Reklama

Jest wstęp do aktualizacji strategii energetycznej. Polska przesłała szkic do Brukseli

Polski rząd przesłał do Brukseli wstępną wersję Krajowego Planu na rzecz Energii i Klimatu. To wstęp do aktualizacji strategii energetycznej Polski do 2040 r. Informację przekazała minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska na marginesie Rady UE.

Publikacja: 04.03.2024 19:07

Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska

Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska

Foto: MKiŚ/Twitter

Bezpieczeństwo energetyczne, regulacje dotyczące gazu oraz elastyczność systemu elektroenergetycznego to główne kwestie poruszane podczas Rady UE ds. Energii, która odbyła się 4 marca 2024 r. w Brukseli. W wydarzeniu uczestniczyła minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska.

– Jak co roku priorytetowe będzie dla nas zapełnienie magazynów przed kolejnym sezonem zimowym. Natomiast, jeżeli chodzi o ropę naftową to odtworzenie w 2024 r. zapasów paliw, które zostały obniżone w 2023 r., będzie pozytywnym sygnałem w zakresie zabezpieczenia w okresie zimowym na przełomie roku – powiedziała minister Paulina Hennig-Kloska.

Czytaj więcej

Palący problem nadmiaru węgla. Resort przemysłu rozpoczyna rozmowy

Minister klimatu i środowiska w wypowiedzi dla dziennikarzy przed posiedzeniem rady UE ds. Energii zdradziła, że w ubiegłym tygodniu przesłaliśmy do Brukseli Krajowy Plan na Rzecz Energii i Klimatu. - To jest oczywiście wstępna wersja, na którą w Komisji Europejskiej czekano bardzo długo. Zdecydowanie za długo, ale udało nam się dopracować dokument w wersji wstępnej, który pokazuje, w jaki sposób będziemy chcieli wypełniać cele klimatyczne na rok 2030 – powiedziała.

Reklama
Reklama

Z kolei już w kraju wiceminister tego samego resortu, Miłosz Motyka przyznał, że w UE tylko Polska i Austria ostatecznie nie przedstawiły Komisji Europejskiej finalnych Krajowych Planów na Rzecz Energii i Klimatu (KPEiK). - Jesteśmy na bardzo wysokim etapie zaawansowania, jeśli chodzi o prace nad aktualizacją KPEiK. Przedstawiony zostanie KE do czerwca br. i przechodzimy do aktualizacji z Polityki Energetycznej Państwa (PEP). Wierzę, że wreszcie te programy będą spójne - zaznaczył Motyka. Stwierdził, że ten rok to nie tylko aktualizacje PEP i KPEiK, ale też Program Polskiej Energetyki Jądrowej (PPEJ). "Do czerwca KPEiK, do końca roku PEP i PPEJ.

Krajowy Plan na Rzecz Energii i Klimatu to dokument wyznaczający sposób dojścia do redukcji emisji Co2. Pełni on rolę także wstępu do aktualizacji Polityki Energetycznej Polski do 2040 r.

Energetyka Zawodowa
Nowy układ w energetyce nie zmniejszy napięć w rządzie
Energetyka Zawodowa
Rekonstrukcja rządu umebluje na nowo energetykę i nadzór nad spółkami
Energetyka Zawodowa
Jest nowa prezes Urzędu Regulacji Energetyki. Była faworytką
Energetyka Zawodowa
MAP odpiera zarzuty PiS i wskazuje na rosnące akcje spółek
Energetyka Zawodowa
OZE pokonało węgiel w czerwcu? Wyjaśniamy różnice w danych
Reklama
Reklama