Wysyp postępowań URE

Regulator zbada tysiące firm, które nie ograniczyły poboru prądu podczas kryzysu energetycznego przed rokiem. Pod lupą znaleźli się dystrybutorzy.

Publikacja: 03.08.2016 19:25

Wysyp postępowań URE

Foto: sxc.hu

Potwierdzają się informacje „Rzeczpospolitej” z lipca o postępowaniach Urzędu Regulacji Energetyki przeciwko przedsiębiorcom, którzy w sierpniu 2015 r. nie ograniczyli poboru.

– W przypadku firm postępowania wszczęte do tej pory dotyczą ok. 1,2 tys. punktów poboru. Docelowo mogą objąć ok. 4 tys. punktów – poinformowała Agnieszka Głośniewska, rzeczniczka URE.

Bez kar maksymalnych

Rzeczniczka zastrzega, że niekoniecznie przełoży się to na taką samą liczbę sprawdzanych przedsiębiorstw. Bo w jednej firmie może być kilka punktów poboru. Jednak przedstawiciele przemysłu mówią nawet o 5 tys. możliwych postępowań. Już wiadomo, że nie będzie maksymalnych kar za złamanie prawa energetycznego. A ono przewiduje konieczność zapłaty nawet 15 proc. rocznego przychodu z roku poprzedniego. Regulator uważa je za niecelowe, bo wprowadzenie 20. stopnia zasilania było sytuacją wyjątkową. – W tych przypadkach nie możemy mówić o recydywie, powtórnym zaniechaniu czy niedbalstwie – tłumaczy szef URE Maciej Bando.

Zwraca przy tym uwagę na konieczność dostosowania prawa (rozporządzenia rządu) do rzeczywistego potencjału redukcji dla poszczególnych odbiorców i konieczność usprawnienia mechanizmu wprowadzania ograniczeń.

Nierzetelne dane

W znacznie mocniejszych słowach regulator wypowiada się o zaniedbaniach dystrybutorów. Zarzuca im przekazywanie nierzetelnych danych o poborze przedsiębiorców w krytycznych dniach.

– Zaniedbania w przekazywaniu danych przez operatorów mają charakter rażącego niedbalstwa – podkreśla Bando. – Postępowania toczą się już wobec spółek dystrybucyjnych należących do grupy Energa, PGE i Tauron. Docelowo jednak obejmą one pięciu największych operatorów systemów dystrybucyjnych – dodaje Głośniewska. Można się spodziewać, że wkrótce dołączą Enea Operator i RWE Stoen Operator.

Głośniewska pytana o to, czy grożą im maksymalne sankcje (do wysokości 15 proc. obrotów), stwierdza: – W każdym przypadku będziemy miarkować karę do przewinienia. Naszym celem nie jest karanie samo w sobie. Bierzemy pod uwagę fakt, że dystrybutorzy mają określone zadania prowadzące do poprawy jakości sieci i poprawy jakości obsługi odbiorców.

Z naszych informacji wynika, że największe problemy z pozyskaniem rzetelnych danych były z terenów, gdzie jest wiele firm przemysłowo-usługowych. Chodzić ma zarówno o spółkę dystrybucyjną katowickiego Tauronu, jak i gdańskiej Energi.

Energa Operator przygotowuje właśnie wyjaśnienia dla regulatora. Na razie nie widzi konieczności tworzenia rezerw na ewentualne kary. Jak przekazała „Rzeczpospolitej” rzeczniczka spółki Lidia Serbin-Zuba, z ponad tysiąca punktów poboru podlegających na jej terenie obowiązkowi ograniczeń w zdecydowanej większości zidentyfikowano przekroczenia dopuszczalnych poziomów poboru mocy.

Opinia

Henryk Kaliś, przewodniczący Forum Odbiorców Energii Elektrycznej i Gazu

Sprawą dziś najważniejszą jest doprecyzowanie procedur postępowania na wypadek problemów z bilansowaniem w przyszłości. W pierwszej kolejności powinno się stosować rozwiązania związane z komercyjnym ograniczeniem poboru, a dopiero ostatecznie wprowadzać ograniczenia administracyjne. Wysokie kary dla dystrybutorów nie byłyby też zasadne. Może zachwiałyby rocznym budżetem operatorów, ale w perspektywie dwóch–trzech lat zostałyby zbilansowane w taryfach przesyłowych zatwierdzanych przez URE. I to odbiorca ostatecznie zapłaciłby za to. Nie sądzę też, by były zasadnicze różnice w sposobie działania dystrybutorów. Wszyscy mają podobne problemy. One mogą tylko być bardziej widoczne ze względu na fakt, iż na niektórych terenach koncentracja przemysłu jest większa.

Potwierdzają się informacje „Rzeczpospolitej” z lipca o postępowaniach Urzędu Regulacji Energetyki przeciwko przedsiębiorcom, którzy w sierpniu 2015 r. nie ograniczyli poboru.

– W przypadku firm postępowania wszczęte do tej pory dotyczą ok. 1,2 tys. punktów poboru. Docelowo mogą objąć ok. 4 tys. punktów – poinformowała Agnieszka Głośniewska, rzeczniczka URE.

Pozostało 90% artykułu
Elektroenergetyka
Nowa usługa PSE ma zmniejszyć nadwyżki energii w ciągu dnia
Elektroenergetyka
Wkrótce możemy poznać nazwisko nowego prezesa URE
Elektroenergetyka
Rośnie zużycie energii. Do łask wraca niechciany surowiec
Elektroenergetyka
Coraz mniej rezerwy do produkcji prądu. Ryzykowny poziom
Materiał Promocyjny
Aż 7,2% na koncie oszczędnościowym w Citi Handlowy
Elektroenergetyka
Zawyżone prognozy zużycia energii? Klienci dostają nowe prognozy
Materiał Promocyjny
Najpopularniejszy model hiszpańskiej marki