W najbliższym czasie pełnomocnik premiera Mateusza Morawieckiego ds. programu „Czyste powietrze” przeprowadzi przegląd inicjatyw spółek Skarbu Państwa mających na celu walkę ze smogiem. Celem będzie ich skoordynowanie oraz intensyfikacja na terenie 33 polskich miast, które figurują na opublikowanej w 2016 r. przez Światową Organizację Zdrowia liście 50 europejskich miast z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem.
URZĄDZENIA W PAKIECIE
Spółki już robią sporo. Zaproponowana niższa stawka za energię, mająca zwiększyć atrakcyjność taryfy nocnej na cele grzewcze (dotyczącej tylko stawki za dystrybucję), to tylko czubek góry. Energetyka oferuje też do tzw. taryfy antysmogowej sprzedaż urządzeń grzewczych dla osób zainteresowanych wymianą starych kotłów na bardziej ekologiczny system. Proponują to już Tauron i Energa. PGE oraz Enea dopiero przygotowują się do wdrożenia takiej oferty. – Od początku marca Energa Obrót wraz ze spółką zależną Enspirion ma w sprzedaży piece akumulacyjne i pompy ciepła. Klienci mogą zyskać nawet 5 tys. zł. Stu pierwszych ma szansę na 20 proc. rabatu na zakup urządzenia – tłumaczy Jakub Dusza z biura prasowego Energi.
Z kolei Enea sprzedaje już wraz z energią rozwiązania dla inteligentnego domu, pozwalające na zarządzanie zużyciem energii i ciepła, a PGE oprócz niższej stawki za energię oferuje też zainteresowanym klientom indywidualnym pomoc fachowców. Przedsiębiorcom proponuje zaś możliwość kupna prądu wytworzonego wyłącznie z odnawialnych źródeł. Notuje przy tym dynamiczny wzrost sprzedaży tego produktu. Tauron proponuje nie tylko urządzenia na prąd (m.in. piece akumulacyjne z dynamicznym rozładowaniem, pompy ciepła, urządzenia klimatyzacyjne z funkcją chłodzenia, ogrzewania i oczyszczania powietrza), ale też bezobsługowe kotły gazowe oraz na ekogroszek.
PORADA I FINANSOWANIE
W kwietniu katowicki koncern pójdzie krok dalej i dołoży w pakiecie ze sprzedażą urządzeń dedykowane cenniki energii, a także pomoże zdobyć nieoprocentowany kredyt w banku, z którym współpracuje. – Koszty kredytu bierzemy na siebie, a klient oddaje do banku tyle, ile rzeczywiście pożyczy – ujawnia Daniel Iwan, kierownik biura prasowego katowickiego koncernu. Produkt ma być dostępny zarówno dla osób, które otrzymają dofinansowanie na wymianę źródła ciepła np. z gminy, programów operacyjnych czy WFOŚiGW (spółka ma pomóc w wypełnianiu wniosków), jak i tych, które z dopłat nie skorzystają.
Tauron nie ujawnia założeń. Potencjał ma jednak spory. Na terenie województw śląskiego i małopolskiego, gdzie jest operatorem, znajduje się ok. 900 tys. kotłów na węgiel i drewno, które nie spełniają wymagań emisyjnych uchwał antysmogowych i w kolejnych latach muszą być wymienione.