PGE nadal patrzy na węgiel

Post Image

Największa spółka energetyczna weszła w okres wzmożonych wydatków inwestycyjnych. Widać to już po tegorocznym budżecie.

Po trzech kwartałach wszystkie realizowane przez Polską Grupę Energetyczną projekty pochłonęły ponad 5,8 mld zł, czyli o 51 proc. wyższe niż w tym samym okresie ub.r.

– W przyszłym roku poziomy wydatków będą zbliżone do tegorocznych – poinformowała Magdalena Bartoś, dyrektor zarządzająca ds. ekonomiczno-finansowych w PGE. Nie ujawniła jednak całkowitej kwoty, jaka w tym roku pójdzie na inwestycje.

Przyspieszenia nabrały projekty związane z budową nowych mocy. Ten obszar pochłonął aż 32 proc. wydatkowanej kwoty. Na sam flagowy projekt budowy bloków węglowych w Opolu, których stopień realizacji sięgnął 24 proc., poszło 1,74 mld zł.

Ze słów prezesa Marka Woszczyka wynika, że spółka nie zrezygnuje także z budowy nowego bloku węglowego w Turowie. Jednostka o planowanej mocy na poziomie 430–450 MW ma jednak zostać przeprojektowana, tak by spełniała zaostrzające się wymogi środowiskowe (wynikające z tzw. konkluzji BAT).

– To nie jest najłatwiejszy projekt. Ale to nie jest powód, byśmy z niego rezygnowali – stwierdził Woszczyk. – Musimy odnawiać naszą flotę w oparciu o najefektywniejsze technologie, także węglowe – dodał szef PGE.

Konieczne będzie zwiększenie budżetu na ten projekt, ale PGE na razie nie ujawniło informacji, z jakimi dodatkowymi wydatkami na Turów trzeba się liczyć. Według wstępnego budżetu blok miał powstać kosztem ok. 4 mld zł.

Wiadomo jednak, że takiego przeprojektowania nie będą wymagać budowane bloki w opolskiej siłowni.

– Cały czas prowadzimy analizy, które odpowiedzą na pytanie, ile dodatkowych środków musimy przeznaczyć na takie dostosowanie w działających elektrowniach. W skali PGE to będzie kilkaset milionów złotych. W skali całego rynku mówimy o kwotach miliardowych – zaznaczył Woszczyk. Ale zastrzegł, że o tym, kiedy wejdą nowe normy środowiskowe, a więc także, które jednostki obejmą zaostrzone wymogi, przekonamy się najwcześniej na początku 2017 r.

Prezes nie odpowiedział jednoznacznie na pytanie dotyczące możliwej modyfikacji budżetu inwestycyjnego w ramach aktualizowanej strategii (efekty poznamy w grudniu). – W analizach nie wyłączamy żadnego aspektu naszego biznesu. Pod uwagę bierzemy przy tym zarówno korektę budżetu (plan na lata 2014–2020 r. zakłada ok. 50 mld zł na inwestycje – red.), jak też inne rozłożenie wydatków w czasie. Będziemy też pracować nad optymalizowaniem kosztów – stwierdził Woszczyk.

Ponieważ segment energetyki konwencjonalnej jest i będzie w przyszłości pod silną presją m.in. z powodu rosnących kosztów zakupu uprawnień do emisji CO2, PGE patrzy też na koszty nabycia paliwa w przyszłości. Tym szef największej spółki sektora tłumaczył prowadzone analizy obejmujące projekt nabycia kopalni Makoszowy od SRK i ewentualne zaangażowanie kapitałowe w TF Silesia. Zwłaszcza że wspomniana kopalnia KW była w przeszłości dostawcą węgla dla elektrowni i elektrociepłowni PGE.

– Warto przeanalizować każdy pomysł dotyczący przyszłości sektora węgla kamiennego. Na podstawie analizy planów inwestycyjnych spółek widać w przyszłości stabilny popyt na węgiel na poziomie 30–40 mln ton rocznie – tłumaczył Woszczyk.

Przypomnijmy, że PGE podpisała z SRK list intencyjny w sprawie Makoszowów w październiku, a pod koniec września wyraziła zainteresowanie projektem TF Silesia.

Mogą Ci się również spodobać

Bomba, która tyka pod rosyjską Arktyką

W wiecznej zmarzlinie rosyjskiej Arktyki zalegają gigantyczne ilości rozwodnionego metanu. Wzrost temperatury na świecie ...

Rozpoczęła się budowa największej na świecie farmy wiatrowej

General Electric wraz z Invenergy budują największą na świecie farmę wiatrową. Moc elektrowni nazwanej ...

Petrobras przegrał ze swoimi robotnikami

Brazylijski gigant energetyczny musi zwrócić swoim robotnikom równowartość około 4,5 mld dolarów, zdecydował sąd ...

Paliwa mogą zdrożeć przez niejasne przepisy

Regulacje dotyczące biopaliw spowodują pod koniec każdego kwartału spadek ilości dostarczanego na rynek oleju ...

Rosja wprowadzi na rynek nowy, tańszy gatunek ropy

Państwowy, rosyjski koncern naftowy Transnieft zamierza stworzyć nowy gatunek ropy, o wysokiej zawartości siarki, ...

OPEC coraz bliżej cięcia limitu w wydobyciu ropy

Kartel eksporterów jest coraz bliżej porozumienia o zmniejszeniu poziomu wydobycia. Kluczowa stała się zmiana ...