Przed nowym prezesem Energi stoją stare wyzwania

Arkadiusz Siwko został szefem energetycznej spółki z Gdańska. Pierwszy dzień zaczął od merytorycznych rozmów z menedżerami Energi, a nie… od zwolnień.

– Widać było, że chce poznać grupę i jej pracowników. Po pytaniach było jednak widać, że ma dużą wiedzę o Enerdze: jej strukturze i dotychczasowych decyzjach – zauważa jeden z naszych rozmówców. – Na razie nie było mowy o nastawieniu do strategicznych projektów prowadzonych przez spółkę. Pierwsze wrażenie jest pozytywne – mówi inna osoba.

Plusem jest to, że Siwko ma wiedzę o rynku kapitałowym. Ukończył kurs maklera papierów wartościowych w Warszawie pod patronatem Uniwersytetu Oksfordzkiego, a także kurs doradcy inwestycyjnego. Rynek bardziej go jednak kojarzy jako byłego prezesa Polskiej Grupy Zbrojeniowej i Operatora Logistycznego Paliw Płynnych. Już w drugiej połowie czerwca podczas toczącego się wówczas konkursu na prezesa Energi nasze źródła wskazywały go jako murowanego kandydata.

A trzeba przyznać, że to raczej gorący stołek. Bo Siwko jest siódmym prezesem Energi od czasów objęcia rządów przez PiS. Przedstawiciele rynku kapitałowego oczekują pewnej stabilizacji kadrowej w gdańskim koncernie. – Częste zmiany na najwyższych stanowiskach negatywnie odbijają się na spółkach giełdowych, zwłaszcza jeśli działają one w kluczowych dla gospodarki sektorach – zauważa Marek Buczak, dyrektor ds. rynków zagranicznych w Quercus TFI. W jego ocenie największym wyzwaniem nowego prezesa Energi jest konieczność podpisania się pod decyzją w sprawie Ostrołęki. Chodzi o inwestycję w rozbudowę tamtejszej elektrowni o blok węglowy na 1 tys. MW. Projekt mają wspólnie realizować Energa z Eneą. Już wybrały głównego wykonawcę (konsorcjum GE i Alstom), ale z podpisaniem kontraktu wartego ok. 6 mln zł wstrzymywały się do czasu stworzenia modelu finansowego.

Część ekspertów jest zdania, że rozbudowa nie ma ekonomicznego sensu. Bo choć w tej części Polski nie ma elektrowni na miarę potrzeb, to konkurencję stanowi tańszy prąd ze Skandynawii przez łącznik LitPol Link.

Produkcja energii z węgla straci na opłacalności wraz z drożejącymi uprawnieniami do emisji CO2. Jakimś ratunkiem dla rentowności takich elektrowni mogą być przychody z tzw. rynku mocy, czyli mechanizmu wsparcia wytwórców. Ostrołęka C zamierza walczyć o taki kontrakt w grudniowej aukcji. – Więcej możemy wiedzieć już w sierpniu po ogłoszeniu przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne parametrów aukcji. Wtedy się okaże, ile mocy potrzebuje operator systemu i czy Ostrołęka C będzie miała szanse na przychody z rynku mocy – tłumaczy Kamil Kliszcz z DM mBanku. Analityk nie oczekuje nagłych zwrotów akcji w przypadku decyzji dotyczącej ostrołęckiego projektu. Zwłaszcza że jego zwolennikiem jest minister energii Krzysztof Tchórzewski. Z drugiej strony Siwko – jak wynika z naszych informacji – ma poparcie premiera Mateusza Morawieckiego, którego doradca ds. energetyki Wojciech Myślecki jest przeciwnikiem rozbudowy.

Kolejnym – obok flagowej inwestycji – wyzwaniem nowego prezesa będzie spór z właścicielami farm wiatrowych. Były już prezes Energi Daniel Obajtek (obecnie stojący na czele zarządu PKN Orlen) rozpoczął z nimi batalię, zaprzestając realizacji długoterminowych kontraktów na zakup tzw. zielonych certyfikatów. Tu analitycy nie spodziewają się nagłych rozstrzygnięć.

Ważniejsze dla rynku będzie exposé nowego szefa Energi i nastawienie do akcjonariuszy mniejszościowych. – Pierwsze wypowiedzi będą miały znaczenie. Pokażą, czy polityka ignorowania interesów drobnych właścicieli będzie kontynuowana, czy też nastąpi zwrot – zauważa Kliszcz. Nie chodzi tylko o kwestie dywidendy, ale o to, czy kolejne decyzje dotyczące rozwoju spółki będą podejmowane z myślą o dostarczeniu im zwrotu z zakupu akcji.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Cios w unię energetyczną

Niemcy nie chcą wspólnego z Polską regionalnego planu na wypadek kryzysu gazowego. Plan wzmocnienia ...

Czy PGE kupi Makoszowy?

PGE rozmawia ze Spółką Restrukturyzacji Kopalń na temat kopalni Makoszowy, ale żadne decyzje nie ...

Akcjonariusze Energi i Enei bez nagrody

Zarządy dwóch energetycznych spółek podjęły decyzję o niewypłacaniu dywidendy akcjonariuszom. Energa przeznaczy cały ubiegłoroczny ...

Chińczycy sprzedają Europie LNG z Rosji

Popyt na gaz skroplony w Azji – największym rynku dla tego surowca, spada więc ...

Szara strefa paliw będzie się dalej kurczyła

Spółki działające na polskim rynku liczą zwłaszcza na dalszy wzrost popytu na olej napędowy. ...

Wielkie katarskie fiasko OPEC

Nie ma umowy eksporterów ropy naftowej o zamrożeniu wydobycia. Notowania surowca spadają. Na majówkę ...