Reklama
Rozwiń

Republiki bałtyckie zostaną odcięte od rosyjskiej sieci

Komisja Europejska rozpoczyna rozmowy z Rosją o odłączeniu sieci energetycznych nadbałtyckich republik od systemu z czasów komunizmu. To przedostatnia pozostałość przynależności Litwy, Łotwy i Estonii do Rosji sowieckiej.

Publikacja: 16.10.2018 15:56

Republiki bałtyckie zostaną odcięte od rosyjskiej sieci

Foto: energia.rp.pl

– Na kolejnym spotkaniu z ministrem energetyki Rosji w listopadzie, poinformujemy o rozpoczęciu procesu desynchronizacji sieci energetycznych (Litwy, Łotwy i Estonii —red) – zapowiedział wiceprzewodniczący KE Maros Szefczowicz dla agencji BNS.

Komisarz zapewnił, że wszystkie strony powinny być tutaj w pełni poinformowane, bowiem. „w sferze dostaw prądu nikt – ani republiki nadbałtyckie, ani Rosji i Białoruś, nie chcą przykrych niespodzianek”.

Szefczowicz zapowiedział też, że Komisja Europejska przygląda się uważnie budowanej na Białorusi elektrowni atomowej w Ostrowcu tuż przy granicy z Litwą. Ostrzegł, że Bruksela wymaga od Białorusi, by siłownia spełniała wszystkie unijne wysokie standardy bezpieczeństwa.

Komisarz odmówił szczegółowego komentarza w sprawie decyzji Sejmu Litwy o niekupowaniu prądu z Ostrowca i blokowaniu jego przesyłu przez terytorium Litwy. ilno od początku budowy podnosi, że siłownia zagraża bezpieczeństwu, stoi niedaleko rzeki Wiliji, która płynie przez litewską stolicę. Litwini obawiają się skażenia wody i środowiska.

Litwa, Łotwa i Estonia są połączone z postsocjalistycznym systemem energetycznym BRELL (Białoruś, Rosja, Estonia, Litwa, Łotwa). Zgodnie z nadbałtyckie republiki chcą się do 2025 r wystąpić z BRELL i zsynchronizować swoje sieci z systemem Zachodu, za pomocą mostów energetycznych z Polską i Szwecją.

Uczestnicy Planu ds połączenia bałtyckiego rynku energetycznego (BEMIP – Baltic Energy Market Interconnection Plan) ustalili, że wnioski o finansowanie konkretnych inwestycji wpłyną do Brukseli jesienią tego roku.

Jeżeli sieci energetyczne republik zostaną przyłączone do systemu unijnego, na Litwie, Łotwie i Estonii pozostaną po komunizmie już tylko szerokie kolejowe tory. Tutaj nowe nadejdzie wraz z trasą Rail Baltica, budowaną z Tallina, przez Rygę, Wilno, Kowno do granicy z Polską. Tory będą miały europejski rozstaw.

Elektroenergetyka
Rośnie zapotrzebowanie na prąd w USA. Czy zabraknie prądu?
Elektroenergetyka
Bałtowie za cenę 3 mld zł pożegnają się z poradziecką energetyką. Pomoże Polska
Elektroenergetyka
Prezes Grupy Tauron Grzegorz Lot. Co po węglu w Grupie Tauron. Spółka ma plan
Elektroenergetyka
Ministerstwo Przemysłu chce zwiększyć szansę, aby powstały nowe elektrownie gazowe
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego
Elektroenergetyka
Polska wschodnią flanką w energetyce? Enea proponuje zimną rezerwę
Materiał Promocyjny
„Nowy finansowy ja” w nowym roku