Wartość przedsiębiorstwa Engie Energia Polska, z pominięciem zadłużenia i gotówki w spółce, uzgodniono na ok. 1,07 mld zł. Transakcja ma pozytywnie wpłynąć na przychody i zysk operacyjny (powiększony o amortyzację) Enei.
Zamknięcie transakcji uwarunkowane jest uzyskaniem zgody Ministra Energii, prezesa UOKiK (na koncentrację), zrzeczeniem się prawa pierwokupu przez Prezesa Agencji Nieruchomości Rolnych oraz przeprowadzeniem konwersji długu Engie Energia Polska wobec podmiotów z grupy Engie na kapitał w Engie Energia Polska.
W kwietniu br. francuski koncern Engie wystawił na sprzedaż swoje aktywa w Polsce, w tym największe – Elektrownię Połaniec. Według medialnych informacji cena wywoławcza na wszystkie polskie aktywa Enegie wynosiła 2 mld zł.
Ofertę na jej zakup Enea złożyła pod koniec września 2016 r. Wyjaśniła wtedy, że transakcja wzmocni pozycję grupy na rynku wytwórców energii i wpisuje się strategię rozwoju grupy kapitałowej Enea w perspektywie do 2030 roku.
Elektrownia węglowa o mocy 1811 MW brutto, składa się z ośmiu bloków energetycznych o mocy 225 MW każdy; położona jest we wsi Zawada koło Połańca w woj świętokrzyskim. Produkuje rocznie około 8,4 TWh energii elektrycznej. W 2013 roku zbudowano tam inwestycję Zielony Blok, w 100 procentach opalany biomasą (205 MW) (współspalaną z węglem kamiennym).