Chodzi o zrzeczenie się przez prezesa Agencji Nieruchomości Rolnych prawa pierwokupu gruntów rolnych będących przedmiotem transakcji.
Wcześniej uzyskano zgodę Ministra Energii i zgodę prezesa UOKiK na koncentrację. Została również przeprowadzona konwersja długu Engie Energia Polska wobec podmiotów z grupy Engie na kapitał w Engie Energia Polska.
– Jesteśmy o krok od finalizacji transakcji i przejęcia Elektrowni Połaniec. Kluczową wartością dodaną włączenia Połańca do grupy Enea będą synergie, jakie możemy zrealizować dzięki współpracy segmentu wytwarzania oraz segmentu wydobycia – poinformował, cytowany w komunikacie, Mirosław Kowalik, prezes Enei.
Chodzi o stworzenie opartego o własny surowiec, efektywnego kosztowo i operacyjnie, obszaru wytwarzania energii. „Zlokalizowany w południowo-wschodniej Polsce wydobywczo-wytwórczy obszar Kozienice-Bogdanka-Połaniec przyniesie szereg korzystnych dla grupy synergii” – napisano w komunikacie.
Przypomnijmy, że za wspomniane aktywa poznańska spółka ma zapłacić ok. 1,07 mld zł, ale bez uwzględniania zadłużenia i gotówki w spółce. Ostateczna wartość transakcji zakupu 100 proc. akcji Engie Energia Polska zostanie wyliczona w oparciu o ustaloną wartość przedsiębiorstwa, przy uwzględnieniu poziomu długu netto oraz kapitału obrotowego na koniec grudnia tego roku.