Zaległości w Czystym Powietrzu uregulowane? Jest deklaracja minister klimatu

Obsługa programu Czyste Powietrze w Narodowym Funduszu Ochrony i Środowiska idzie już na bieżąco. Wszystkie złożone przez wojewódzkie fundusze wnioski o płatności zostały zrealizowane i będą realizowane systematycznie – informuje minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska.

Publikacja: 29.03.2024 18:06

Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska

Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska

Foto: MKiŚ/Twitter

Deklaracja złożona na platformie „X” ze strony minister jest realizacją zapowiedzi resortu, że do końca przedświątecznego tygodnia wszystkie zaległości w programie zostaną wypłacone.

Jak informowało MKiŚ w ub. tygodni redakcję „Rzeczpospolitej” zaległości w wypłatach przyznanych już dotacji wynosiły na początku tego roku nawet kilkaset milionów złotych. Miało to być efektem – jak sugerował resort – błędami poprzedniego rządu, który nie zabezpieczył dalszego finansowania programu „Czyste Powietrze”. wota niewypłaconych środków w ramach wniosków o płatność beneficjentów programu „Czyste Powietrze” (PPCP), których termin wypłaty został przekroczony zgodnie z zasadami Programu, wynosił wówczas ok. 260 mln zł. – Kolejna transza środków do Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej będzie wysyłana w przyszłym tygodniu. – To pozwoli uregulować te zaległości – informowało ministerstwo w odpowiedzi na nasze pytania 18 marca br. Program będzie potrzebował w tym roku miliardów na pokrycie dotacji do wymiany źródeł ciepła i termomodernizacji.

Czytaj więcej

Wkrótce skończą się zaległości w "Czystym Powietrzu"? Jest deklaracja ministerstwa

– Zgodnie z szacunkami wypłaty dla beneficjentów tego programu w 2024 r. osiągną ok. 5,6 mld zł. NFOŚiGW wnioskuje o finansowanie PPCP w bieżącym roku ze środków KPO w wysokości ponad 4,2 mld zł i FEnIKS (unijny program operacyjny) w wysokości ok. 1,4 mld zł – informuje resort. Najwięcej uwag i pytań dotyczyło środków z KPO, które wydać trzeba do 2026 r. i istniała obawa, że Polska nie zdąży wydać wszystkich środków na ten program. Resort ucina jednak te obawy i podkreśla i podległy mu NFOŚiGW planuje pełne wykorzystanie 13,9 mld zł alokacji KPO na finansowanie PPCP do połowy 2026 r.

Przypomnijmy, że beneficjentami programu są właściciele i współwłaściciele jednorodzinnych domów mieszkalnych lub lokali mieszkalnych wydzielonych w budynkach jednorodzinnych posiadających wyodrębnioną księgę wieczystą. Dotacje nie może przekroczyć 136 tys. zł.

Dofinansowanie przeznaczone jest na rzecz kompleksowej termomodernizacji budynków oraz wymiany starych i nieefektywnych źródeł ciepła na paliwo stałe na nowoczesne źródła ciepła spełniające najwyższe normy.

Informacje podaną przez minister klimatu i środowiska będziemy weryfikować u poszczególnych WFOŚiGW po świętach.

Energetyka Zawodowa
Problemy ministerstwa z elektrowniami węglowymi. Inwestorzy zdezorientowani
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Energetyka Zawodowa
PGE Dystrybucja ma nowy zarząd
Energetyka
Gigantyczne śledztwo ws. fuzji Lotosu z Orlenem Kilkaset osób do przesłuchania
Energetyka Zawodowa
Renata Czech wiceprezesem zarządu PGE do spraw finansowych
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Energetyka Zawodowa
Minister Borys Budka: Nowy zarząd Orlenu zostanie wybrany w przyszłym tygodniu