Ale to Skarb Państwa drugą ręką wyciąga podatek z operacji przesunięcia kapitałów… Gdzie to nastąpi w najbliższym czasie i czy jest przestrzeń na takie operacje w kontekście planów inwestycyjnych?
Na razie nie mam zamiaru przeprowadzać takiej operacji. Choć przestrzeń do porządkowania kapitałów istnieje. Od początku w spółkach trwało unikanie opodatkowania. Nieopisany kapitał zapasowy (tj. nieprzeznaczony na jakiś cel – np. inwestycje) wszędzie jest większy od akcyjnego, a powinien stanowić jedną trzecią jego wielkości. Po włączeniu spółek paliwowych i KGHM pod nadzór ME łącznie do przesunięcia jest kapitał o wartości kilkudziesięciu miliardów. Zgromadzone miliardy na kapitale zapasowym pozwalały na wypłacanie dywidend nawet gdy były straty, a spółki inwestowały. To patologia, gdyż jest to zapis księgowy nie pokryty stanem środków finansowych.
Za to teraz energetyka musi ratować nierentowne górnictwo i budowlany Polimex. Te inwestycje nie są oceniane jako biznesowe.
Nikt kto został w JSW jako akcjonariusz nie stracił dzięki prowadzonej pod naszym nadzorem restrukturyzacji. Ci co wyszli nie mają teraz powodów do zadowolenia. Mam nadzieję, że podobnie będzie w Polimeksie. Nie możemy pozwolić upaść spółce o tak świetlanej przeszłości i dobrych perspektywach rozwoju na przyszłość, która doprowadzona została na skraj upadłości przez błędne decyzje poprzedników. Zwłaszcza, że szykujemy duży front inwestycji energetycznych, a firma ta uczestniczy już w projektach strategicznych z punktu widzenia bezpieczeństwa Polski.
W Brukseli będziemy też przekonywać do fuzji PGG i KHW. Jakim argumentami?
Biznesplan jest wstępnie naszkicowany. Problem polega na tym, że fuzja wymaga nowej notyfikacji pomocy publicznej. Modyfikowane będą bowiem założenia dla samej PGG. Połączenie z KHW sprawi, że uzyskanie przez PGG dodatniego wyniku operacyjnego może się przesunąć z końca 2017 r., do połowy 2018 r. Dzięki temu jednak obciążony 2,5 mld zł długiem holding będzie mógł się restrukturyzować. Nadwyżka zatrudnianych tam osób przejdzie do kopalń PGG (KE pozwala tylko na takie wewnętrzne przesunięcia). Z kolei większość szybów z kopalni Wieczorek i Śląsk pójdzie do SRK wraz z 1,5 tys. dodatkowych osób uprawnionych do urlopów górniczych. W KHW pozostaną tylko kopalnie Wesoła i Staszic powiększone o sąsiednie pokłady z przekazywanych do SRK kopalń. Powstanie nowa lista zakładów PGG lub ich części, które będą przekazywane do SRK. To czy trafią tam kopalnie lub ich części wskazane we wcześniejszej notyfikacji zależeć będzie od ich wyników. Ważą się losy Sośnicy. Z końcem styczna będziemy sprawdzać, jak kopalnia ta funkcjonuje. Są pozytywne sygnały, ale sytuacji nie uratuje jedynie wyjście na zero przy setkach milionów potrzebach inwestycyjnych.
Fuzja przejdzie przez przepisy antymonopolowe Unii?
O to jestem spokojny. W Unii kończy się już era konkurencji wewnętrznej. Państwa, gdzie przepisy zakazywały zbytniej koncentracji, zaczynają przegrywać z potęgami z Chin czy Stanów Zjednoczonych. Dlatego KE zmienia pogląd w tym temacie. Moim zdaniem będzie oczekiwać nawet współpracy między przedsiębiorstwami różnych krajów w rywalizacji międzykontynentalnej. Przyszłość Śląska widzę w coraz jaśniejszych barwach.
CV
Krzysztof Tchórzewski został ministrem energii w grudniu 2015 r. Z wykształcenia jest energetykiem i wiele lat pracował w zawodzie, m.in. w PKP Energetyka. W latach 1997–2001 był sekretarzem stanu w Ministerstwie Transportu i Gospodarki Morskiej. W 2007 r. był wiceministrem gospodarki odpowiedzialnym za górnictwo.