Na poniedziałek, 9 września, Ministerstwo Klimatu i Środowiska zapowiedziało prezentację szczegółów tego funduszu. Już teraz wiadomo o nim nieco więcej.
Instrument wsparcia pod nazwą „Wsparcie krajowego systemu energetycznego - FWE (Fundusz Wsparcia Energetyki)” będzie realizowany przez przekazanie środków KPO do BGK. Fundusz będzie wspierał w formie pożyczek przedsięwzięcia inwestycyjne w zakresie efektywności energetycznej, budowy odnawialnych źródeł energii i infrastruktury niezbędnej do jej transportu we wszystkich podsektorach energetyki oraz w sektorze końcowych odbiorców energii, w szczególności w sektorze przedsiębiorstw.
Czytaj więcej
Czy tak popularne w Polsce pompy ciepła zostaną zastąpione zupełnie nową technologią? Pracownicy Uniwersytetu Saary chcą stworzyć alternatywny system chłodzenia i ogrzewania budynków jednorodzinnych. Nowy projekt będzie wykorzystywać zjawisko tzw. elastokaloryczności.
Fundusz Wsparcia Energetyki. Na co trafią środki?
Środki będą przeznaczone na: budowę i modernizację sieci elektroenergetycznych, ciepłowniczych i gazowych (wyłącznie dla gazów zdekarbonizowanych), budowę odnawialnych źródeł energii (wraz z instalacjami do produkcji odnawialnego wodoru i magazynami energii) w sektorze elektroenergetyki i ciepłownictwa, budowę magazynów energii elektrycznej sprzyjających integracji OZE z systemem elektroenergetycznym, zwiększenie efektywności energetycznej przedsiębiorstw wraz z instalacją odnawialnych źródeł energii i systemami magazynowania energii, instalację zmniejszających emisyjność i energochłonność przedsiębiorstw, budowę infrastruktury do produkcji biometanu, biopaliw II generacji i odnawialnego wodoru na cele transportowe.
Nabór planowany jest od III kw. 2024 r. do II kw. 2026 r. lub do wyczerpania alokacji.