Nieoficjalnie: atomowe porozumienie Obajtka i Sołowowa

Według Michała Sołowowa olbrzymie bloki jądrowe, które mogą być realizowane i finansowane wyłącznie przez państwo i to z różnym skutkiem, to już historia.
Według Michała Sołowowa olbrzymie bloki jądrowe, które mogą być realizowane i finansowane wyłącznie przez państwo i to z różnym skutkiem, to już historia.
PAP

Grupa Orlen, zarządzana przez Daniela Obajtka, ma zawrzeć porozumienie w sprawie małych reaktorów jądrowych z Synthosem, należącym do miliardera Michała Sołowowa – donosi Polityka Insight, powołując się na nieoficjalne informacje.

Według nieoficjalnych informacji Polityki Insight, Orlen i Synthos jeszcze w czerwcu podpiszą porozumienie, na mocy którego Orlen przejmie prawdopodobnie połowę udziałów w spółce Synthos Green Energy, która zajmuje się rozwojem nowoczesnej energetyki.

Czytaj także: Synthos nie rezygnuje z małego atomu

Jak informowaliśmy już na naszych łamach, należąca do biznesmena Michała Sołowowa chemiczna grupa Synthos już na początku 2019 r., jako pierwsza prywatna firma na świecie, rozpoczęła rozmowy z amerykańskim GE Hitachi Nuclear Energy w sprawie budowy elektrowni jądrowej na bazie małych reaktorów w Polsce. Spółka pod koniec 2020 r. rozpoczęła w tej sprawie dialog regulacyjny z Państwową Agencją Atomistyki. Na początek przedstawiła Agencji propozycję zakresu opinii ogólnej w sprawie rozwiązań organizacyjno – technicznych małego reaktora BWRX – 300. To pierwszy krok w rozpoczęciu procedury poprzedzającej proces regulacyjny dotyczący planowanej budowy elektrowni atomowej w Polsce.

Według Michała Sołowowa olbrzymie bloki jądrowe, które mogą być realizowane i finansowane wyłącznie przez państwo i to z różnym skutkiem, to już historia. – Nikt już w ten sposób nie będzie zarządzał energetyką. Przyszłością są małe reaktory SMR. Pozwalają na prowadzenie szybkiego procesu inwestycyjnego, współpracę państw z prywatnymi inwestorami i na lokowanie takich elektrowni w pobliżu konsumenta. Gracze na całym świecie stawiają właśnie na ten kierunek, na przykład dla Amerykanów jest to bezdyskusyjne – przekonywał biznesmen w ostatnim wywiadzie dla „Rzeczpospolitej” i „Parkietu”.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

UOKiK idzie na rekord

Blisko 30 mld zł kary nałożonej na rosyjskiego monopolistę gazowego jest wydarzeniem bez precedensu ...

Kanadyjski naftociąg zagraża Wielkim Jeziorom

Amerykanie nie chcą u siebie kanadyjskiego rurociągu, bo zagraża przyrodzie Wielkich Jezior. Kanada broni ...

Rosja odmówiła Białorusi tańszego gazu

Cena na rosyjski gaz dla Mińska pozostanie taka jak w kontrakcie – 127 dolarów ...

Odejście od węgla wymaga czasu

Niemcy nie zdołają wypełnić zobowiązań na 2020 r., bo w ciągu ostatnich dwóch dekad ...

Początek epoki drogich paliw

Kurs ropy naftowej jest najwyższy od blisko czterech lat. Wkrótce również za olej napędowy ...

Daleko do fuzji Orlenu z Lotosem

Zgoda Komisji Europejskiej zależy głównie od tego, czy będzie zapewniona konkurencja na rynku hurtowym ...