Rosja traci eksport gazu, ropy, węgla i prądu

W ciągu dwóch miesięcy Rosja sprzedała za granicą o 4,2 proc. mniej ropy, o jedną czwartą mniej gazu i prądu, o 10 proc. mniej węgla. Dochody Gazprom spadły o połowę.


Dane o eksporcie dwóch głównych dostarczycieli wpływów do budżetu Rosji, opublikowała Federalna Służba Celna. W ciągu dwóch miesięcy 2020 Rosja wyeksportowała 40,697 mln ton ropy (-4,2 proc.), co w ujęciu rocznym przełożyło się na spadek dochodów o 1,9 proc. do 18,93 mld dol. Eksport produktów naftowych był niższy o 10,1 proc. i wyniósł 22,6 mln ton, co dało dochody o 9,2 proc. mniejsze (10,37 mld dol.) w ujęciu rocznym.

Bloomberg

Dużo gorzej sprzedawał się za granicą rosyjski gaz. Eksport był o 25 proc. mniejszy a do tego gaz gwałtownie potaniał; Gazprom – jedyny uprawniony do sprzedaży gazu ziemnego za granicą, zarobił o ponad połowę (50,3 proc.) mniej czyli 5,046 mld dol. Dochody Rosji z eksportu węgla spadły o blisko jedną trzecią do 1,75 mld dol., choć w wielkościach fizycznych sprzedaż zmniejszyła się dużo mniej – o 10,2 proc.

Electricity cables and pylons are seen in the transmitting plant at the Volzhsky hydro-electric power station, operated by OAO RusHydro, in Volzhsky, Volgograd region, Russia/Bloomberg

Także sprzedaż prądu za granicę mocno ucierpiała. Była niższa o 26,7 proc. A dochody budżetu z tytułu eksportu energii elektrycznej okazały się niższe aż o 43,5 proc. i wyniosły 95,9 mln dol. Ponieważ wyniki lutego było dużo gorsze aniżeli stycznia, w marcu można spodziewać się jeszcze większych strat rosyjskich koncernów energetycznych oraz budżetu państwa.
Przez 30 lat Kreml nie potrafił zmniejszyć zależności kasy państwowej od eksportu surowców energetycznych. Wciąż ich sprzedaż za granicę dostarcza blisko połowę wpływów budżetowych Rosji.

Mogą Ci się również spodobać

Nurkowie z KGHM pomogą w kopalni Zofiówka

Zastęp nurków z KGHM Polska Miedź przyjechał już na miejsce akcji ratunkowej w kopalni ...

Kwartalne wyniki PGE lepsze niż oczekiwania

Polska Grupa Energetyczna wypracowała w I kwartale 2017 r. 882 mln zł zysku netto ...

Smog nie tylko wawelski

Aż sześć polskich aglomeracji znalazło się w pierwszej dziesiątce miast z najbrudniejszym powietrzem w ...

Polska bez Gazpromu

Myśląc o strategii energetycznej państwa, należy zacząć od założenia doktrynalnego: czy chcemy dalszej współpracy ...

Resort energii cieplej o atomie

Ministerstwo energii nie wyklucza ogłoszenia przetargu na wybór technologii dla elektrowni jądrowej. Niewykluczone, że ...

HEG zarezerwuje moce w Baltic Pipe

Spółka podjęła już pozytywną decyzję w sprawie udziału w procedurze open season na polsko-duński ...