Walka ze smogiem: koncerny pomogą wymienić kocioł

Oferta mająca na celu poprawę jakości powietrza będzie się rozrastać. Obejmie także pomoc w finansowaniu.

Publikacja: 29.03.2018 22:10

Walka ze smogiem: koncerny pomogą wymienić kocioł

Foto: 123RF

W najbliższym czasie pełnomocnik premiera Mateusza Morawieckiego ds. programu „Czyste powietrze” przeprowadzi przegląd inicjatyw spółek Skarbu Państwa mających na celu walkę ze smogiem. Celem będzie ich skoordynowanie oraz intensyfikacja na terenie 33 polskich miast, które figurują na opublikowanej w 2016 r. przez Światową Organizację Zdrowia liście 50 europejskich miast z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem.

URZĄDZENIA W PAKIECIE

Spółki już robią sporo. Zaproponowana niższa stawka za energię, mająca zwiększyć atrakcyjność taryfy nocnej na cele grzewcze (dotyczącej tylko stawki za dystrybucję), to tylko czubek góry. Energetyka oferuje też do tzw. taryfy antysmogowej sprzedaż urządzeń grzewczych dla osób zainteresowanych wymianą starych kotłów na bardziej ekologiczny system. Proponują to już Tauron i Energa. PGE oraz Enea dopiero przygotowują się do wdrożenia takiej oferty. – Od początku marca Energa Obrót wraz ze spółką zależną Enspirion ma w sprzedaży piece akumulacyjne i pompy ciepła. Klienci mogą zyskać nawet 5 tys. zł. Stu pierwszych ma szansę na 20 proc. rabatu na zakup urządzenia – tłumaczy Jakub Dusza z biura prasowego Energi.

Z kolei Enea sprzedaje już wraz z energią rozwiązania dla inteligentnego domu, pozwalające na zarządzanie zużyciem energii i ciepła, a PGE oprócz niższej stawki za energię oferuje też zainteresowanym klientom indywidualnym pomoc fachowców. Przedsiębiorcom proponuje zaś możliwość kupna prądu wytworzonego wyłącznie z odnawialnych źródeł. Notuje przy tym dynamiczny wzrost sprzedaży tego produktu. Tauron proponuje nie tylko urządzenia na prąd (m.in. piece akumulacyjne z dynamicznym rozładowaniem, pompy ciepła, urządzenia klimatyzacyjne z funkcją chłodzenia, ogrzewania i oczyszczania powietrza), ale też bezobsługowe kotły gazowe oraz na ekogroszek.

PORADA I FINANSOWANIE

W kwietniu katowicki koncern pójdzie krok dalej i dołoży w pakiecie ze sprzedażą urządzeń dedykowane cenniki energii, a także pomoże zdobyć nieoprocentowany kredyt w banku, z którym współpracuje. – Koszty kredytu bierzemy na siebie, a klient oddaje do banku tyle, ile rzeczywiście pożyczy – ujawnia Daniel Iwan, kierownik biura prasowego katowickiego koncernu. Produkt ma być dostępny zarówno dla osób, które otrzymają dofinansowanie na wymianę źródła ciepła np. z gminy, programów operacyjnych czy WFOŚiGW (spółka ma pomóc w wypełnianiu wniosków), jak i tych, które z dopłat nie skorzystają.

Tauron nie ujawnia założeń. Potencjał ma jednak spory. Na terenie województw śląskiego i małopolskiego, gdzie jest operatorem, znajduje się ok. 900 tys. kotłów na węgiel i drewno, które nie spełniają wymagań emisyjnych uchwał antysmogowych i w kolejnych latach muszą być wymienione.

PGE też pracuje nad wprowadzeniem do oferty urządzeń grzewczych w połączeniu ze współfinansowaniem zakupu. Przygotowuje też rozwiązania zachęcające do wymiany przestarzałych kotłów.

– W portfolio nie tylko posiadamy taryfy wpływające na poprawę jakości powietrza, ale także, jako największy wytwórca ciepła w Polsce, oferujemy klientom możliwość skorzystania z ekologicznego ciepła miejskiego pochodzącego z elektrociepłowni oraz inwestujemy w startupy, które pracują nad rozwiązaniami sprzyjającymi walce ze smogiem – dodaje Henryk Baranowski, prezes PGE.
Andrzej Guła z Polskiego Alarmu Smogowego twierdzi, że oferty powiązane z finansowaniem czy to w formie kredytu, czy leasingu są spotykane wśród dystrybutorów energii na całym świecie. O ile jednak chwali samą inicjatywę, o tyle radzi powiązanie jej z rządowym programem termomodernizacji. – Każdy audyt energetyczny musi uwzględniać kwestię docieplenia budynku. Wtedy mamy gwarancję, że nie zainstalujemy przewymiarowanego źródła przy jego wymianie na bardziej ekologiczne – wyjaśnia.

Jak szacuje, po modernizacji domu z kotła o mocy 20 kW można przejść na taki o mocy 10 kW, zaś zapotrzebowanie na węgiel może spaść z 6 ton do mniej niż 3 ton rocznie. – Jeśli spółkom nie będzie zależało na aspekcie termomodernizacji, lecz będą się kierować motywacją finansową, by sprzedać jak najwięcej węgla czy prądu, może to wpędzić odbiorców w nieoptymalny model grzania i związane z tym wyższe rachunki – przestrzega Guła.

OPINIA

Piotr Woźny, pełnomocnik premiera ds. programu „Czyste powietrze”

Każda forma wsparcia rządowego programu „Czyste powietrze” przez spółki Skarbu Państwa jest godna pochwały i warta naśladownictwa. Inicjatywa Taurona dotyczy dwóch ważnych aspektów wpływających na poprawę jakości powietrza. Po pierwsze, wymiany wysokoemisyjnych źródeł ciepła, tzw. kopciuchów, na piece akumulacyjne na energię. A po drugie, testowania w praktyce rozwiązania, jakim jest taryfa antysmogowa na energię, którą wprowadzono na początku roku jako inicjatywę Ministerstwa Energii. Pozytywnie należy ocenić także wspieranie gospodarstw domowych w staraniu się o dofinansowanie z gmin czy wojewódzkich funduszy ochrony środowiska. Ważne, aby służby Taurona, udzielając informacji osobom potrzebującym fachowej pomocy, wspierały je także przy wyborze taryfy najbardziej korzystnej dla klienta. Bez względu na to, czy będzie to taryfa antysmogowa czy też od dawna funkcjonująca taryfa G12w (weekendowa – red.).

W najbliższym czasie pełnomocnik premiera Mateusza Morawieckiego ds. programu „Czyste powietrze” przeprowadzi przegląd inicjatyw spółek Skarbu Państwa mających na celu walkę ze smogiem. Celem będzie ich skoordynowanie oraz intensyfikacja na terenie 33 polskich miast, które figurują na opublikowanej w 2016 r. przez Światową Organizację Zdrowia liście 50 europejskich miast z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem.

URZĄDZENIA W PAKIECIE

Pozostało 93% artykułu
Energetyka Zawodowa
Rafako jednak przeżyje. Znamy plan ratunkowy rządu
Energetyka Zawodowa
Przedsiębiorcy bez ochrony, ale nie muszą się bać wzrostu cen energii? Stawki poniżej ustawowego limitu
Energetyka Zawodowa
Przyłączenia OZE poza kolejką? UOKiK przeszukał biura Enei
Energetyka Zawodowa
Wydzielenia elektrowni węglowych nie będzie? Minister nie pozostawia wątpliwości
Materiał Promocyjny
Przewaga technologii sprawdza się na drodze
Energetyka Zawodowa
Prezes Grupy Tauron: Każdy pracownik będzie mógł zdecydować o swojej przyszłości
Materiał Promocyjny
Transformacja w miastach wymaga współpracy samorządu z biznesem i nauką