Reklama
Rozwiń

Lawinowy wzrost zakupu pomp ciepła. Są i wyzwania

W 2022 r. sprzedaż pomp ciepła na świecie wzrosła o 11 proc., w Europie o 40 proc., a w Polsce aż o 120 proc. w porównaniu z 2021 r. – wynika z ostatniego przeglądu Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE) i danych Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORT PC).

Publikacja: 06.04.2023 10:45

Pompa ciepła

Pompa ciepła

Foto: Adobe Stock

Wśród państw UE pod względem sprzedaży pomp ciepła w przeliczeniu na 1000 gospodarstw domowych, według danych PORT PC, w 2022 r. w Polsce co trzecie sprzedane urządzenie służące do ogrzewania pomieszczeń było pompą ciepła. „Dynamiczny wzrost zainteresowania pompami ciepła w Europie wynika z niestabilnej sytuacji na rynku paliw wywołanej wojną w Ukrainie oraz trwającego procesu dekarbonizacji i modernizacji budynków w UE.” – czytamy w przeglądzie PIE.

Czytaj więcej

Unijny cios w pompy ciepła. Ogromne zaskoczenie na rynku

Pompy, a emisyjność energetyki

Według danych Komisji Europejskiej, za 36 proc. emisji gazów cieplarnianych powiązanych z sektorem energii odpowiadają budynki.

Jak wynika z raportu Wspólnego Centrum Badawczego (Joint Research Centre), które jest zapleczem badawczo-naukowym Komisji Europejskiej, gdyby, przy założeniu obecnej struktury wytwarzania energii elektrycznej, podczas jednej nocy w UE wymienić wszystkie obecne technologie wytwarzania ciepła oparte na paliwach kopalnych na pompy ciepła, to łączne emisje z sektora ciepłownictwa i elektroenergetyki zmniejszyłyby się o 16 proc. Najwięcej we Francji – o 65 proc., najmniej w Polsce i Estonii – o 4 proc. „Różnice wynikają z charakterystyki miksu energetycznego danego państwa. Bez budowy nowych, niskoemisyjnych jednostek, opartych na OZE lub energii jądrowej, zwiększone zapotrzebowanie na energię elektryczną będzie kompensowane przez stare, wysokoemisyjne bloki węglowe.” – tłumaczy PIE.

Czytaj więcej

UE stawia na zielony przemysł. Kluczowy element „Zielonego Ładu”

Wyzwanie dla systemu energetycznego

Zainstalowanie tak dużej liczby pomp ciepła spowodowałoby także wzrost zapotrzebowania na energię elektryczną o ok. 18 proc. w całej UE. Ponadto, popyt rozkładałby się nierównomiernie między miesiącami letnimi i zimowymi. Według raportu, w miesiącach zimowych wzrost popytu na energię elektryczną w szczycie zapotrzebowania wzrósłby w UE średnio o 41 proc. „Wzrost i nierównomierny rozkład zapotrzebowania na energię elektryczną mógłby przyczynić się do niestabilności systemu elektroenergetycznego” – dodaje PIE. W rozwiązaniu tych problemów ważną rolę odegra rozbudowa mocy o nowe jednostki oparte na OZE oraz stosowanie instalacji wykorzystujących jednocześnie pompy ciepła, instalacje fotowoltaiczne i magazyny energii. „Pozwoli to na odciążenie krajowych systemów elektroenergetycznych podczas szczytów zapotrzebowania na energię elektryczną.” – tłumaczy PIE.

Czytaj więcej

Rząd ma pchnąć wielkie zielone inwestycje. Znamy szczegóły

Mniej gazu, więcej pomp

Unijny zakaz sprzedaży kotłów gazowych i ich montażu w nowych budynkach od 2027 r. jest już datą nieodwracalną. „Natomiast kwestia zakazu montażu od 2030 r. nowych kotłów gazowych dla wszystkich budynków, także tych starszych, będzie jeszcze przedmiotem ocen i weryfikacji. Zaplanowano ją na ten rok” – mówiła w niedawnym wywiadzie w „Rzeczpospolitej” minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

Rosnąca rola pomp ciepła została odnotowana także projekcie aktualizacji kluczowego załącznika do strategii energetycznej. Jak wynika z informacji „Rzeczpospolitej”, która widziała projekt, w ogrzewaniu indywidualnym spadającą rolę gazu mają przejąć pompy ciepła. Tylko w 2022 r. sprzedano ich 203 tys. Dzięki temu w 2025 r. w budynkach mieszkalnych będzie ok. 1 mln instalacji. Ich liczba podwoi się w 2030 r., a w 2040 r. będzie już ok. 5,5 mln takich pomp.

Ciepło
Nowy właściciel ciepłowni na południu kraju o swoich planach. Biomasa zamiast węgla?
Ciepło
Nawet blisko pół biliona na transformację energetyczną polskiego ciepłownictwa
Ciepło
Ciepło z serwerowni dla miasta? W Poznaniu sprawdzą, czy to możliwe
Ciepło
Elektrociepłownia z Litwy trafi na Ukrainę. Dojedzie w częściach
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego
Ciepło
Nowa technologia ma zastąpić pompy ciepła i klimatyzatory. Niemcy szykują „rewolucję”
Materiał Promocyjny
„Nowy finansowy ja” w nowym roku