Ceny energii elektrycznej na Towarowej Giełdzie Energii z dostawą na kolejny rok rosną z dnia na dzień. Dostawcy energii dokonują obecnie zakupów energii na 2023 r., a we wtorek 5 lipca br. ceny te osiągnęły poziom 1323,9 zł za MWh. Bardzo wysokie były także ceny na rynku z dostawą na dzień kolejny, choć nieco niższe niż w poniedziałek. We wtorek spadły z poziomu 1580 zł na 1263 zł za MWh. Jednymi z powodów są kurcząca się rezerwa mocy elektrowni konwencjonalnych, obawy o dostawy węgla dla energetyki i groźba wstrzymania dostaw gazu rosyjskiego do Europy.

Jak wyliczają analitycy BM Pekao średni poziom cen energii z dostawą na rok kolejny, od początku roku wynosi 836 zł/MWh. – Jeśli taki poziom utrzymałby się w kolejnej części roku, ceny energii elektrycznej w taryfie G powinny wzrosnąć o ok. 115 proc. – podają analitycy. Taki poziom podwyżek powinien spółkom obrotu zrekompensować koszt zakupu energii.

Wnioski taryfowe do Urzędu Regulacji Energetyki będą spływać od spółek energetycznych późną jesienią. Nowe taryfy na sprzedaż prądu poznamy pod koniec tego roku.

Czytaj więcej

Ciepło jeszcze nigdy Polaków tyle nie kosztowało. Rekordowe podwyżki