Walka ze smogiem na wszystkich frontach!

Smog to już nie tylko hasło głośno wykrzykiwane przez ekologów, ale realne zagrożenie, z którego zdaje sobie sprawę coraz więcej Polaków. Kroki, jakie powinniśmy podjąć muszą być zatem z jednej strony radykalne, z drugiej zaś być bardzo szerokie i obejmować swym działaniem różne obszary.

Publikacja: 21.02.2019 13:35

Walka ze smogiem na wszystkich frontach!

Foto: Bloomberg

Nad problemem pochylają się wszyscy– włodarze miast, szefowie instytucji i właściciele firm. Wydaje się, że działania na rzecz poprawy jakości powietrza powinno się zacząć od edukacji. Wraz z podniesieniem świadomości społecznej będą szły zmiany

Dla urzędnika i przedsiębiorcy

Organizacja Kongresu Ekologii Powietrza to pierwszy krok, który postawiły Kielce w drodze do czystego powietrza. Spotkanie, które odbędzie się w 28 lutego w Targach Kielce dedykowane jest wszystkim, którym zależy na jakości powietrza w regionie, ale także w całej Polsce. Ideą wydarzenia jest poszerzenie wiedzy naukowej na temat zjawiska smogu, szerzenie dobrych praktyk, promowanie programów antysmogowych oraz otwarta debata o rozwiązaniach dobrych dla miasta i regionu.

Aby spotkania przyniosło zamierzony cel podzielono je na cztery bloki, z których każdy dedykowany jest innej grupie odbiorców – młodzieży, samorządom, przedstawicielom firm i mieszkańcom regionu. Uczestnicy Kongresu Ekologii Powietrza będą mogli wysłuchać prelegentów, ale także wziąć udział w dyskusji, prezentując swoje pomysły.

Dzięki takiemu posunięciu włodarze Kielc rozpoczęli proces edukacyjny mieszkańców – Ważne jest to, że w uczestnictwo włączamy różne grupy wiekowe i środowiska. Zaplanowaliśmy czas dla dzieci, żeby uczyć ich dobrych praktyk, ale liczę też na spotkanie z samorządowcami i wymianę doświadczeń w zakresie skutecznej walki ze smogiem – komentuje Bogdan Wenta, Prezydent Kielc.

Kompleksowo od A do Z

Kongres Ekologii Powietrza to nie tylko panele i wykłady. Dzięki współpracy organizacyjnej z Targami Kielce, uczestnicy spotkania będą mogli zapoznać się z urządzeniami, które faktycznie mają wpływ na poprawę jakości powietrza, ale także całego środowiska. Spotkanie odbywa się bowiem podczas targów Enex Nowa Energia – dedykowanym branży odnawialnych źródeł energii oraz Ekotech przeznaczonych profesjonalistom zajmującym się gospodarkom komunalną.

Podczas targów które trwają od 27 lutego do 1 marca, będzie można zobaczyć  kotły grzewcze 5 klasy spełniające normy ekologiczne, nowoczesne panele fotowoltaiczne oraz pompy ciepła, które każdy może wykorzystać w domu. Zwiedzający będą mieli okazję zobaczyć także separatory odpadów czy biodegradowalne worki na śmieci. Taki kompleksowy pogląd na problem ochrony środowiska i wali z zanieczyszczeniem wydaje się być słuszną koncepcją.

Naszpikowane konferencjami

Targi Enex i Ekotech to także moc konferencji branżowych. Energia PL, która dotyczy magazynowania i powtórnego wykorzystania energii elektrycznej. Dwa dni spotkania podzielono  tematycznie. Pierwszy dzień minie pod hasłem „Magazyny energii w rynku energetycznym”, drugi zaś „Magazyny energii w rynku e-mobility”. Każdy dzień dodatkowo został podzielony panele dyskusyjne. Pierwszy panel dotyczyć będzie regulacjach prawnych, drugi technologiach bateryjnych, trzeci zaś układów sterowania. Kolejny dzień dotyczyć będzie elektromobilności. Podczas pierwszego panelu uczestnicy dyskutują o regulacjach prawnych, a także o ustawie samochodach elektrycznych. Kolejny panel to porównanie zagadnień teoretycznych i realizowanych praktyk. Ostatni panel to refleksja nad obecnym stanem elektromobilności.

Ciekawą konferencją jest także Forum Gospodarki Odpadami, poruszające problem segregacji i recyklingu śmieci. Pierwszy dzień wydarzenia minie pod hasłem „Zbieranie, Transport, Magazynowanie”. Wśród tematów pojawią się między innymi – monitoring gospodarki odpadami, możliwości finansowania czy koszty polis środowiskowych.

Nad problemem pochylają się wszyscy– włodarze miast, szefowie instytucji i właściciele firm. Wydaje się, że działania na rzecz poprawy jakości powietrza powinno się zacząć od edukacji. Wraz z podniesieniem świadomości społecznej będą szły zmiany

Dla urzędnika i przedsiębiorcy

Pozostało 91% artykułu
Energetyka Zawodowa
Awantura o przelanie wody w elektrowni. Dwie państwowe firmy na wojennej ścieżce
Energetyka Zawodowa
Elektrownia Opole uruchamia plan obrony przed powodzią. PGE: Obiekt jest bezpieczny
Energetyka Zawodowa
Tauron wykrył nieprawidłowości za poprzedników. Sprawy trafiły do prokuratury
Energetyka Zawodowa
Złoty spadochron za milion dolarów dla szefa najważniejszej firmy Ukrainy
Materiał Promocyjny
Zarządzenie flotą może być przyjemnością
Energetyka Zawodowa
Rozliczanie poprzedników: ARP złożyła 14 wniosków do prokuratury