Zagrożenie dla właścicieli pomp ciepła? Jest odpowiedź przedstawicieli branży

Zmiany w unijnym rozporządzeniu f-gazowym nie wpłyną na serwis pomp ciepła – uspokaja branża. O ryzyku dla potencjalnych nabywców i posiadaczy takich urządzeń alarmowała Konfederacja.

Publikacja: 07.04.2023 17:48

Zagrożenie dla właścicieli pomp ciepła? Jest odpowiedź przedstawicieli branży

Foto: Adobe Stock

Rada Unii Europejskiej rozpoczęła 5 kwietnia rozmowy z Parlamentem Europejskim dotyczące rozporządzeń unijnych o wycofaniu z użycia gazów fluorowanych (F-gazy). Branża sprzedawców pomp ciepła uspokaja, że nie wpłynie to no rynek, mimo obaw, że to rozporządzenie może ograniczyć sprzedaż, produkcję i serwis pomp ciepła.

Branża pomp ciepła dementuje informacje Konfederacji

Zmiany w unijnym rozporządzeniu f-gazowym nie wpłyną na serwis pomp ciepła sprzedawanych obecnie czy w najbliższych latach – pisze w swoim stanowisku branża pomp ciepła. W dniu komunikatu Rady UE Konfederacja alarmowała o katastrofalnych dla branży konsekwencjach całkowitego zakazu wykorzystania gazów fluorowanych, które są używane w pompach ciepła jako czynnik chłodzący.

„Eksperci alarmują, że może to wywrócić do góry nogami nawet 70 proc. rynku pomp ciepła” – czytamy we wpisie Konfederacji na Twitterze.

Jak uspokaja jednak Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła, spodziewane zmiany w rozporządzeniu f-gazowym nie przewidują ani zakazu serwisowania, ani żadnych innych ograniczeń w użytkowaniu pomp ciepła z syntetycznymi czynnikami chłodniczymi.

Czytaj więcej

Unijny cios w pompy ciepła. Ogromne zaskoczenie na rynku

„Wszystkie pompy ciepła, które obecnie są w sprzedaży w Polsce i będą dostępne na naszym rynku w najbliższych latach, będzie można serwisować bez żadnych przeszkód w całym okresie ich eksploatacji” – czytamy w stanowisku organizacji. Ograniczenia w zakresie serwisowania, które zaproponowano w związku z nowelizacją rozporządzenia f-gazowego, mają dotyczyć innych grup urządzeń chłodniczych niż pompy ciepła lub czynników chłodniczych, które nie są stosowane w pompach ciepła sprzedawanych w Polsce.

„W polityce unijnej wprowadza się ograniczenia w stosowaniu w nowych pompach ciepła niektórych syntetycznych czynników chłodniczych (gazów fluorowanych), a jednocześnie promowane jest przejście na czynniki naturalne, o minimalnym wpływie na środowisko. Nie oznacza to jednak, że nabywcy pomp ciepła i ich użytkownicy będą mieć w przyszłości problem z serwisowaniem urządzeń, które nie pracują w oparciu o czynniki naturalne” – podkreśla Paweł Lachmann, prezes organizacji.

Zdaniem przedstawicieli branży, lektura unijnego rozporządzenia f-gazowego może prowadzić do błędnych interpretacji jego zapisów. „Być może jest to powodem rozpowszechniania nieprawdziwych informacji na temat pomp ciepła. W rzeczywistości wszystkie zakazy serwisowania planowane w ramach nowelizacji rozporządzenia f-gazowego dotyczą innych grup urządzeń chłodniczych lub czynników chłodniczych, które nie są stosowane w pompach ciepła w Polsce” – czytamy w dalej.

Fabryki pomp ciepła gotowe na zmiany

Paweł Lachman podkreśla również, że zmiany przepisów rozporządzenia nie powinny wpłynąć na już zaplanowane budowy nowych fabryk pomp ciepła. Większość europejskich producentów tych urządzeń, budujących w Europie duże i megafabryki, w tym dwie w Polsce, jest bowiem przygotowana na wprowadzenie naturalnych czynników chłodniczych, które zastąpią gazy fluorowane (f-gazy). Do zmian mają być też przygotowani polscy producenci pomp ciepła typu powietrze-woda ‒ większość z nich już stosuje w swoich urządzeniach naturalny czynnik chłodniczy R-290 (propan), który nie jest f-gazem.

Przejście na naturalne czynniki chłodnicze pozostaje jednak wyzwaniem technicznym dla producentów gruntowych pomp ciepła (również polskich). „W związku z tym, PORT PC opowiada się za przesunięciem o kilka lat terminów, w których ‒ zgodnie z propozycją nowelizacji rozporządzenia f-gazowego ‒ zaczęłyby obowiązywać zakazy stosowania w nowych urządzeniach niektórych f-gazowych czynników chłodniczych.” – podkreślono w komunikacie.

Komisja Europejska przyjęła 16 marca 2023 r. dokument „Net-Zero Industry Act”, a technologię pomp ciepła wskazuje się tam jako jedną z ośmiu kluczowych technologii.

Rada Unii Europejskiej rozpoczęła 5 kwietnia rozmowy z Parlamentem Europejskim dotyczące rozporządzeń unijnych o wycofaniu z użycia gazów fluorowanych (F-gazy). Branża sprzedawców pomp ciepła uspokaja, że nie wpłynie to no rynek, mimo obaw, że to rozporządzenie może ograniczyć sprzedaż, produkcję i serwis pomp ciepła.

Branża pomp ciepła dementuje informacje Konfederacji

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Ciepło
Rusza program, który ma zazielenić ciepłownictwo. Na początek 2 mld złotych
Materiał Promocyjny
Co czeka zarządców budynków w regulacjach elektromobilności?
Ciepło
W lipcu rząd przedstawi harmonogram wyłączeń bloków węglowych
Ciepło
Najnowocześniejszy blok węglowy w Elektrowni Jaworzno zdał testy operatora
Ciepło
CEZ chce pozbyć się ciepłowni na Śląsku i w Małopolsce. Polski jednak nie opuści
Ciepło
Ciepłownie nie dostają rekompensat za mrożenie cen ciepła