W Enerdze lepiej radziła sobie tylko dystrybucja

W pierwszym półroczu tego roku Energa zarobiła na czysto 556 mln zł wobec 484 mln zł rok wcześniej. Jej zysk EBITDA przekroczył 1,16 mld zł (wzrost o 2 proc. rdr), a przychody spadły o 3 proc., do ok. 5,03 mld zł.

Tylko w drugim kwartale skonsolidowany zysk netto gdańskiej grupy, przypadający na akcjonariuszy jednostki dominującej, wyniósł 281 mln zł wobec 174 mln zł rok wcześniej. EBITDA wyniosła w II kwartale 535 mln zł (rok wcześniej było to 542 mln zł), zaś przychody ze sprzedaży sięgnęły prawie 2,4 mld zł wobec 2,49 mld zł rok wcześniej.
Największy udział w EBITDA grupy w II kwartale miała dystrybucja (90 proc.), natomiast udziały wytwarzania i sprzedaży wyniosły odpowiednio 12 proc. i 1 proc. W przypadku obu linii biznesowych wyniki były gorsze nią te w analogicznym okresie 217 r. Wytwarzanie zanotowało 11-proc. spadek na poziomie EBITDA, do 65 mln zł w II kwartale, a sprzedaż zanotowała 4 mln zł zysku wobec 21 mln zł w tym samym okresie 2017 r. Wzrosty widać tylko w dystrybucji (20 proc.), której wynik sięgnął 481 mln zł.
Jak tłumaczy spółka w sprawozdaniu zarządu dobre wyniki dystrybucji są efektem lepszej o 99 mln zł marży. Ona skompensowała niższe przychody z przyłączy i wyższe koszty operacyjne. Z kolei pogorszenie w sprzedaży to efekt „dynamicznego i niespodziewanego wzrostu cen energii elektrycznej na rynku”. Na wytwarzanie negatywnie wpływa wzrost kosztów zakupu uprawnień do emisji CO2 i przyznanie Enerdze mniejszej puli darmowych uprawnień do produkcji na 2018 rok.
Grupa zrealizowała w I półroczu inwestycje na poziomie 624 mln zł, z czego prawie 534 mln zł w segmencie dystrybucji. W tym czasie wyprodukowano blisko 1,9 TWh energii wobec 2,06 TWh rok temu. Produkcja ciepła brutto wyniosła 2.185 TJ, co oznacza spadek o 9 proc. rdr. Łączny wolumen sprzedaży energii wyniósł 11,8 TWh wobec 11,7 TWh w I poł. 2017 r. Wolumen sprzedaży na rynku hurtowym wzrósł o 16 proc. do ok. 1,82 TWh, podczas gdy wolumen sprzedaży detalicznej spadł o 1 proc. w stosunku do roku ubiegłego, do ok. 10 TWh.
AWK

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Wyższa cena ropy poprawia wyniki Exxon

Wzrost cen ropy naftowej poprawił znacząco wyniki koncernu Exxon w drugim kwartale tego roku. ...

CEZ rusza na zakupy w Polsce

Ciepłownictwo, kogeneracja i OZE – polska spółka czeskiego koncernu energetycznego szuka możliwości rozwoju w ...

Atomowa roszada resortu energii

Nowy prezes Orlenu zaczął rządy od zwolnień menedżerów. Dotychczasowy obronił PKN przed finansowaniem górnictwa, ...

Zaginione miliardy nigeryjskiego naftowego molocha

Państwowy nigeryjski koncern naftowy nie odprowadził do budżetu dziesiątków miliardów dolarów, zawierał podejrzane umowy ...

Gaz-System przeprowadzi aukcje

1 lipca zainteresowane firmy będą mogły zarezerwować przepustowości na gazociągach łączących nasz kraj z ...

PGNiG odkryło złoże w Nowym Siole

Niedaleko Lubaczowa koncern może wydobyć około 20 mln m sześc. błękitnego paliwa. Dokładniejsze szacunki ...