Wielkość obrotu energią elektryczną na Towarowej Giełdzie Energii wyniosła w marcu 2024 roku 10 679 682 MWh, co oznacza spadek o 16,5 proc. w stosunku do marca 2023. Średnia cena ważona wolumenem obrotu na rynku dnia następnego ukształtowała się w marcu br. na poziomie 326,17 zł/MWh, co oznacza spadek o 16,10 zł/MWh w porównaniu do lutego br.
Czytaj więcej
Czy projekt ustawy o bonie energetycznym pominie emerytów, osoby i rodziny z najniższym wynagrodzeniem? Tak twierdzi polityk PiS, Waldemar Buda, który opublikował rzekomo założenia projektu. Ministerstwo Klimatu i Środowiska zaprzecza i podkreśla, że nie jest to wersja projektu firmowana przez resort.
Jakie są obecne rynkowe ceny prądu
Z kolei średnia cena kontraktu rocznego z dostawą w 2025 r. wyniosła w marcu 2024 roku 443,17 zł/MWh, co stanowi wzrost o 6,76 zł/MWh względem ceny kontraktu w poprzednim miesiącu. Od wielu miesięcy średnia cena energii spadała, teraz wzrosła przerywając trend spadkowy trwający od początku roku poprzedniego. W marcu 2023 r. średnia cena kontraktu rocznego (z dostawą na 2024 r.) wyniosła 738,65 zł/MWh.
Spadające ceny energii na TGE są argumentem dla zarządzających, że jest przestrzeń do zmiany przez prezesa URE taryf na drugą połowę roku, już po odmrożeniu cen energii. Analitycy wskazują jednak, że obecne ceny mają ograniczony wpływ na stawki oferowane gospodarstwom domowym w tym roku. Dostawy były bowiem zabezpieczane głównie rok wcześniej, po cenie wówczas obowiązującej. Obecnie zamrożona cena energii wynosi 412 zł za MWh. Po odmrożeniu i powrocie do stawek taryfowych mogłaby wzrosnąć do 739 zł.
Czytaj więcej
Spółdzielnie mieszkaniowe planują od końca czerwca podwyżki opłat, przeważnie wynikające ze wzrostu cen energii elektrycznej i ciepła. Drogą ucieczki przed nimi może być fotowoltaika.