Energa, PKN Orlen i Lotos podpisały list intencyjny, w którym zadeklarowały wolę przystąpienia do wspólnych rozmów w celu analizy możliwości i ewentualnych warunków zrealizowania wspólnej inwestycji dotyczącej budowy elektrowni gazowo-parowej w Gdańsku. Projekt ma być oddany do użytku do lipca 2026 r. Zgodnie z postanowieniami zawartego porozumienia strony będą prowadzić rozmowy mające m.in. na celu ustalenie prawnych i technicznych warunków realizacji przedsięwzięcia, jak również wszelkich innych czynników, które mogą mieć znaczenie z punktu widzenia jego realizacji.

Ponadto chcą ustalić zasady finansowania projektu, a w przypadku budowy elektrowni gazowo-parowej, zamierzają opracować projekt umowy o wspólnym przedsięwzięciu (joint venture) regulującej zasady współpracy. Podpisany list intencyjny wiąże strony do czasu zawarcia stosownych umów, nie później jednak niż do końca przyszłego roku.

Obserwujemy duży potencjał dla budowy nowych źródeł nisko i zeroemisyjnych w Polsce. Będą one stanowiły filar transformacji energetycznej, a także naszej strategii osiągnięcia neutralności emisyjnej do 2050 r. – mówi cytowany w komunikacie prasowym Daniel Obajtek, prezes Orlenu. Dodaje, że z tego powodu koncern na bieżąco analizuje potencjalne możliwości rozwoju w tym obszarze. Widzi również mocne, biznesowe uzasadnienie dla rozwoju energetyki.

""

Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen, materiały prasowe

energia.rp.pl

– W III kwartale ten segment wypracował zysk EBITDA na poziomie 1 mld zł, o 98 proc. większy niż rok wcześniej. Chcemy kontynuować tę dynamikę wzrostów, stąd plany rozwoju energetyki konwencjonalnej opartej na gazie, która będzie stabilizowała źródła zeroemisyjne, jak na przykład morskie farmy wiatrowe – twierdzi Obajtek.

Budowa elektrociepłowni w Gdańsku to jeden z projektów analizowanych w ramach obecnej strategii rozwoju Lotosu. – To inwestycja zarówno w bezpieczeństwo energetyczne naszego zakładu, który stałby się odporny na wszelkiego rodzaju zaniki napięcia, ale docelowo również w bezpieczeństwo energetyczne państwa. Współpraca z PKN Orlen i Energą przy tym projekcie przyniesie korzyści każdej ze stron – przekonuje Paweł Majewski, prezes Lotosu.

Projekt budowy gazowej elektrociepłowni w Gdańsku, jeszcze bardziej zaawansowany niż w Lotosie, wydaje się mieć Energa. Co więcej obiekt ten zaplanowała na terenach przemysłowych leżących w pobliży rafinerii. Energa planowała zainwestować w Gdańsku 1,35 mld zł w budowę instalacji o mocy elektrycznej 456 MW (megawaty). Do końca czerwca wydatki na ten projekt pochłonęły 27,8 mln zł. Inwestycję w Gdańsku planowano oddać do użytku w latach 2025-2026.

Od kilku miesięcy strategicznym akcjonariuszem Energi jest PKN Orlen. Płocki koncern jest też w trakcie przejmowania kontroli nad Lotosem.