Rząd chce uszczelnić program „Czyste Powietrze". I rynek pomp ciepła

Bez badań w Polsce pompy ciepła nie będą dofinansowane przez państwo – zgodnie zapewniają NFOŚiGW oraz Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Na liście zweryfikowanych dostawców są już firmy z Polski.

Publikacja: 15.05.2024 11:37

Konferencja prasowa w MKiŚ. Prezes NFOŚiGW Dorota Zawadzka-Stępniak oraz wiceminister klimatu i środ

Konferencja prasowa w MKiŚ. Prezes NFOŚiGW Dorota Zawadzka-Stępniak oraz wiceminister klimatu i środowiska Krzysztof Bolesta

Foto: MKiŚ

Wiceminister klimatu i środowiska Krzysztof Bolesta wyjaśnił podczas konferencji prasowej poświęconej jakości pomp ciepła, że nowe wymagania dotyczące wpisu na listę certyfikowanych zielonych urządzeń i materiałów (ZUM), które wejdą w życie 14 czerwca, to forma „doszczelnienia” rynku. Ten nie był dotychczas objęty taką kontrolą.

Lista ważna dla chcących zainstalować pompę ciepła i skorzystać z dofinansowania

Co lista ZUM oznacza dla klientów i beneficjentów programu Czyste Powietrze, które dzięki wsparciu tego programu chcą wymienić źródło ogrzewania na pompę ciepła?

Czytaj więcej

UOKiK wytropił nieprawidłowości na rynku pomp ciepła. Ich kontrola budzi emocje

– Od 14 czerwca wprowadzamy obowiązek dofinansowania  tylko tych pomp ciepła, które znalazły się na liście ZUM. Instytut Ochrony Środowiska będzie weryfikował jakość pomp ciepła - mówi Krzysztof Bolesta. - Producenci będą mieli dwie ścieżki. Pierwsza, dłuższa dotyczy kompleksowych badań w jednym z 22 europejskich laboratoriach (jedno z nich jest w Polsce). Druga, krótsza ścieżka, dotyczy tylko producentów, którzy mają jeden z trzech europejskich znaków jakości. Ale te firmy, nim zostaną wpisane na listę, i tak jednak muszą przejść weryfikację IOŚ. Wydłużamy do końca tego roku tylko okres przedstawienia pogłębionych wyników badań, które są certyfikowane w Europie – wyjaśnia wiceminister. Wskazuje, że jeśli te firmy nie przedstawią dodatkowych dokumentów do końca roku, mogą z listy ZUM wypaść.

Na liście uprawniającej do dotacji jest już 91 pomp ciepła dostarczanych przez 11 producentów

Jak wyjaśnia prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Dorota Zawadzka-Stępniak, w ramach programu „Czyste Powietrze” mogą zostać dofinansowanie jedynie te pompy, które znajdą się na tej liście. Wedle najnowszych danych, jest na niej już 91 urządzeń od 11 producentów i są tam cztery firmy z Polski.

– Okres przejściowy dla firm posiadających certyfikaty nie jest w żadnym przypadku taryfą ulgową. To jedynie czas na przedstawienie już wykonanych badań. Wiemy, że proces ten trwa i chcemy dać firmom więcej czasu, ale nie kosztem obniżenia jakości oferowanych pomp. Jest wręcz przeciwnie. Brak takiego okresu przejściowego utrudniłby także otrzymanie środków przez beneficjantów, którzy są w trakcie realizacji inwestycji – wyjaśnia Dorota Zawadzka-Stępniak. 

Prezes NFOŚiGW dodaje, że po 1 stycznia będzie obowiązywać tylko dłuższa ścieżka weryfikacji i kompleksowych badań prowadzonych przez IOŚ. Te trwać mogą od kilku tygodni do kilku miesięcy. Fundusz przyznaje, że na liście ZUM są także producenci z Chin, ale te firmy przeszły już kompleksowe badania w Polsce.

– Nie będziemy i nie chcemy wykluczać z rynku firm z tego czy innego kraju. Jednym kryterium jest ich jakość – podkreśla minister Bolesta.

Wskazał, także, że w ramach wprowadzonych zmian w „Czystym Powietrzu” 14 czerwca pojawi się obowiązek przeprowadzenia audytu energetycznego budynku, jeśli ktoś będzie chciał sfinansować z tego programu zakup pompy ciepła. – Dotychczas często instalowano pompy ciepła na budynkach, które nie były do tego przystosowane – mówi Bolesta.

Energetyka Zawodowa
Orlen dodaje gazu. Planuje ogromne inwestycje
Energetyka Zawodowa
Elektrownie węglowe będą działać dłużej. Jest zgoda Sejmu
Energetyka Zawodowa
Kto i kiedy chciał zamknąć elektrownię Rybnik? Sprawdzamy postulaty związkowców
Energetyka Zawodowa
Czy Energa zniknie z giełdy? Szef Orlenu rezygnuje z rady nadzorczej gdańskiej firmy
Energetyka Zawodowa
Kosztowny błąd Taurona. Spółka będzie odwoływać się od milionowej kary skarbówki