- Doświadczenia z ostatniego roku pozwoliły nam wyciągnąć wnioski na przyszłość. Ten test zdaliśmy i znaleźliśmy elastyczne rozwiązania dotyczące przyspieszenia inwestycji oraz pomocy naszym obywateli w kontekście cen maksymalnych energii i gazu. Ceny energii powinny zapewnić konkurencyjność naszej gospodarki – niezależnie od różnych punktów startowych. Doświadczenie Polski pokazuje, jak powinna wyglądać podejmowanie działań na rzecz bezpieczeństwa energetycznego w UE - powiedziała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa podczas konferencji Energy Security beyond 2023.
Czytaj więcej
W tym roku kraje „27” zapłacą Moskwie około 30 miliardów euro za dostarczony gaz. Środki pomogą Władimirowi Putinowi prowadzić wojnę w Ukrainie.
W Polsce rośnie produkcja energii z OZE
Jak wskazała, bazując na przykładzie Polski, nasz kraj już przed kryzysem energetycznym był przygotowany na uzyskanie niezależności energetycznej w gazie i w ropie, a część tych inwestycji infrastrukturalnych jak gazociągi, terminale gazowe, naftowe zostały ukończone w momencie, kiedy kryzys energetyczny rozgorzał.
– Niezależnie od problemów, 2022 r. stał pod znakiem wzrostu mocy OZE o 5,7 GW i przyrostem liczby prosumentów do 1,3 mln – wyliczała minister.
Dodała, że w 2040 r. 74 proc. mocy zainstalowanej do produkcji prądu będzie pochodziło z atomu i OZE. A budowa elektrowni jądrowej rozpocznie się w 2026 r. - Od 2015 r. moc zainstalowana w OZE wzrosła ponad 3,5-krotnie tj. z ok. 7,1 GW do ok. 26 GW obecnie. Przytoczone liczby, to efekt ukierunkowanych działań i determinacji. Kluczowe są jednak dalsze kroki zapewniające rozwój – wskazała minister.