Uniper zamyka do 2025 r. elektrownie węglowe

Smokestacks and cooling towers emit smoke and water vapor at the RWE AG owned coal-fired power station Niederaussem near Bergheim, Germany,/Bloomberg

Grupa energetyczna Uniper zamierza zamknąć  w Niemczech w ciągu najbliższych 5 lat większość elektrowni na węgiel kamienny, na które przypada połowa mocy jej europejskich siłowni węglowych

 

Rząd federalny poparł 29 stycznia plany odejścia  do 2038 r. od węgla jako surowca energetycznego, bo rząd koalicyjny Angeli Merkel chce chronić klimat i wykazać, że zależy mu na czystym środowisku.

 

Uniper powstała w 2016 r z wyodrębnienia części firmy energetycznej E.ON opracowała plany likwidacji mocy 1,5 GW przewidujące wyłączenie do końca 2022 r. 3 bloków w elektrowniach w Scholven i w Wilhelmshaven. Następnie zlikwiduje do końca 2025 r. dalsze 1,4 GW  w Staudinger i Heyden.

 

Po tej informacji akcje firmy zyskały we Frankfurcie 1,5 proc., dając jej wartość rynkową 11,1 mld euro.

 

– Nastawiamy Uniper na zdecydowany kurs w przyszłości: nasze działania zapewnią bezpieczeństwo planowania naszym pracownikom w elektrowniach, których to dotyczy oraz dadzą firmie elastyczność finansową i strukturalną, aby mogła skupić się na istotnych projektach nie szkodzących środowisku – oświadczył prezes Andreas Schierenbeck.

 

Bloomberg

 

Planowane zamykanie elektrowni węglowych zmniejszy emisję spalin o ok.18 mln ton rocznie. W ubiegłym tygodniu prezes powiedział Reuterowi, że firma zamierza znacznie zmniejszyć emisje CO2 z 59,5 mln ton wyemitowanych w 2018. Była to połowa ilości wyemitowanej przez RWE, największego truciciela środowiska w Europie.

 

Nagrodą za to będzie możliwość ubiegania się przez Uniper o rządowe dopłaty wyrównawcze. Zgodnie z warunkami ogłoszonymi przez rząd firma może dostać 365 mln euro, jeśli odniesie sukces na planowanych aukcjach, gdzie będą oferowane zezwolenia na zamykanie elektrowni najmniej kosztownym podmiotom.

 

Uniper ma w planach adaptację dawnych elektrowni, aby zachować w nich zatrudnienie. Rząd chce, by przekształcano je w elektrociepłownie na gaz. Plany firmy nie dotyczą  nowej supernowoczesnej elektrowni węglowej Datteln 4, która ma ruszyć w połowie 2020 r.

 

Największymi udziałowcem Unipera jest fiński Fortum z 49,99 procentami, a może dojść do 70 proc., jeśli wyjdzie jej umowa z funduszami Elliott i Knight Vinke.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Gazprom nie płacił podatków w Armenii

Władze Armenii wszczęły sprawę karną wobec armeńskiego oddziału Gazpromu. Chodzi o nie płacenia podatków. ...

20 sierpnia rozpocznie się wypłata rekompensat

Pierwsze rekompensaty za ceny prądu powinny być wypłacane ok. 20 sierpnia 2019 r. – ...

USA: coraz głębsze problemy stanów uzależnionych od ropy

Spadki cen ropy i gazu przełożyły się nie tylko na rosnącą liczbę bankructw i ...

Enea szacunkowe wyniki za I kwartał

Skonsolidowany zysk netto Enei w I kwartale 2016 r. wyniósł 290 mln zł, jej ...

Rosja rozwiązała umowę naftową z Ukrainą

Umowa o transporcie ropy i produktów naftowych ukraińskimi ropociągami przestała obowiązywać. Moskwa uznała ją ...

Kopalnie w lepszej kondycji, niż mogłoby się wydawać

DM BOŚ uważa, że inwestorzy zbyt pesymistycznie patrzą na górnictwo, co odbija się na ...