Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 03.07.2025 04:50 Publikacja: 16.04.2025 08:20
Na stronach KE rozpoczęły się konsultacje społeczne dotyczące przeglądu dyrektywy EU ETS dla transportu morskiego, lotnictwa i instalacji stacjonarnych oraz rezerwy stabilności rynkowej
Foto: Adobe Stock
Na stronach Komisji Europejskiej rozpoczęły się konsultacje społeczne dotyczące przeglądu dyrektywy EU ETS dla transportu morskiego, lotnictwa i instalacji stacjonarnych oraz rezerwy stabilności rynkowej. Ruszyły one 15 kwietnia i potrwają do 8 lipca. Harmonogram zakończenia ew. rewizji – jak wynika z informacji na stronach KE – to III kw. 2026 r. Ten przegląd to jeszcze nie efekt presji na potrzebę złagodzenia systemu uprawnień do emisji CO2. Był on planowany wcześniej w ramach przeglądu skuteczności obecnych rozwiązań prawnych. Jednak pod wpływem głosów państw członkowskich jest szansa, że w efekcie tych konsultacji pojawią się propozycje łagodzące wpływ polityki klimatycznej na ceny energii, przemysł i energetykę. - Unijny system handlu uprawnieniami do emisji jest kluczowym narzędziem polityki służącym osiągnięciu celów klimatycznych UE. Przegląd niektórych elementów systemu ma nastąpić do 2026 r. i obejmie ocenę, czy do osiągnięcia tych celów potrzebne są dodatkowe polityki .Do 2026 r. należy również dokonać przeglądu rezerwy stabilności rynkowej. Zarówno system handlu uprawnieniami do emisji, jak i rezerwa stabilności rynkowej są obecnie poddawane ocenie w celu jej wykorzystania w tych przeglądach – informuje Komisja Europejska.
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Nie wprowadzać albo przynajmniej zmienić - polski rząd zaostrza stanowisko wobec systemu ETS2, czyli tzw. unijne...
Komisja Europejska zaproponowała zmianę unijnego prawa o klimacie, ustanawiając unijny cel klimatyczny na 2040 r...
Polska, Niemcy i 14 innych krajów wystosowało list do Komisji Europejskiej proponując wprowadzenie bardziej rygo...
Prezesi największych spółek elektroenergetycznych w kraju z nadzieją mówią o możliwości niepłacenia przez część...
Spółki elektroenergetyczne proponują, aby rezerwowe lub zapasowe elektrownie konwencjonalne, które pracowały w o...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas