Wzmaga się awantura o pompy ciepła. Firmy opuszczają stowarzyszenie, resort wyjaśnia

Cztery polskie firmy wychodzą z branżowego stowarzyszenia producentów pomp ciepła Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORT PC). Jednocześnie Ministerstwo Klimatu i Środowiska wyjaśnia, na czym polega „okres przejściowy” dla części producentów.

Publikacja: 24.05.2024 20:12

Wiceminister klimatu i środowiska Krzysztof Bolesta

Wiceminister klimatu i środowiska Krzysztof Bolesta

Foto: PAP/Piotr Nowak

Jak poinformował na portalu społecznościowym „Linkedin” Nikon Gawryluk, rzeczoznawca pomp ciepła, w tym miesiącu ze stowarzyszenia Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORT PC) odeszły 4 firmy będące członkami wspierającymi. Jak przekazał prezes Paweł Lachman było to odejście na znak protestu wobec przyjętych przez stowarzyszenie założeń promujących uznawanie, w programie Czyste Powietrze, znaków jakości zagranicznych firm prywatnych. Są to: TECH STEROWNIKI, PPH Kostrzewa Sp.J, KOŁTON, IGLOO More Than Cooling – informuje Nikon Gawryluk.

Przypomnijmy, że Ministerstwo Klimatu i Środowiska oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska wprowadzają nowe wymogi dofinansowania do zakupu pomp ciepła w ramach programu termomodernizacji „Czyste Powietrze”. Nowe wymogi dotyczą konieczność wpisu na listę certyfikowanych zielonych urządzeń i materiałów (ZUM), które wejdą w życie 14 czerwca, to forma „doszczelnienia” rynku. Ten nie był dotychczas objęty taką kontrolą.

Nowe wymagania dofinansowania do zakupu pomp ciepła

Co lista ZUM oznacza dla klientów i beneficjentów programu Czyste Powietrze, które dzięki wsparciu tego programu chcą wymienić źródło ogrzewania na pompę ciepła? – Od 14 czerwca wprowadzamy obowiązek dofinansowania tylko tych pomp ciepła, które znalazły się na liście ZUM. Instytut Ochrony Środowiska będzie weryfikował jakość pomp ciepła - mówi Krzysztof Bolesta, wiceminister klimatu i środowiska.

- Producenci będą mieli dwie ścieżki. Pierwsza, dłuższa dotyczy kompleksowych badań w jednym z 22 europejskich laboratoriach (jedno z nich jest w Polsce). Druga, krótsza ścieżka, dotyczy tylko producentów, którzy mają jeden z trzech europejskich znaków jakości. Ale te firmy, nim zostaną wpisane na listę, i tak jednak muszą przejść weryfikację IOŚ. Wydłużamy do końca tego roku tylko okres przedstawienia pogłębionych wyników badań, które są certyfikowane w Europie – wyjaśnia wiceminister. Wskazuje, że jeśli te firmy nie przedstawią dodatkowych dokumentów do końca roku, mogą z listy ZUM wypaść.

Wpisanie pompy ciepła na listę ZUM krok po kroku

Teraz Ministerstwo zdradza więcej szczegółów. Każdy zgłaszający na listę musi się zarejestrować, a następnie wypełnić on-line formularz przypisany dla odpowiedniego typu urządzenia oraz załączyć dokumenty potwierdzające spełnienie przez dane urządzenie wymagań. Jednym z takich obowiązkowych dokumentów dla pomp ciepła jest raport z badań wykonanych w akredytowanych laboratorium zlokalizowanym w kraju EU lub EFTA. - Badania muszą potwierdzać parametry pompy ciepła umieszczone na karcie produktu i etykiecie energetycznej. Wszystkie dokumenty muszą być w języku polskim, wyjątek może stanowić raport z badań, który w pełnej formie może być w języku obcym, pod warunkiem dodatkowego dołączenia tłumaczenia przysięgłego na język polski raportu skróconego lub stron z najważniejszymi parametrami z raportu pełnego – podkreśla resort.

Każde zgłoszenie podlega weryfikacji przez zespół ekspertów IOŚ-PIB, który prowadzi listę ZUM. Po pozytywnej weryfikacji urządzenie zostaje umieszczone na liście i jest wyświetlanie w zakładce „wyszukaj produkt”.

Jak wyjaśnia resort, jeśli pompa ciepła posiada znak jakości HP KEYMARK, EHPA Q lub EUROVENT (oznaczenia jakości europejskich producentów wokół których narosły kontrowersje), to wówczas producent/importer/dystrybutor od 14 czerwca 2024 będzie mógł zgłosić urządzenie na listę ZUM. Po zakończeniu procesu weryfikacji przez zespół ekspertów IOŚ-PIB kompletu przesłanych dokumentów, i potwierdzeniu spełnieniu wymogów, urządzenie zostanie wpisane czasowo na listę ZUM do 31.12.2024.

- Jeżeli do końca 2024 roku nie zostaną dostarczone raporty z badań w akredytowanych laboratorium zlokalizowanym w kraju EU lub EFTA, pompa ciepła zostanie usunięta z listy ZUM. Jeżeli urządzanie posiada takie badania i dodatkowo znak jakości, wówczas już teraz może zostać wpisane na listę ZUM na podstawie badań, a znak jakości może być jedynie traktowany jako dodatkowa informacja. W takim przypadku po pozytywnej weryfikacji dokumentów urządzenie zostanie umieszczone na liście ZUM bez ograniczenia czasowego – podkreśla resort.

Ciepło
Nowy właściciel ciepłowni na południu kraju o swoich planach. Biomasa zamiast węgla?
Ciepło
Nawet blisko pół biliona na transformację energetyczną polskiego ciepłownictwa
Ciepło
Ciepło z serwerowni dla miasta? W Poznaniu sprawdzą, czy to możliwe
Ciepło
Elektrociepłownia z Litwy trafi na Ukrainę. Dojedzie w częściach
Ciepło
Nowa technologia ma zastąpić pompy ciepła i klimatyzatory. Niemcy szykują „rewolucję”