PGE: Niższe od oczekiwań półroczne wyniki

Nawet 2,62 proc. spadały notowanie Polskiej Grupy Energetycznej na otwarciu piątkowej sesji. Powodem zawodu inwestorów są słabsze od oczekiwanych szacunkowe wyniki drugiego kwartału.

PGE podała, że jej skonsolidowany wynik EBITDA od kwietnia do czerwca sięgnął 1,36 mld zł. To wynik o 9 proc. gorszy od zanotowanego w analogicznym okresie 2017 r., a także niższy niż oczekiwał rynek (o ok. 12 proc.). Podobnie jest w przypadku czystego zarobku, który w drugim kwartale wyniósł szacunkowo 267 mln zł. Oczekiwania rynku były o ok. 40 proc. wyższe, a wynik netto z analogicznego okresu 2017 r. przekraczał ten wygenerowany teraz o prawie 50 proc.

W rezultacie w całym półroczu tego roku lider rynku wytwarzania miał 3,58 mld zł zysku EBITDA, a zysk przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej przekroczył 1,2 mld zł.

Według szacunków PGE EBITDA segmentu energetyka konwencjonalna (w tym ciepłownictwo) sięgnęła 1,74 mld zł, segmentu dystrybucji – 1,27 mld zł, w obrocie było to 302 mln zł, a w energetyce odnawialnej 222 mln zł.

Kamil Kliszcz z DM mBanku w porannym komentarzu zwrócił uwagę na wpływ zdarzeń jednorazowych na wyniki EBITDA drugiego kwartału. Chodzi o odpisanie przychodów uzyskanych z tytułu rozliczenia kontraktów długoterminowych w Elektrociepłowni Zielona Góra (na kwotę 97 mln zł) z uwagi na wzrost cen energii i rezerwę rekultywacyjną (na 15 mln zł). Jak zauważył analityk powtarzalna EBITDA (nie uwzględniająca tych zdarzeń) przekroczyłaby 1,47 mld zł, czyli byłaby o 5 proc. poniżej prognozy tego domu maklerskiego.

Analityk dostrzegł też zaniżony sposób księgowania kosztów uprawnień do emisji CO2, co będzie skutkować przesunięciem marży na 2019 r.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Gazprom jest zdeterminowany zwiększać dostawy gazu do UE

Rosjanie eksportują rekordowe ilości błękitnego paliwa. Nie przeszkadzają im w tym nawet ograniczenia stawiane ...

JSW przygląda się projektom węglowym Prairie Mining

Polski producent węgla koksowego w najbliższych dniach spotka się z Prairie Mining, by negocjować ...

Łukoil celuje w Iran

Największy prywatny koncern paliwowy Rosji chce inwestować w Iranie w wydobycie oraz handel ropą ...

Lotos poprawił wyniki. W tym roku będzie trudniej

W IV kwartale koncern istotnie poprawił wyniki. W tym roku będzie już o to ...

Jak będzie wyglądać polski rynek energii?

Latem operator systemu energetycznego poprosi dużych odbiorców o redukcję i im za to zapłaci. ...

Surowcowa wańka wstańka

Polska nie ma szczęścia do różnicowania dostaw surowców energetycznych. Ilekroć chcemy uniezależnić się od ...