TGE powoli rozwija zakres działalności. Uruchomienie Rynku Instrumentów Finansowych, na którym rynkiem bazowym dla kontraktów futures będzie w pierwszej kolejności energia elektryczna, jest kolejnym konsekwentnym etapem rozwoju TGE i rozszerzeniem oferty produktowej giełdy.
– Reguły działania rynku instrumentów finansowych na TGE będą analogiczne do funkcjonujących od wielu lat na rynku futures na Giełdzie Papierów Wartościowych. Kontrakty, które w pierwszej kolejności będą dostępne na RIF powstały w wyniku konsultacji z ponad 80 uczestnikami rynku z Polski i Europy – tłumaczy cytowany w komunikacie powiedział Ireneusz Łazor, Prezes Zarządu TGE.
– Nasi uczestnicy zdecydowali również o kształcie instrumentu bazowego – indeksu TGe24 – określanego na podstawie transakcji zawartych podczas I fixingu na Rynku Dnia Następnego energii elektrycznej. Warto podkreślić, że doświadczenia europejskie wskazują na duży potencjał rozwoju tego rynku ze względu na fakt, iż instrumenty pochodne są produktem elastycznym w zarządzaniu, pełniącym rolę narzędzia do zabezpieczania cen energii – tłumaczył.
Wzrost obrotów na parkietach TGE w ostatnich latach pozycjonuje spółkę jako najdynamiczniej rozwijającą się giełdę w regionie CEE – 186,8 TWh w 2014 roku, co stanowi 119,4 proc. krajowej produkcji energii i 117,7 proc. jej zużycia.
– Priorytetem na najbliższe lata dla rynku finansowo-towarowego powinien być rozwój instrumentów finansowych na towary produkowane w Polsce. Takie narzędzia finansowe uczynią polską gospodarkę bardziej konkurencyjną. Potrzebna jest współpraca i aktywne wspieranie rozwoju rynku finansowego. Instrumenty pochodne bazujące na towarach, a przede wszystkim energii elektrycznej i gazie, są istotnym elementem rozwoju rynków towarowych w Polsce – dodaje Ireneusz Łazor.