TGE stawia na współpracę europejską

Jednym z kluczowych celów na 2016 r. jest aktywne uczestnictwo w integracji rynków energii na Starym Kontynencie.

Publikacja: 03.01.2016 21:00

Ireneusz Łazor, prezes Towarowej Giełdy Energii

Ireneusz Łazor, prezes Towarowej Giełdy Energii

Foto: materiały prasowe

Towarowa Giełda Energii chce odgrywać coraz większą rolę w UE. Krokiem milowym w realizacji tego celu była podpisana pół roku temu umowa akcesyjna do tzw. Multi Regional Market Coupling Day Ahead Operations Agreement, która zapewnia współpracę dziesięciu giełd energii i 21 operatorów systemów przesyłowych na naszym kontynencie.

– Dzięki tej umowie TGE umożliwia m.in. handel prądem poprzez połączenia elektroenergetyczne pomiędzy Polską i Litwą oraz Polską i Szwecją – mówi Ireneusz Łazor, prezes TGE.

Zauważa, że dziś nie ma jeszcze możliwości handlu prądem na naszej zachodniej i południowej granicy, gdzie mamy znacznie większe zdolności przesyłowe. – Sądzimy, że niebawem się to zmieni. Będzie to wyzwanie dla całego rynku, ale zwłaszcza dla wytwarzania – twierdzi Łazor.

Dzięki integracji z kolejnymi państwami zwiększy się nasze bezpieczeństwo energetyczne i dojdzie do wyrównywania cen energii w regionie.

W najbliższych miesiącach prezes TGE chce doprowadzić do wzrostu notowań kontraktów futures na energię elektryczną, które zadebiutowały na początku listopada 2015 r. Dziś obrót nimi jest symboliczny. Giełda prowadzi już rozmowy z potencjalnymi animatorami, którzy wesprą notowania futures na prąd. Pierwszy powinien rozpocząć działalność na przełomie pierwszego i drugiego kwartału.

Na 12 stycznia TGE wyznaczyła termin debiutu kontraktów forward na zielone certyfikaty. – Kontrakty terminowe na OZE pozwolą na rynkowe określenie ceny praw majątkowych dla OZE w okresach przyszłych oraz pozwolą uczestnikom rynku na zabezpieczenie ceny i realizacji dostawy praw majątkowych w okresach przyszłych – mówi Łazor.

W 2016 r. TGE będzie kontynuować prace nad wdrożeniem nowego systemu IT. Z obowiązującego dziś harmonogramu wynika, że ostatecznie zostanie oddany do użytku na przełomie października i listopada.

Priorytetem TGE na najbliższe miesiące będzie także współpraca w zakresie budowy hubu gazowego w Polsce. Uczestnikami tego projektu są: Operator Gazociągów Przesyłowych Gaz-System, Polskie LNG, PGNiG, TGE oraz izba rozliczeniowa IRGiT.

– Chodzi o stworzenie i wypromowanie tzw. operacyjnego hubu, czyli centrum handlu błękitnym paliwem, dzięki któremu w jednym miejscu będzie możliwe zawieranie transakcji handlu gazem, ich rozliczanie oraz rezerwowanie zdolności regazyfikacyjnych, przesyłowych i magazynowych – dodaje Łazor.

Elektroenergetyka
Kolejny państwowy kontrakt-widmo. Tak się kończy kupowanie biomasy na pustyni
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Elektroenergetyka
Straty Ukrainy po największym rosyjskim ataku na obiekty energetyczne
Elektroenergetyka
Enea po Orlenie. Kolejny kontrakt-widmo, tym razem na biomasę
Elektroenergetyka
Rosjanie zniszczyli największą elektrownię w obwodzie kijowskim. Jest reakcja UE
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Elektroenergetyka
Energetyka pozbędzie się węgla, ale stopniowo. Jest stanowisko MAP