W energetyce powiało optymizmem

Publikacja: 03.06.2020 20:43

W energetyce powiało optymizmem

Foto: Fotorzepa, Marian Zubrzycki

Notowania wytwórców energii wystrzeliły w górę po kilku pozytywnych informacjach. Analitycy są jednak ostrożni w prognozach – na razie perspektywy dla branży pozostają kiepskie.

Wyraźne jak nigdy wcześniej dystansowanie się kontrolowanych przez państwo firm energetycznych od produkcji energii z węgla i wizja pozyskania dla branży grubych miliardów euro z funduszy unijnych wywołały gwałtowne ożywienie wśród giełdowych inwestorów. W ciągu ostatnich dziesięciu dni (od 25 maja do południa 3 czerwca) notowania indeksu skupiającego wytwórców prądu WIG-energia poszybowały w górę o 25 proc. Największy udział miała w tym Polska Grupa Energetyczna, której kurs wystrzelił aż o 41 proc., sięgając w środę w południe 5,98 zł. W sumie, licząc od tegorocznego dołka, akcje tej spółki zdrożały już niemal o 130 proc. Mocne wybicie widać też w notowaniach pozostałych firm z branży – w ciągu ostatnich dziesięciu dni kurs Enei wzrósł o 29 proc., Tauronu o 25 proc., a Energi o 5 proc.

Z węglem nie po drodze

– Jedną z przyczyną poprawy nastroju inwestorów do spółek energetycznych może być pomysł wydzielenia z tych firm aktywów wytwórczych i górniczych związanych z węglem, zaprezentowany przez prezesa PGE – zauważa Paweł Puchalski, analityk Santander BM.
""

Adobe Stock

energia.rp.pl

Dyrektor biura PGE w Brukseli Maciej Burny powiedział S&P Global Platts o planach wycofania się ze spalania węgla maksymalnie do 2045 r. – Mówimy o wycofaniu całej floty węgla kamiennego i brunatnego za 20–25 lat – stwierdził Burny.
Pozytywnie o pomyśle przeniesienia już teraz aktywów węglowych do oddzielnej państwowej spółki wypowiedział się prezes Tauronu. Żadna z firm z branży nie poparła natomiast publicznie pomysłu dorzucenia po raz kolejny pieniędzy na ratowanie pogrążonej w kłopotach Polskiej Grupy Górniczej.
Ponadto wiadomo już na pewno, że nowy blok w Ostrołęce nie będzie opalany czarnym paliwem, tylko gazem. Inwestorzy: Energa i Enea, zakończyli analizy projektu, a nowy właściciel Energi PKN Orlen zadeklarował udział w finansowaniu tej inwestycji i przystąpienie do niej w charakterze wspólnika. – Zgodnie z zapowiedziami będziemy realizować inwestycję w Ostrołęce, ale musimy brać pod uwagę potencjalne korzyści biznesowe i aspekty regulacyjne. Budowa nowych niskoemisyjnych źródeł to dobry kierunek – stwierdził Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen. Zamknięcie tego projektu w formule węglowej spowodowało, że inwestorzy musieli spisać na straty w sumie 1 mld zł. Według nieoficjalnych informacji liczą jednak na to, że chociaż niewielką część tych pieniędzy uda im się jeszcze odzyskać.
""

Węgiel/Bloomberg

energia.rp.pl

To pokazuje, że nawet koncernom z udziałem Skarbu Państwa z węglem jest już nie po drodze. – Dla Enei i Energi informacja o zamianie paliwa w nowym bloku w Ostrołęce z węgla na gaz jest pozytywna. Natomiast cały sektor na giełdzie zyskuje, gdyż z dotychczasowych komentarzy można wnioskować, że raczej uda się tym spółkom uniknąć dofinansowywania PGG – tak Robert Maj, analityk Ipopemy Securities, komentuje ostatnie zwyżki notowań firm energetycznych. – Do tego ciekawym pomysłem byłoby wydzielenie aktywów górniczych i oddanie tego balastu Skarbowi Państwa. Oczywiście nie wiemy, czy uda się to zrealizować – dodaje Maj.

Wkrótce strategia

Entuzjazm giełdowych inwestorów studzą anality. – Obecnie perspektywy dla spółek energetycznych są słabe. M.in. kurczy się zużycie i produkcja prądu, co jest silnie negatywne dla górnictwa i energetyki węglowej, zmniejsza się też ilość dystrybuowanej energii, co odbija się na biznesie dystrybucji. Poza spekulacjami dotyczącymi szerszego planu dla energetyki nie widzę dziś dla tej branży dobrych wieści – kwituje Puchalski.
Pandemia koronawirusa dodatkowo pogrążyła krajową energetykę. Tylko w kwietniu krajowa produkcja energii elektrycznej spadła o niemal 12 proc. na skutek mniejszego zapotrzebowania na prąd, spowodowanego zamrożeniem gospodarki w wyniku walki z pandemią. Władze spółek energetycznych nie ukrywają, że w całym 2020 r. spodziewają się spadku wyników niemal we wszystkich swoich biznesach.
""

Nowe bloki PGE w Opolu

energia.rp.pl

W takich okolicznościach minister aktywów państwowych Jacek Sasin ma przedstawić strategię dla energetyki. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami jej ogłoszenie miało nastąpić najpóźniej w tym tygodniu.
– Prace trwają, proszę jeszcze o cierpliwość – usłyszeliśmy w środę od Karola Manysa, rzecznika MAP.
W dalszej kolejności resort ma przedstawić swój plan dla górnictwa węgla kamiennego.
Pozostało 100% artykułu
Energetyka Zawodowa
Ekonomiczny żywot starych węglówek Taurona dobiega końca. Zwolnień nie będzie
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Energetyka Zawodowa
Rekordowe wyniki Taurona. W tle 8 miliardów rekompensat
Energetyka Zawodowa
Raport dla Orlenu o Bartłomieju Sienkiewiczu. Ekspert: To jest czarny PR
Energetyka Zawodowa
Kolejne zmiany kadrowe w Orlenie. Wiadomo kto jest w zarządzie
Energetyka Zawodowa
Producenci cementu mają pomysł jak obniżyć ceny