Celem debaty „Grudziądz KOCHA czyste powietrze” było przedstawienie mieszkańcom miasta przyczyn powstawania smogu i uświadomienie im jak wiele w walce o czyste powietrze zależy od indywidualnych decyzji, dotyczących choćby sposobu ogrzewania gospodarstw domowych. Co ważne, w walce tej mieszkańcy regionu i jego włodarze mogą liczyć na wsparcie sektora energetycznego. Dofinansowania, , wymiana pieców grzewczych na nowe i bardziej ekologiczne, akcje edukacyjne – to się już dzieje, dzięki współpracy spółki Energa, lokalnych władz oraz dzięki nowym taryfom antysmogowym. W najbliższej przyszłości podobnych działań ma być jeszcze więcej, co pozwoli na kompleksowe podejście do problemu złej jakości powietrza.
Grudziądz to miasto, w którym problem smogu jest ogromny, w 80% odpowiada za niego emisja powierzchniowa, czyli spalanie złej jakości paliw, a nawet śmieci w przydomowych piecach. – W Grudziądzu
i nie tylko, dobrym rozwiązaniem, by ograniczyć emisję szkodliwych pyłów do atmosfery, są taryfy antysmogowe i ciepło systemowe, na co wskazuje między innymi raport „Energetyka KOCHA czyste powietrze” przygotowany przez Polski Komitet Energii Elektrycznej. W miastach takich jak to, gdzie przeważa niska zabudowa jednorodzinna, problem smogu trzeba rozwiązywać systemowo, a sektor energetyczny ma tu ogromną rolę do odegrania – mówi Dr inż. Janusz Zyśk z AGH, ekspert współpracujący z PKEE.
To, że problem smogu w Grudziądzu jest duży potwierdzali w trakcie debaty przedstawiciele lokalnych służb miejskich – Aktywnie włączamy się w ograniczanie tego zjawiska. Uruchomiliśmy ekopatrol, prowadzone przez nas kontrolę potwierdziły, że część mieszkańców pali w piecach śmieciami, plastikiem czy starymi lakierowanymi meblami – opowiada Jan Przeczewski, Komendant Straży Miejskiej w Grudziądzu. Dlatego tak duże znaczenie dla rozwiązania problemu smogu ma edukacja i wielopłaszczyznowa współpraca pomiędzy instytucjami (zarówno na szczeblu lokalnym, jak i krajowym)
Dofinansowania, taryfy antysmogowe, spotkania edukacyjne – to tylko niektóre rozwiązania oferowane przez spółkę Energa, zaprezentowane podczas spotkania. Wszystkie mają na celu pomoc mieszkańcom polskich miast w walce ze smogiem. – Chcemy przekonać naszych klientów do zmiany ogrzewania i oferujemy im kompleksowe rozwiązania połączone z taryfami antysmogowymi. Oferujemy również wsparcie finansowe i to nie małe. Nasi klienci mogą otrzymać aż 5 000 zł dofinansowania, które mogą wykorzystać na zakup nowoczesnych pieców. – mówi Joanna Jankowska-Fąs – Dyrektor Zarządzający Rozwojem w Energa Obrót. Ze wsparcia oferowanego przez Energę może skorzystać każdy. Warto jednak dodać, że jest to program pilotażowy, a pula środków jest ograniczona, dlatego warto się pośpieszyć. Na tym jednak działania Energii się nie kończą
– Uruchomiliśmy specjalny serwis internetowy na którym można dowiedzieć się jak walczyć ze smogiem. Nasi eksperci oferują rzetelną informację o oferowanych przez nas rozwiązaniach, w tym o taryfach antysmogowych i pomogą dobrać najlepsze rozwiązanie – dodaje dyrektor Jankowska-Fąs .
Grudziądzkie spotkanie było również okazją do wymiany wiedzy i doświadczeń w zakresie ochrony powietrza w regionie pomiędzy jego mieszkańcami, a władzami samorządowymi. – Część mieszkańców pali śmieciami. Poza tym wiemy, że sprawność energetyczna starych pieców jest byle jaka. Dlatego cieszę się, że PKEE zdecydowało się zorganizować tę debatę właśnie w naszym regionie. Myślę, że oferta sektora energetycznego to duża zachęta do wymiany starych pieców. Również taryfa antysmogowa jest dobrym pomysłem pomagającym mieszkańcom Grudziądza – komentuje Edmund Korgol – Starosta Grudziądzki. A wiceprezydent miasta Marek Sikora, dodawał – Staramy sobie radzić z zanieczyszczeniem powietrza. Korzystamy z dotacji unijnych i krajowych. Cieszą nas dofinansowania takie jak to oferowane przez spółkę Energa. Każda pomoc jest na wagę złota ponieważ koszt wymiany pieców, przede wszystkim w starych kamienicach, jest bardzo wysoki. – przekonywał prezydent.