r., a także niższy niż oczekiwał rynek (o ok. 12 proc.). Podobnie jest w przypadku czystego zarobku, który w drugim kwartale wyniósł szacunkowo 267 mln zł. Oczekiwania rynku były o ok. 40 proc. wyższe, a wynik netto z analogicznego okresu 2017 r. przekraczał ten wygenerowany teraz o prawie 50 proc.

W rezultacie w całym półroczu tego roku lider rynku wytwarzania miał 3,58 mld zł zysku EBITDA, a zysk przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej przekroczył 1,2 mld zł.

Według szacunków PGE EBITDA segmentu energetyka konwencjonalna (w tym ciepłownictwo) sięgnęła 1,74 mld zł, segmentu dystrybucji – 1,27 mld zł, w obrocie było to 302 mln zł, a w energetyce odnawialnej 222 mln zł.

Kamil Kliszcz z DM mBanku w porannym komentarzu zwrócił uwagę na wpływ zdarzeń jednorazowych na wyniki EBITDA drugiego kwartału. Chodzi o odpisanie przychodów uzyskanych z tytułu rozliczenia kontraktów długoterminowych w Elektrociepłowni Zielona Góra (na kwotę 97 mln zł) z uwagi na wzrost cen energii i rezerwę rekultywacyjną (na 15 mln zł). Jak zauważył analityk powtarzalna EBITDA (nie uwzględniająca tych zdarzeń) przekroczyłaby 1,47 mld zł, czyli byłaby o 5 proc. poniżej prognozy tego domu maklerskiego.

Analityk dostrzegł też zaniżony sposób księgowania kosztów uprawnień do emisji CO2, co będzie skutkować przesunięciem marży na 2019 r.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Wstrzymano dostawy gazu przez rewers na Gazociągu Jamalskim

Gaz zbyt niskiej jakości przesyłany przez rewers na Gazociągu Jamalskim z Niemiec do Polski ...

Ukraina: Gigantyczne premie za wygraną z Gazpromem

Naftogaz przyznał sobie gigantyczne nagrody za zwycięstwo sądowe nad Gazpromem. Premia dla 41 najbardziej ...

Cztery trendy rozwoju miasta

Zbudujemy naszą reputację na innowacjach – mówi Maciej Sadowski, prezes StartUp Hub Poland w ...

LNG z Norwegii robi furorę na Litwie

Terminal LNG w Kłajpedzie dostał dziś kolejną partię gazu skroplonego z Norwegii. To dziesiąta ...

Pieniądze jadą za ropą

Tam gdzie Rosjanie wydobywają najwięcej ropy i gazu, rodziny mogą sobie pozwolić na zakup ...

Sąd oddalił skargę na Nord Stream

Niemiecki sąd nie widzi powodu, dla którego gazociąg miałby być bardziej zagłębiony niż obecnie. ...