Opole też może wpaść w poślizg. Straty będą, choć budżet ten sam

Plaga opóźnień w branży może dopaść dwa bloki opolskiej elektrowni. Dotychczas inwestycja warta ok. 12 mld zł szła zgodnie z planem.

Publikacja: 27.09.2017 22:02

Opole też może wpaść w poślizg. Straty będą, choć budżet ten sam

Foto: Bloomberg

We wtorek wieczorem Polska Grupa Energetyczna poinformowała o prośbie głównego wykonawcy w sprawie przesunięcia terminu oddania dwóch bloków o mocy 900 MW każdy w Elektrowni Opole. W osobnych komunikatach zrobili to także notowani na giełdzie członkowie konsorcjum realizującego flagową inwestycję PGE, czyli Polimex-Mostostal, Rafako oraz Mostostal Warszawa (liderem jest GE Power).

Maksymalny scenariusz

Propozycja wykonawcy mówi o pięciomiesięcznym opóźnieniu wobec pierwotnej daty dla bloku nr 5 (teraz wskazano na 20 grudnia 2018 r.) oraz czterech miesiącach w przypadku jednostki nr 6 (koniec lipca 2019 r.). Na koniec sierpnia inwestycja była zrealizowana w ok. 85 proc.

PGE zostawiło sobie czas na analizę sytuacji. Nie wiadomo, kiedy podejmie decyzję ani czy ostatecznie zdecyduje się nałożyć przewidziane w umowie kary za opóźnienie. Największy wytwórca prądu w kraju nie wyjaśnia powodów potencjalnego poślizgu. Z kolei Polimex i Rafako wskazują na kwestie techniczno-organizacyjne.

Jak udało nam się ustalić, nie chodzi o tzw. przyczyny wynikające z siły wyższej, a proponowany przez członków konsorcjum scenariusz zakłada maksymalne opóźnienia i prawdopodobnie jest punktem wyjścia do negocjacji. Ewentualny poślizg nie będzie miał wpływu na budżet projektu – wynika z informacji „Rz”.

PGE jest też w o tyle dobrej sytuacji, że nie musi uzgadniać z bankami ewentualnego opóźnienia. Opole jest finansowane w modelu korporacyjnym, gdzie terminy spłat nie zależą od harmonogramu inwestycji.

Poślizg w normie

To już kolejny poślizg przy realizacji dużego bloku energetycznego. Ta plaga nie ominęła nawet ocenianych jako wzorcowe inwestycji Orlenu we Włocławku.

– Jeśli poślizg nie przekracza pół roku, to można go uznać za nieznaczący – twierdzi prof. Władysław Mielczarski z Politechniki Łódzkiej. – Pozostanie to też bez większego wpływu na system, bo pracować będą już nowe Kozienice, a pierwszy blok w Opolu zdąży przed największymi mrozami – dodaje.

Ale i węglowy blok Enei na 1075 MW zostanie przekazany do eksploatacji pięć miesięcy później (w grudniu tego roku) wobec pierwotnego terminu. Ośmiomiesięczny poślizg zaliczy Jaworzno III realizowane przez Tauron do listopada 2019 r. Absolutnym rekordzistą jest jednak blok gazowo-parowy w Stalowej Woli, budowany wspólnie przez Tauron i PGNiG Termikę. Wstępnie planowano oddać go w drugiej połowie 2015 r. Uda się cztery lata później.

– Jeśli nie będzie synchronizacji Opola w 2018 r., to wpłynie to negatywnie na przyszłoroczne wyniki PGE – ocenia Paweł Puchalski z DM BZ WBK. – Zakładane minimum 100 mln zł dodatkowego zysku EBITDA przesunie się z roku 2018 na 2019 r. – szacuje.

Puchalski jako mało prawdopodobne ocenia odzyskanie strat w drodze kar umownych. – Opóźnienie realizacji bloków jest realne, ale spodziewam się ugody z głównym wykonawcą. Nie sądzę, żeby PGE nastawało na nadzwyczaj srogie kary dla spółki, której jest współwłaścicielem (chodzi o Polimex – red.) i z której wzrostu kursu tak było dumne – argumentuje.

Elektroenergetyka
Ten rok da odpowiedź, kiedy spółki odejdą od węgla
Elektroenergetyka
Andrzej Modzelewski, prezes E.ON Polska: Nie można dłużej żyć na energetyczny kredyt
Elektroenergetyka
Fico grozi, słowacki operator nie słucha i wspiera Ukrainę
Elektroenergetyka
Polska może pomóc Ukrainie z prądem. Ale potrzebujemy wsparcia
Elektroenergetyka
Energa idzie do sądu. Chodzi o niezbudowaną elektrownię w Ostrołęce