Wśród państw UE pod względem sprzedaży pomp ciepła w przeliczeniu na 1000 gospodarstw domowych, według danych PORT PC, w 2022 r. w Polsce co trzecie sprzedane urządzenie służące do ogrzewania pomieszczeń było pompą ciepła. „Dynamiczny wzrost zainteresowania pompami ciepła w Europie wynika z niestabilnej sytuacji na rynku paliw wywołanej wojną w Ukrainie oraz trwającego procesu dekarbonizacji i modernizacji budynków w UE.” – czytamy w przeglądzie PIE.
Czytaj więcej
Parlament Europejski chce drastycznego zaostrzenia zasad wykorzystywania tzw. gazów fluorowanych w produkcji sprzętu chłodzącego. Stawia to pod wielkim znakiem zapytania inwestycje w produkcje pomp ciepła, które promują same unijne władze.
Pompy, a emisyjność energetyki
Według danych Komisji Europejskiej, za 36 proc. emisji gazów cieplarnianych powiązanych z sektorem energii odpowiadają budynki.
Jak wynika z raportu Wspólnego Centrum Badawczego (Joint Research Centre), które jest zapleczem badawczo-naukowym Komisji Europejskiej, gdyby, przy założeniu obecnej struktury wytwarzania energii elektrycznej, podczas jednej nocy w UE wymienić wszystkie obecne technologie wytwarzania ciepła oparte na paliwach kopalnych na pompy ciepła, to łączne emisje z sektora ciepłownictwa i elektroenergetyki zmniejszyłyby się o 16 proc. Najwięcej we Francji – o 65 proc., najmniej w Polsce i Estonii – o 4 proc. „Różnice wynikają z charakterystyki miksu energetycznego danego państwa. Bez budowy nowych, niskoemisyjnych jednostek, opartych na OZE lub energii jądrowej, zwiększone zapotrzebowanie na energię elektryczną będzie kompensowane przez stare, wysokoemisyjne bloki węglowe.” – tłumaczy PIE.
Czytaj więcej
Zaprezentowany przez Komisję Europejską Net-Zero Industry Act ma za zadanie zapewnić rozwój ekologicznego przemysłu w Europie. To europejska odpowiedź na amerykańską ustawę Inflation Reduction Act.