Cichy marsz norweskiej energetyki

Norwegia konsekwentnie i bez rozgłosu zwiększa swój udział w globalnym rynku energetycznym. Już jest największym producentem paliw płynnych w Europie Zachodniej.

Publikacja: 06.10.2015 12:48

Cichy marsz norweskiej energetyki

Foto: Bloomberg

Norweskim działaniom na rynkach paliw i surowców energetycznych przyjrzała się amerykańska EIA (Administracja Informacji Energetycznej).

– Norwegia jest największy producentem i eksporterem paliw płynnych w Zachodniej Europie. Produkcja paliw płynnych rośnie od 2001 r. W 2014 r. wzrost wyniósł (rok do roku) 50 tys. bd. Produkcja gazu wzrasta od 1993 r. – piszą w specjalnym raporcie analitycy z EIA.

Przypominają, że Norwegia zajmuje trzecie miejsce wśród największych eksporterów gazu na świecie (po Rosji i Katarze) i jest bardzo ważnym dostawcą gazu ziemnego i LNG na europejski rynek. Norwegowie mają też największe zasoby ropy i gazu ziemnego w Europie Zachodniej.

W minionym roku ropa i gaz ziemny dały 45 proc. wpływów z eksportu i ponad 20 proc. krajowego PKB. Produkcja była maksymalna w 2001 r. gdy sięgnęła 3,4 mln bd; dwa lata temu spadła do 1,8 mln bd, ale znów rośnie i w minionym roku wyniosła 1,9 mln bd.

Norweskie zasoby ropy znajdują się na szelfie Norwegii pod dnem Morza Północnego, Norweskiego i Barentsa. 70 proc. produkcji ropy i gazu kontroluje koncern Statoil. Skarb państwa ma w nim 67 proc. akcji.

Licząca 5,5 mln mieszkańców Norwegia u siebie energię elektryczną produkuje w sposób czysty. 96 proc. prądu potrzebnego krajowi wytwarzają elektrownie wodne. Trzy lata temu Norwegia, Wielka Brytania i Niemcy zawarły porozumienie w sprawie mostu energetycznego między krajami.

Teraz norweski operator państwowy systemu energetycznego Statnett i National Grid z Wielkiej Brytanii zabudowują połączenie kablowe miedzy krajami do 2021. Statnett będzie również współpracować z Niemcami, by do 2019 r położyć kabel Norwegia-Niemcy.

Elektroenergetyka
Polska wschodnią flanką w energetyce? Enea proponuje zimną rezerwę
Elektroenergetyka
Jak pomóc energetycznie Ukrainie? Polacy mają propozycje
Elektroenergetyka
Polskie elektrownie węglowe "wyjadą" na Ukrainę? Jest propozycja
Elektroenergetyka
Najbliższa zima niestraszna polskiej energetyce? Pewne ryzyko istnieje
Elektroenergetyka
Październikowa zadyszka wiatru i renesans węgla brunatnego
Materiał Promocyjny
Nest Lease wkracza na rynek leasingowy i celuje w TOP10