Do ich zerwania doszło pod koniec października. Powodem był drastyczny spadek rynkowej ceny zielonych certyfikatów, za które dziś płaci się około 40 zł/MWh, podczas gdy jeszcze na początku tego roku poziom ten kształtował się w widełkach miedzy 110 a 120 zł/MWh.
Do takiego zjazdu cen doszło w wyniku dużej nadpodaży będącej efektem zmiany uwarunkowań regulacyjnych. W efekcie zawierane przed laty umowy na odbiór certyfikatów lub certyfikatów i energii stały się zupełnie oderwane od rzeczywistości.
Przy czym spółki zależne należące do największej grupy energetycznej w kraju nie były jedynymi, z którymi Enea zerwała kontrakty zawarte w latach 2006–2014. Niewykluczone więc, że także pozostałe wejdą na drogę sądową.
W przypadku PGE chodzi o certyfikaty na łącznie 3 TWh. Nie wiadomo jednak, jaką część stanowił ten wolumen we wszystkich zerwanych umowach. Tego Enea nie chce ujawniać. Z kolei przedstawiciele PGE na razie ostrożnie mówią o sprawdzaniu prawnej zasadności takiego kroku. Ale ze źródeł zbliżonych do grupy wynika, że scenariusz sądowej ścieżki jest możliwy. – Nie powiedziałbym, że jest to jedyne rozwiązanie – mówi pytany o potencjalny spór sądowy wiceprezes ds. handlowych Enei Piotr Adamczak. – Jesteśmy zawsze otwarci na ugodę i wcale jej nie wykluczamy – dodaje.
Jako przykład takiej udanej renegocjacji podaje spółkę Eolos Novo, z którą w czerwcu tego roku aneksowano umowę, dostosowując cenę sprzedaży praw majątkowych do „nowych realiów rynkowych” i „uwzględniając zmiany prawa w latach 2012–2016″.