Aktualizacja: 24.11.2024 20:16 Publikacja: 14.06.2022 08:21
Foto: Adobe Stock
Został on opublikowany i skierowany do konsultacji jeszcze w styczniu zeszłego roku. Zakłada on wykreślenie z ustawy Prawo energetyczne artykułu, który obliguje przedsiębiorstwa energetyczne zajmujące się wytwarzaniem energii elektrycznej do sprzedaży całej wytworzonej przez nie energii elektrycznej na giełdach towarowych. Tym samym obligo, czyli obowiązek sprzedaży przez giełdę miałoby zniknąć.
Obligo zwiększono w 2018 r. z 30 do 100 proc. Miało to poprawić płynność i sytuację odbiorców na rynku energii, ograniczając ewentualne wzrosty cen energii elektrycznej i gazu na rynku hurtowym, niewynikające z czynników wpływających na koszt jej wytworzenia czy pozyskania z rynków sąsiednich.
Firma Rafako podjęła decyzję o uruchomieniu procedury zwolnień grupowych zgodnie z ustawą o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników. Raciborska spółka zatrudnia blisko 700 osób.
Z naszych analiz wynika, że pewność dostaw energii w kolejnych latach może być zachowana, ale potrzebujemy działań, które zmniejszą ryzyka. A tych jest sporo – mówi dr Artur Kopijkowski-Gożuch, dyrektor Narodowego Centrum Analiz Energetycznych.
Rozmowa z Grzegorzem Zielińskim, szefem departamentu Energy Europe w Europejskim Banku Odbudowy i Rozwoju (EBOR).
Nowy pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Wojciech Wrochna zapowiada przyspieszenie prac nad modelem finansowania elektrowni jądrowej oraz zabezpieczenie stabilnej mocy do produkcji energii elektrycznej w najbliższych latach.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Po trzech kwartałach tego roku wynik netto Energi spadł o 44 proc. Zdaniem władz firmy to negatywne konsekwencje mrożenia cen energii. Na konferencji wynikowej padły też ważne deklaracje dotyczące giełdowej przyszłości spółki. Energa traktuje swoją dalszą obecność na giełdzie jako wartość.
Towarowa Giełda Energii (TGE) pracuje nad nowymi instrumentami, które przyczynią się do zwiększania obrotów, jednak najważniejszym czynnikiem byłoby przywrócenie obowiązku obrotu energią elektryczną na TGE, tzw. obliga - poinformował prezes TGE Piotr Listwoń.
Ceny energii zarówno w dostawach spotowych jak w kontraktach rocznych spadają zbliżając się już do poziomów cen na poziomie tych mrożonych. Jeśli ceny energii na giełdzie utrzymają się na podobnym poziomie, w 2025 r. może płacić podobne stawki jak w tym roku, ale już bez konieczności mrożenia rynku.
Podsumowanie 2023 r. na Towarowej Giełdzie Energii (TGE) stoi pod znakiem znaczących spadków cen prądu i gazu. W przypadku prądu w kontraktach rocznych spadki sięgają 42 proc., zaś w przypadku gazu nawet ponad 50 proc.
Ceny prądu na giełdzie spadają z miesiąca na miesiąc, także te z dostawą na 2024 r. Gaz jest nieznacznie droższy, co może być pochodną rozpoczęcia sezonu grzewczego. Nadal jednak ceny „błękitnego paliwa” są niższe od obserwowanych rok wcześniej.
Bartłomiej Sawicki, dziennikarz „Rzeczpospolitej” i „Parkietu” został dwukrotnym laureatem 9. edycji konkursu dla mediów „Platynowe Megawaty”, organizowanego przez Towarową Giełdę Energii. Otrzymał tytuł Dziennikarza Roku 2022, a także wyróżnienie za najlepszy materiał na temat rynku gazu w 2022 roku.
Na Towarowej Giełdzie Energii ceny energii elektrycznej z dostawą na 2024 r. zaczynają rosnąć. Jednak uwagę przykuwa rosnące zainteresowanie energią na rynku spotowym.
Polska Grupa Energetyczna uruchomiła platformę zakupu energii, będącą alternatywą dla Towarowej Giełdy Energii. Po tym, jak rząd zniósł obligo giełdowe, PGE szukała sposobu, aby sprzedawać prąd, z zachowaniem zasad konkurencyjności. Zdaniem PGE takim rozwiązaniem ma być Platforma Deklaracji Energii (PDE). Spółka ruszyła a tą formą zakupu energii 3 stycznia br.
Rekordowe ceny energii elektrycznej na Towarowej Giełdzie Energii to efekt m.in. remontów bloków węglowych w kraju.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas