Czy zagadnienia związane z bezpieczeństwem energetycznym to temat dla administracji centralnej czy dla samorządów? Jak wskazują eksperci biorący udział w panelu „Energetyka a zrównoważony rozwój regionów”, władze lokalne mają spore pole do popisu i – co najważniejsze – nie wahają się korzystać ze swoich możliwości.
– Bardzo nam zależy, by rozwijać energetykę odnawialną, bo chcemy korzystać z bardzo dobrego środowiska, jakie mamy. Zależy nam na rozwoju turystyki, agroturystyki czy produkcji zdrowej żywności. Dla nas to szansa na rozwój – wskazywał Lucjan Kuźniar, członek zarządu Województwa Podkarpackiego.
Jak to wygląda w praktyce? Województwo podkarpackie korzysta szerokim strumieniem z płynących do polski środków unijnych. To dzięki nim w poprzedniej perspektywie udało się zrealizować wiele ważnych inwestycji.
– W poprzedniej perspektywie mieliśmy sporo środków, które przeznaczyliśmy głównie dla sektora samorządowego celem poprawy efektywności cieplnej. Główne środki poszły na docieplenia budynków – wskazywał Kuźniar. Nie były to jedyne inwestycje. Podkarpackie ma ambitny plan związany z zieloną energią.
– W strategii „Podkarpackie 2020″ uwzględniliśmy jasny plan. 15 proc. energii dla regionu ma pochodzić ze źródeł odnawialnych. Jest to projekt całkowicie realny, gdyż mamy ku temu odpowiednie warunki i środki – przekonywał.