Ofertę złożono w procesie zainicjowanym przez francuską firmę, która rozważa sprzedaż aktywów w Polsce.
– Jesteśmy optymalnym inwestorem dla Engie. Nasze największe aktywo wytwórcze, Elektrownia Kozienice, to zakład o podobnych parametrach technicznych i istotnym znaczeniu dla bezpieczeństwa systemu elektroenergetycznego w Polsce. LW Bogdanka, która od roku jest częścią grupy, to również dostawca węgla do Elektrowni Połaniec. Daje to nam wiele możliwości uzyskania synergii oraz dalszą poprawę efektywności wytwarzania energii w oparciu o własny surowiec. Jednym z naszych kluczowych celów strategicznych jest wzrost sprzedaży energii elektrycznej, który będziemy chcieli realizować w oparciu o własne źródła energii – powiedział prezes Enei, Mirosław Kowalik.
Nie podano proponowanej ceny. Jak tłumaczy spółka w komunikacie giełdowym zakup aktywów Engie ma na celu wzmocnienie pozycji grupy na rynku w zakresie wytwarzania energii oraz jest spójne z nową strategią rozwojową grupy na lata 2016-2030.
Enea ogłosiła ją w czwartek w nocy. Zakłada ona m.in. zaangażowanie w budowę źródeł wytwórczych (samodzielnie lub z partnerem) lub przejęcia istniejących o mocy łącznie 1,5–2 tys. MW do 2025 r.
Engie Energia Polska to w tej chwili piąty największy producent energii w Polsce. Z elektrownią w Połańcu o mocy ok 1,9 GW, firma odpowiada za 5 proc. produkcji energii w kraju.