Nowe stawki wchodzące w życie z początkiem stycznia 2017 r., spowodują nieznaczny wzrost rachunków za energię dla odbiorców w gospodarstwach domowych.
Prezes URE w całości zatwierdził taryfy Operatora Systemu Przesyłowego PSE oraz taryfy czterech największych operatorów systemów dystrybucyjnych (PGE Dystrybucja, Tauron Dystrybucja, Enea Operator i Energa Operator). Natomiast taryfa innogy Stoen Operator w wyniku postępowania prowadzonego przez Urząd została zaakceptowana tylko częściowo – wyłącznie w zakresie kosztów, które nie są zależne od tej firmy tzn. stawki opłaty przejściowej, stawki opłaty OZE oraz stawki jakościowej.
Jak zauważa regulator wszystkie wnioski operatorów systemów dystrybucyjnych zawierały wyższe kwoty i różniły się znacząco od tych uznanych i zatwierdzonych ostatecznie. W efekcie dla wszystkich OSD średni wzrost opłat w dystrybucji dla wszystkich grup taryfowych wynosi 5,6 proc..
Dla grupy gospodarstw domowych w zależności od regionu wartości wzrostu kosztów za przesył wahają się nieznacznie od 4,5 proc (dla firmy Energa Operator) do prawie 7 proc. – głównie w Warszawie i okolicach.
Z kolei opłaty za energię dla gospodarstw domowych czterech największych sprzedawców energii spadną średnio o 4,6 proc. minimalnie różniąc się między sobą. Największy spadek zanotowano w taryfie Enei – o 4,8 proc., a najniższy spadek wykazała Energa Obrót – o 4,3 proc.