Bruksela ograniczy inwestycje węglowe

W środę Komisja Europejska opublikuje tzw. pakiet zimowy z wytycznymi co do nowej organizacji rynku energii m.in. w zakresie mechanizmów wsparcia dla sektora wytwarzania.

Publikacja: 29.11.2016 15:50

Bruksela ograniczy inwestycje węglowe

Foto: Bloomberg

Jednak już z wtorkowej wypowiedzi dla Reutersa komisarz ds. energii UE Miguel Arias Canete sugerował, że ruksela chce powiązać wsparcie z tzw. rynku mocy z poziomem emisji CO2 poniżej 550 g na kWh.

Chodzi o to, by dopłaty dla wytwórców tworzyły odpowiednie zachęty do inwestycji sprzyjających ochronie klimatu.

To oznacza, że pomocy nie dostałyby bloki węglowe m.in. planowany przez Energę w Ostrołęce. Co prawda jego emisyjność będzie niższa niż ta w starych „węglówkach”, ale nadal wyniesie ok. 660g/ kWh.

Na razie spółka nie bierze pod uwagę braku wsparcia z rynku mocy. – Zgodnie z planem prac legislacyjnych kompleksowe regulacje dotyczące tzw. rynków mocy mają powstać dopiero w 2018 r. i do tego czasu raczej Komisja nie będzie narzędzia prawnego do wprowadzenia wskazanego wymogu – podkreśla Urszula Drukort-Matiaszuk, rzeczniczka Energi. – Prace nad polską ustawą dotyczącą rynku mocy są w toku – dodaje.

Jednak mimo iż na razie brukselskie doniesienia mówią tylko o zaostrzonych normach dla nowych mocy, to sektor wytwórców jest nimi zaniepokojony. – Należy stanowczo sprzeciwić się takim rozwiązaniom, jeśli zostaną ostatecznie przedstawione przez KE. Bo ingerują one w zasadę neutralności technologicznej, leżącej u podstaw polityki energetycznej UE – otwarcie dążąc do eliminacji energetyki opartej na węglu – komentuje Jacek Krzemiński, rzecznik Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej, który zrzesza największe firmy sektora w kraju. Jego zdaniem w przypadku polskich warunków wprowadzenie takich rozwiązań prowadziłoby do wcześniejszych odstawień bloków i wzrostu uzależnienia od importu energii.

W ocenie prof. Konrada Świrskiego z Politechniki Warszawskiej przy tego typu zapisach, żaden nowy proces inwestycyjny związany z budową bloku węglowego nie zostanie już uruchomiony. – Dziś można się spodziewać takiego rozwiązania, bo widać wzmożoną ofensywę „zielonych” lobbystów w Brukseli. Jeśli faktycznie mowa będzie tylko o ograniczeniu dla nowych mocy, to istniałaby furtka dla Opola, Jaworzna i Kozienic, których budowa już jest w toku – twierdzi Świrski.

Minister energii Krzysztof Tchórzewski mówił w ubiegłym tygodniu, że tworzenie rynku mocy w Polsce oznacza inwestycje w budowę źródeł wytwórczych w energetyce o łącznej mocy co najmniej 12-14 GW. Zaznaczał przy tym, że program budowy nowego rynku energetycznego będzie oparty na górnictwie węgla kamiennego.

Nałożenie limitów emisyjnych dla źródeł otrzymujących pomoc byłoby już kolejnym ryzykiem dla projektowanego w Polsce rynku mocy. Już latem tego roku Komisja sugerowała ograniczenia dla krajowych mechanizmów wsparcia i otwarcie wskazywała na preferencje dla wprowadzania mechanizmów regionalnych. Konieczne byłoby wiec zapewnienie udziału w aukcjach mocowych także operatorom zagranicznym.

Z informacji PAP wynika, że te sugestie znajdą odzwierciedlenie w środowym pakiecie. Bruksela chce też uwzględnić trans graniczne moce przesyłowe. Polegać by to miało na tym, że decyzja o przekazaniu wytwórcom środków miałaby być wydawana tylko po przeprowadzeniu odpowiednich testów. Miałyby one pokazać możliwość rozwiązania problemu z brakiem mocy poprzez sprowadzenie energii z innego kraju członkowskiego UE.

Jednak już z wtorkowej wypowiedzi dla Reutersa komisarz ds. energii UE Miguel Arias Canete sugerował, że ruksela chce powiązać wsparcie z tzw. rynku mocy z poziomem emisji CO2 poniżej 550 g na kWh.

Chodzi o to, by dopłaty dla wytwórców tworzyły odpowiednie zachęty do inwestycji sprzyjających ochronie klimatu.

Pozostało 89% artykułu
Elektroenergetyka
Awaria siłowni jądrowej w Rosji. Południe kraju bez prądu
Elektroenergetyka
Koniec BRELL. Rosja i Białoruś zostają same z nadmiarem prądu
Elektroenergetyka
Jest umowa o lądowym połączeniu sieci energetycznych Polski i Litwy
Elektroenergetyka
Resort aktywów i spółki chcą zwiększenia ofert na rynku mocy
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Elektroenergetyka
Zapowiedź premiera budzi wątpliwości. Prąd z węgla dla Ukrainy bez opłaty za emisje