Emilewicz: dopłaty do inwestycji dla firm energochłonnych

Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii finalizuje prace nad pakietem ochronnym dla firm energochłonnych. – Mechanizm planowany dla dużych przedsiębiorstw zużywających co najmniej 1 GWh energii rocznie przewiduje dofinansowanie do przeprowadzenia inwestycji – powiedziała w piątek Jadwiga Emilewicz, minister MPiT w TokFM. Podkreśliła, że nie będą to zwolnienia.

Publikacja: 23.11.2018 12:28

Emilewicz: dopłaty do inwestycji dla firm energochłonnych

Foto: energia.rp.pl

Jednocześnie zaznaczyła, że podobne wsparcie będą otrzymywały przedsiębiorstwa w ramach wsparcia wynikającego z ustawy kogeneracyjnej (dla źródeł produkujących jednocześnie prąd i ciepło). – Od 2022 r. będziemy musieli lokalne ciepłownie przepiąć na czyste źródła energii. Nie będzie możliwe dofinansowanie inwestycji węglowych – dodała Emilewicz.
Minister nie ustosunkowała się jednak do pytania o rekompensaty dla gospodarstw domowych, a także małych i średnich przedsiębiorstw. W odpowiedzi na ostatnią interpelację poselską minister energii Krzysztof Tchórzewski stwierdził, że takie wsparcie pochłonęłoby ponad 1 mld zł w przypadku dopłat do cen energii dla klientów indywidualnych, a w przypadku sektora MSP – nawet kilka miliardów. – Takie rekompensaty musiałyby się opierać na jakimś akcie prawnym. Nikt takiego dokumentu nie widział. Jeśli jednak pakiet dla firm energochłonnych wejdzie w życie, to będzie on skutkował także dla małych i średnich firm – zauważyła Emilewicz.
MPiT chce do końca roku przygotować pakiet ochronny dla firm energochłonnych, by zaczął on działać od przyszłego roku. Resort prowadzi już proces prenotyfikacji w Komisji Europejskiej
Pozostało 100% artykułu
Energetyka Zawodowa
Opóźnione inwestycje Orlenu we Włocławku
Energetyka Zawodowa
Mniejszy zysk PGE mimo rosnących przychodów
Energetyka Zawodowa
Unimot chce kupić od Shella udziały w PCK Schwedt
Energetyka Zawodowa
Pomoc finansowa dla Rafako przeciąga się
Materiał Promocyjny
„Skoro wiemy, że damy radę, to zróbmy to”. Oto ludzie, którzy tworzą Izerę
Energetyka Zawodowa
Transformacja energetyczna na ostrym wirażu
Energetyka Zawodowa
Enea czeka na NABE. „Jesteśmy gotowi na dwa scenariusze”