◊: Źródłem smogu w 52 proc. jest spalanie paliw stałych w paleniskach domowych.
Bez termomodernizacji nie zmniejszymy zapotrzebowania na energię domów zbudowanych jakiś czas temu.
Ludomir Duda: Tak. Im standard energetyczny domu jest niższy, tym potrzebujemy więcej ciepła, więc zużywamy więcej paliwa i wydajemy duże pieniądze na ogrzewanie. Domy jednorodzinne w Polsce są w niskim standardzie energetycznym. Jeżeli budynek ocieplimy i zmodernizujemy system grzewczy, będziemy potrzebowali znacznie mniej energii.
Na co ta energia idzie?
Nieocieplony dom czy budowany w starych standardach obowiązujących do lat 80. (zimne przegrody budowlane, byle jakie okna, system grawitacyjny jako jedyny sposób wentylacji) potrzebuje energii użytkowej od 250 do 350 kWh na mkw. rocznie. Proces przemiany paliwa w ciepło w pomieszczeniu jest wieloetapowy i zachodzi z różną sprawnością. Na początku mamy niską sprawność konwersji energii chemicznej paliwa na ciepło, potem niską sprawność dystrybucji, wykorzystania i regulacji. Ostatecznie musimy kupić do trzech razy więcej paliwa, niż dostarczamy energii do pomieszczeń. To są ogromne straty.
Jak gruby powinien być styropian użyty do ocieplenia?
Warto użyć takiego, żeby izolacyjność cieplna była optymalna. Dzisiaj przepisy mówią o współczynniku przenikania ciepła na poziomie 0,2 kWh na mkw. na rok. Jednak efektywne ekonomicznie i opłacalne jest takie ocieplenie, w wyniku którego ten współczynnik wynosi 0,1.
Nakłady inwestycyjne na ocieplenie 1 mkw. ściany zewnętrznej zależą od standardu wyjściowego?
Praktycznie nie. Niezależnie od tego, czy ocieplamy budynek z pojedynczej 25 cm cegły, czy taki o relatywnie dobrej ścianie, koszt ocieplenia praktycznie się nie zmienia. Koszt samego materiału to 10 proc. kosztów inwestycji. Im stan wyjściowy budynku jest gorszy, tym inwestycja jest bardziej opłacalna.