W poniedziałek rano Ireneusz Łazor, przesłał do mediów oświadczenie na temat rezygnacji z pełnienia funkcji prezesa Towarowej Giełdy Energii z dniem 29 lipca. Pisze w nim, że TGE przez 16 lat swojej działalności stała się prężną instytucją polskiego sektora energetycznego, kształtującą konkurencyjne hurtowe rynki energii elektrycznej, gazu ziemnego i praw majątkowych. W tym czasie od małej organizacji urosła do najpłynniejszej giełdy w regionie Europy Środkowo-Wschodniej.
– W grupie TGE miałem zaszczyt pracować przez te wszystkie lata, tworzyć strategie i wdrażać je wraz z zespołem doświadczonych ekspertów. Ten sukces nie byłby możliwy, gdyby nie wsparcie członków TGE i instytucji publicznych, z którymi aktywnie współpracowaliśmy – pisze Łazor. Dodaje, że przez ostatnie cztery lata na stanowisku prezesa odpowiadał za realizację strategii spółki. Był to jednocześnie najbardziej intensywny okres w rozwoju giełdy.
Zauważa, że obroty na rynku energii elektrycznej przewyższyły poziom krajowej produkcji. Z kolei obroty na rynku gazu ziemnego w ciągu trzech lat osiągnęły poziom porównywalny do rynku energii. Ponadto TGE aktywnie działa w ramach wspólnego europejskiego rynku energii.
– Zawsze priorytetem moich działań było dążenie do zapewnienia podmiotom korzystającym z usług TGE wysokiego standardu bezpieczeństwa oraz przejrzystych i przyjaznych warunków zakupu produktów rynku energetycznego. Wszystkie inicjatywy, które podejmowaliśmy powstawały w wyniku współpracy i konsultacji z uczestnikami rynków prowadzonych przez TGE – twierdzi Łazor. W jego ocenie ostatnie lata to również ścisła współpraca z GPW i realizacja wspólnych celów biznesowych, co przełożyło się na znaczący udział grupy TGE w przychodach grupy GPW.
– Dzisiaj moja misja dobiegła końca, dlatego chciałbym bardzo podziękować wszystkim, którzy wspierali TGE w działaniach na rzecz rozwoju rynków energetycznych. Przed TGE wiele wyzwań, zarówno na rynku krajowym, jak i europejskim o strategicznym znaczeniu dla państwa – pisze Łazor. Twierdzi, że Polska ma szansę stworzyć silny obszar handlowy, w którym szczególnie na rynku gazu, polska giełda będzie kluczowym ogniwem.