Litwa ma problem ze składowiskiem radioaktywnych odpadów

Opóźnia się budowa naziemnego składowiska odpadów z nieczynnej elektrowni atomowej Ignalina na Litwie. Walka idzie o kontrakt wart 70 mln euro.

Publikacja: 22.07.2021 14:56

Litwa ma problem ze składowiskiem radioaktywnych odpadów

Foto: Adobe Stock

Sąd rejonowy w Poniewieżu na wniosek jednej z największych firm budowlanych na Litwie Panevezio statybos trestas (PST) zastosował we wtorek tymczasowy środek zabezpieczający roszczenie – zawiesił wynik przetargu na budowę nadziemnego magazyny na odpady promieniotwórcze, informuje agencja BNS.

Czytaj także: Tańsze zamknięcie Ignaliny na Litwie

Przetarg ogłosiło kierownictwo elektrowni w likwidacji (IAES). Wpłynęły trzy oferty, ale nazwy oferentów nie zostały podane do publicznej wiadomości. Według IAES, propozycja PST została odrzucona, ponieważ firma nie udowodniła, że ​​spełnia wymogi dotyczące składowania i oczyszczenia szkodliwych substancji.

Przetarg na magazyn odpadów z Ignaliny jest na Litwie ważny z punktu widzenia bezpieczeństwa narodowego. Dlatego to rząd zatwierdzi wybranego przez elektrownię wykonawcę.

W ten sposób Wilno chce uniknąć sytuacji, w której konkurs na realizację projektów demontażowych Ignaliny wygrała niemiecka firma Nukem. Szybko okazało się, że Niemcy to nie Niemcy a Rosjanie. Nukem stała się przedsiębiorstwem zarządzanym przez Atomstroyproekt, spółkę zależną rosyjskiego giganta energetyki jądrowej Rosatomu.

W wybudowanym naziemnym magazynie, odpady będą sprowadzane przez cały czas demontażu siłowni czyli do 2038 roku i mogą być tam składowane przez 300 lat. Magazyn zostanie wyposażony przez samorząd miasta Wisagina – stolicy okręgu, gdzie leży zamykana siłownia.

W maju został oddany do użytku mogilnik na odpady o niskiej radioaktywności. W składowisku planowane jest umieszczenie 60 tys. m3 odpadów. Magazyn będzie użytkowany przez 30 lat. Po jego zamknięciu nadzór czynny będzie kontynuowany przez kolejnych 30 lat, a bierny przez kolejne 70 lat. Następnie terytorium może być wykorzystane bez żadnych ograniczeń.

Zamknięcie Ignality było jednym z warunków przyjęcia Litwy do Unii. Pierwszy rosyjski reaktor typu RMBK-1500 pracujący w elektrowni został wyłączony pod koniec 2004 roku, drugi pod koniec 2009 roku. Całkowita likwidacja obiektu nastąpi do 2038 roku.

Energetyka Zawodowa
Ratowanie Rafako trudniejsze, ale nadal możliwe
Energetyka Zawodowa
Szef MAP komentuje sytuację w Grupie Azoty i PGE oraz pomoc dla Rafako. "Jestem optymistą"
Energetyka Zawodowa
Węgla mniej, OZE więcej. Operator podsumował poprzedni rok
Energetyka Zawodowa
ZE PAK skończy z kosztownymi inwestycjami?
Energetyka Zawodowa
Jak bilansować OZE, by rachunki za prąd nie wzrosły?