Europa szykuje się do zimy. Jest lepiej niż przed rokiem

Kraje UE są znacznie lepiej przygotowane do okresu zimowego niż rok wcześniej. Spadło zapotrzebowanie na gaz, a pomoc może okazać Ukraina i jej magazyny gazu.

Publikacja: 15.09.2023 14:13

Konferencja Energy Security beyond 2023

Konferencja Energy Security beyond 2023

Foto: MKiŚ

- Doświadczenia z ostatniego roku pozwoliły nam wyciągnąć wnioski na przyszłość. Ten test zdaliśmy i znaleźliśmy elastyczne rozwiązania dotyczące przyspieszenia inwestycji oraz pomocy naszym obywateli w kontekście cen maksymalnych energii i gazu. Ceny energii powinny zapewnić konkurencyjność naszej gospodarki – niezależnie od różnych punktów startowych. Doświadczenie Polski pokazuje, jak powinna wyglądać podejmowanie działań na rzecz bezpieczeństwa energetycznego w UE - powiedziała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa podczas konferencji Energy Security beyond 2023.

Czytaj więcej

Europa nadal płaci Rosji za gaz. Pieniądze idą na wojnę w Ukrainie

W Polsce rośnie produkcja energii z OZE

Jak wskazała, bazując na przykładzie Polski, nasz kraj już przed kryzysem energetycznym był przygotowany na uzyskanie niezależności energetycznej w gazie i w ropie, a część tych inwestycji infrastrukturalnych jak gazociągi, terminale gazowe, naftowe zostały ukończone w momencie, kiedy kryzys energetyczny rozgorzał.

– Niezależnie od problemów, 2022 r. stał pod znakiem wzrostu mocy OZE o 5,7 GW i przyrostem liczby prosumentów do 1,3 mln – wyliczała minister.

Dodała, że w 2040 r. 74 proc. mocy zainstalowanej do produkcji prądu będzie pochodziło z atomu i OZE. A budowa elektrowni jądrowej rozpocznie się w 2026 r. - Od 2015 r. moc zainstalowana w OZE wzrosła ponad 3,5-krotnie tj. z ok. 7,1 GW do ok. 26 GW obecnie. Przytoczone liczby, to efekt ukierunkowanych działań i determinacji. Kluczowe są jednak dalsze kroki zapewniające rozwój – wskazała minister.

Czytaj więcej

Międzynarodowa Agencja Energetyczna ostrzega przed wzrostem cen energii zimą

Ceny gazu i energii w Europie mocno spadły

Mimo, że wojna w Ukrainie trwa już ponad 500 dni, to ostra faza kryzysu energetycznego jest już za nami. Wskazują to liczby, która podała przemawiająca po Annie Moskwie, unijna komisarz ds. energii Kadri Simson.

– W ub. roku cena gazu wynosiła 300 euro za MWh, zaś w sierpniu jest to już znacznie, znacznie mniej [ok. 40 euro za MWh – red.]. Podobnie jest w przypadku energii elektrycznej. W czasie kryzysu cena za MWh wynosiła 350 euro za MWh, a teraz w sierpniu jest to 90 euro za MWh. Jesteśmy w znacznie lepszej sytuacji niż w roku poprzednim – mówiła unijna komisarz.

Dodała, że teraz podlegamy bardziej rynkowi LNG oraz wahaniom, tak jak ostatni strajk pracowników sektora gazowego w Australii. Wówczas cena gazu wzrosła o 8 proc. – Niemniej sytuacja jest nieporównywalnie stabilniejsza od tej, która miała miejsce jeszcze przed rokiem – dodała.

Czytaj więcej

Magazyny gazu w UE są prawie pełne. Chcą składować go na Ukrainie

Oszczędności w postaci mniejszych zakupów gazu

Jak zapewniła, KE podjęła kroki, aby także w 2024 r. uchronić się przed kryzysem. To plan zakładający utrzymanie wymogu magazynowania gazu w krajach członkowskich przed okresem zimowym minimum 90 proc. pojemności europejskich magazynów.

- To taka ilość, która pozwoli na ustabilizowanie rynków. Dodatkowe wolumeny płyną także na Ukrainę, gdzie są wykorzystywane zdolności do magazynowania i tamtejsza sieć gazowa. Strona ukraińska zapewnia nas o gotowości do wykorzystania ich zdolności magazynowania – mówiła Simson. W kontekście gazu wspomniała także, że kraje UE w 2022 r. trwale obniżyły zapotrzebowanie na gaz o 17 proc.

- Kluczową rolę odegrała zmiana zachowań, które przynoszą nam oszczędności w postaci mniejszych zakupów gazu. W UE możemy rocznie zaoszczędzić nawet 65 mld m sześc. gazu. To tyle, ile firmy amerykańskie mogą przesłać gazu w formie LNG” – wyliczała unijna Komisarz.

Kolejny element to przyspieszenie rozwoju OZE. - W tym roku powstanie w UE 17 GW nowych mocy w OZE. Pracujemy nad pakietem, aby ustabilizować rozwój branży wiatrowej – powiedziała. Trzeci element po gazie i OZE to zacieśnienie współpracy z innymi dostawcami energii. - Afryka jest tu dobrym przykładem, ale brakuje infrastruktury. Do 2040 r. możemy importować z krajów afrykańskich nawet 45 mld m sześc. gazu rocznie – dodała. Jako ostatni element wymieniła trwającą w instytucjach unijnych pracach nad reformą rynku energii i pakiet gazowy.

Czytaj więcej

Włochy bez gazu z Rosji gotowe do zimy, reszta Unii też

Przy mroźnej zimie zapotrzebowanie na gaz może wzrosnąć

Z kolei zdaniem Mary Burce Warlick, wiceprzewodniczącej Międzynarodowej Agencji Energii, wzrost udziału OZE, czy wykorzystanie atomu to kluczowe narzędzia, aby ograniczać emisję CO2 i uniezależnić się od Rosji. - Jeśli zima w Europie będzie mroźna, zapotrzebowanie na gaz może wzrosnąć o 30 mld m szesć. Dotychczas import LNG do Europy był możliwy, bo zapotrzebowanie na LNG w Azji było mniejsze. Wciąż trzeba jednak liczyć się z tym rynkiem, jak i możliwymi awariami – mówiła.

W kontekście rynku energii elektrycznej, wskazała, że zapotrzebowanie spadło o 3 proc. i na razie nie widać, aby ono rosło.

Bezpieczeństwo energetyczne po 2023 r. – osiągnięcie gotowości na zimę w niespokojnych czasach to główny temat konferencji. W spotkaniu, które odbyło się w Warszawie, udział wzięli m.in. komisarz ds. energii Kadri Simson, minister energii Ukrainy German Galushchenko, minister energii Bułgarii Rumen Radev, minister gospodarki Słowacji Petr Dovhun, minister energii Litwy Dainius Kreivys, wiceminister środowiska i energii Grecji Alexandra Sdoukou oraz zastępca dyrektora wykonawczego Międzynarodowej Agencji Energetycznej Mary Burce Warlick.

Ceny Energii
Resortowi klimatu ucieka czas na mrożenie cen prądu, a rządowe zakładki znikają
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Ceny Energii
Ustawa o cenach energii bliżej przyjęcia przez rząd. Kto zapłaci za obniżenie taryf?
Ceny Energii
Trend spadkowy przełamany. Ceny energii elektrycznej na przyszły rok rosną
Ceny Energii
Kto odpowiada za braki rekompensat za mrożenie cen prądu?
Ceny Energii
Awantura o bon energetyczny. Poszło o przepisy projektu ustawy