Grzejemy na potęgę. Rekordowy popyt na gaz i prąd

Adobe Stock

Najpierw o najwyższym w historii zapotrzebowaniu na energię elektryczną poinformowały Polskie Sieci Elektroenergetyczne. Niedługo potem padł rekord zużycia gazu. Wszystko przez falę mrozów, która przechodzi przez Polskę.

Według wstępnych danych minionej doby gazowej (18/19 stycznia 2021 r.) Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo dostarczyło ok. 81 mln m sześc. (911 GWh) gazu ziemnego, co stanowi historyczny rekord dobowych dostaw błękitnego paliwa. Jak tłumaczy gazowy gigant, zwiększony popyt na ten surowiec wynika ze znacznego spadku temperatur w Polsce, który spowodował wzrost zapotrzebowania na ogrzewanie wśród odbiorców indywidualnych. Ponadto na wysokim poziomie pozostaje także zużycie gazu przez odbiorców przemysłowych.

Poprzedni rekord PGNiG zanotował zimą 2018 r. Najwyższe dobowe zużycie gazu ziemnego przez odbiorców grupy wyniosło wówczas ok. 78,8 mln m sześc. (882 GWh).

Adobe Stock

Spółka zapewnia, że jako największy gracz na polskim rynku gazu jest dobrze przygotowana do obecnej sytuacji. – Dzięki zapasom gazu utworzonym przez spółkę w podziemnych magazynach w Polsce i za granicą, jak również dzięki rozwijanej wciąż dywersyfikacji dostaw oraz rezerwacji mocy w gazociągach krajowych i transgranicznych, możemy elastycznie reagować na zmieniające się potrzeby klientów – przekonuje Paweł Majewski, prezes PGNiG. Zapowiada jednocześnie dalsze działania dywersyfikacyjne oraz inwestycje w rozwój infrastruktury magazynowej w Polsce.

Obecnie potrzeby PGNiG pokrywane są dostawami gazu ziemnego pochodzącego z wydobycia krajowego, z importu realizowanego z kierunków: wschodniego (Rosja), zachodniego (Niemcy) i południowego (Czechy), dostawami LNG (m.in. Katar i USA), a także z zapasów z podziemnych magazynów gazu w Polsce i na Ukrainie.

Adobe Stock

W poniedziałek 18 stycznia padł też rekord zapotrzebowania na energię elektryczną w Polsce. Najwyższe historycznie zapotrzebowanie na moc w krajowej sieci odnotowano o godz. 10.45 i wyniosło ono 27,38 GW. Polskie Sieci Elektroenergetyczne tłumaczą, że na tak wysokie zużycie energii wpłynęła przede wszystkim niska temperatura powietrza, przekraczająca w niektórych obszarach kraju minus 20 st. C. Bardzo wysoki popyt utrzymywał się przez znaczną część dnia, przekraczając poziom 27 GW w niemal całym okresie tzw. szczytu porannego. Poprzedni rekord padł 10 grudnia 2020 r. i wynosił 26,8 GW.

W zdecydowanej większości zapotrzebowanie na prąd zostało zbilansowane dzięki produkcji energii ze źródeł krajowych, a operator dysponował odpowiednią rezerwą mocy. W momencie rekordu zużycia planowe saldo wymiany transgranicznej wyniosło ok. 834 MW, mieliśmy więc przewagę importu energii do Polski nad eksportem. Produkcja krajowych źródeł fotowoltaicznych osiągnęła w szczytowym momencie ok. 700 MW, z kolei produkcja farm wiatrowych oscylowała wokół 300 – 450 MW.

– Pomimo wysokiego zapotrzebowania, system cały czas pracował stabilnie. Na najbliższe dni zapowiadane są nieco wyższe temperatury niż 18 stycznia, niemniej zapotrzebowanie będzie nadal utrzymywać się na bardzo wysokim poziomie – poinformowały służby prasowe PSE.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

ZE PAK: odpisy na prawie 2 mld zł

Zespół Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin po zakończeniu testów na utratę wartości aktywów zdecydował o odpisach aktualizujących. ...

Energa rozważa udział w projekcie Polskiej Grupy Górniczej.

– Żadna wiążąca decyzja w tej sprawie jeszcze nie została podjęta – powiedział Mariusz ...

Petrolinvest zaskarży decyzję KNF

Zarząd spółki zapowiedział zaskarżenie decyzji nadzorcy do wojewódzkiego sądu administracyjnego wraz z wnioskiem o ...

Globalna emisja dwutlenku węgla (CO2) zwiększyła się w 2012 r. aż o 61 proc. w stosunku do roku 1990

Czy katowicki szczyt zakończy się sukcesem?

Bez Katowic nie ma porozumienia paryskiego, bo od deklaracji trzeba przejść do działania – ...

Grudniowe rozmowy z górnikami nie pójdą gładko

W czasie, gdy polski rząd znów siada do stołu z górnikami, by negocjować warunki ...

Energetyka przed inwestycyjnym wyzwaniem

Choć w budowie znajdują się dziś bloki węglowe i gazowe o łącznej mocy prawie ...