Otwarcie na innowacje usprawniające działalność operacyjną, aktywność w nowych obszarach biznesowych, inwestycje modernizujące i dywersyfikujące miks energetyczny oraz koncentracja na relacjach z klientem – to działania, które znacząco zmieniają funkcjonowanie polskiego sektora energetycznego.
Ekosystem innowacji
Dwa ostatnie lata w Grupie TAURON stały pod znakiem budowy ekosystemu innowacji, który dziś obejmuje 40 projektów badawczo-rozwojowych oraz intensywną współpracę z otoczeniem biznesowym w „modelu open innovation”.
Podstawowym założeniem funkcjonowania naszego ekosystemu innowacji jest to, że poszukujemy rozwiązań na problemy rozwojowe, które precyzyjnie zdefiniowaliśmy w Strategicznej Agendzie Badawczej – mapie drogowej innowacji w TAURONIE. Kwestią otwartą jest natomiast sposób, w jaki dane rozwiązanie uzyskamy. W grę wchodzą m.in. wewnętrzne projekty badawczo-rozwojowe, współpraca ze start-upami, zaangażowanie się w globalny program badawczy cenionej instytucji naukowej. Dla nas ważne jest to, czy wypracowana technologia usprawnia naszą działalność i czy istnieje możliwość rentownego wpięcia jej w biznes.
Dziś prowadzimy ponad 40 projektów badawczo-rozwojowych – od wydobycia węgla kamiennego, przez wytwarzanie i dystrybucję energii po sprzedaż i obsługę klienta. Projekty te są na różnym stadium zaawansowania. część z nich jest już w fazie pilotażowej, w której weryfikujemy na naszej infrastrukturze potencjał biznesowy i sprawność technologiczną.
We wrześniu uruchomiliśmy instalację, której celem jest przekształcenie dwutlenku węgla, wychwyconego z bloków energetycznych, w syntetyczny gaz ziemny do napędzania samochodów (SNG). Metan powstaje w wyniku reakcji CO2 z wodorem pochodzącym z elektrolizy wody. Proces ten może być zasilany nadwyżką taniej energii wytworzonej np. ze źródeł odnawialnych w tzw. dolinach obciążeń (przy zmniejszonym zapotrzebowaniu, np. nocą). Technologia jest więc nie tylko perspektywicznym rozwiązaniem dla wykorzystania CO2, ale również sposobem na magazynowanie energii elektrycznej pochodzącej z niesterowalnych źródeł energii – farm wiatrowych czy ogniw fotowoltaicznych.