Nowy pełnomocnik rządu odpowiedzialny za infrastrukturę energetyczny będzie na dniach

W kolejnym tygodniu możemy poznać nazwisko nowego pełnomocnika rządu zajmującego krytyczna infrastrukturą liniową w kraju. Donald Tusk zapowiedział także audyt energetyki jądrowej, której on sam jest zwolennikiem.

Publikacja: 09.01.2024 21:27

Premier Donald Tusk.

Premier Donald Tusk.

Foto: Bartłomiej Sawicki

– Jest oczywiste, że energetyka jądrowa w Polsce jest właściwie bezalternatywna, Jeżeli chodzi o energetykę jądrową, to my specjalnie nie mamy wyboru, jeżeli chcemy efektywnie odchodzić od węgla, od brudnej energii, to wiadomo, że same odnawialne źródła energii nam nie wystarczą – powiedział na konferencji prasowej premier Donald Tusk, pytany przez „Rzeczpospolitą” o wolę kontynuacji projektu. Podkreślił, że on sam jest za rozwojem tej technologii „niezależnie od różnych głosów” w jego rządzie. „Często mówi się o przyszłości energetyki wodorowej, ale nie możemy bazować na tego typu wizjach wyłącznie, bo one prawdopodobnie będą odleglejsze w czasie, niż te sprawdzone, dla niektórych kontrowersyjne, dla mnie nie, metody wytwarzania energii jak energetyka jądrowa” – mówił Tusk.

Czytaj więcej

Energetyka bez łącznika. Rządowy pełnomocnik pilnie poszukiwany

Szef rządu wskazał jednak na konieczność ponownego przeanalizowania lokalizacji przyszłej elektrowni jądrowej, która ma powstać na Pomorzu w gminie Choczewo. „Jeszcze przez chwilę będzie trwała gorąca dyskusja, ja to rozumiem, bo jestem stamtąd, czy lokalizacja jest najszczęśliwsza. Tu głos muszą mieć wyłącznie fachowcy. Jeśli okaże się, że nie ma innej możliwości, że to jest optymalna lokalizacja – mówię tutaj o północnych Kaszubach, okolicach Choczewa – to będziemy kontynuowali tę inwestycję – zadeklarował Tusk.

Wskazał, że wykonywany jest szybki audyt. „Sprawdzamy, czy ta lokalizacja jest optymalna. Oczywiście musimy wyjaśnić ten skandal z udziałem ABW i Orlenu, jeśli chodzi o SMR, tzw. małe reaktory, czekamy na informacje od pani minister (Pauliny Hennig-Kloski, szefowej MKiŚ – red.) – zakończył.

Czytaj więcej

Energetyka trafia w ręce PSL, zaś były prezes URE może doradzać premierowi

Redakcja „Rzeczpospolitej” zapytała także premiera o to, kiedy poznamy nazwisko nowego pełnomocnika rządu, który będzie nadzorował spółki zarządzające infrastrukturą przesyłową: Gaz-System, PERN i Polskie Sieci Elektroenergetycznej, a także Polskie Elektrownie Jądrowe odpowiedzialne za atom. – Proszę się nie niepokoić o infrastrukturę krytyczną bo ona ma nadzór czy jest pełnomocnik czy nie W przyszłym tygodniu podejmiemy decyzję czy będą się tym zajmować osobne resorty czy utrzymamy funkcję pełnomocnika. Jeżeli przeważą argumenty za utrzymaniem pełnomocnika ( przy rządzie_ to w przyszłym tygodniu poznają państwo nazwisko – powiedział premier na konferencji prasowej. Najpoważniejszym kandydatem na tę chwilę jest były prezes Urzędu Regulacji Energetyki, Maciej Bando.

Energetyka Zawodowa
Problemy ministerstwa z elektrowniami węglowymi. Inwestorzy zdezorientowani
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Energetyka Zawodowa
PGE Dystrybucja ma nowy zarząd
Energetyka
Gigantyczne śledztwo ws. fuzji Lotosu z Orlenem Kilkaset osób do przesłuchania
Energetyka Zawodowa
Renata Czech wiceprezesem zarządu PGE do spraw finansowych
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Energetyka Zawodowa
Minister Borys Budka: Nowy zarząd Orlenu zostanie wybrany w przyszłym tygodniu