Jak informuje spółka Polskie Elektrownie Jądrowe, odpowiedzialna za budowę pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce z udziałem USA, 13 kwietnia spółka PEJ złożyła w Ministerstwie Klimatu i Środowiska wniosek o wydanie decyzji zasadniczej dla pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej, która powstanie na Pomorzu. "Nastąpiło to w pierwszym możliwym terminie, po wejściu w życie nowelizacji tzw. specustawy jądrowej – ustawy o przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie obiektów energetyki jądrowej oraz inwestycji towarzyszących" - tłumaczy PEJ.
Czytaj więcej
PGE oraz ZE PAK powołują po naszej stronie spółkę, która będzie prowadzić z Koreańczykami dalsze rozmowy dotyczące budowy kolejnej elektrowni jądrowej w Polsce – mówi nam Jacek Sasin, wicepremier i minister aktywów państwowych.
Decyzja zasadnicza to nowa regulacja, która weszła w życie wraz z nowym prawem atomowym. Ma ona formalnie potwierdzić, że inwestycja w pierwszą elektrownię jądrową w Polsce jest zgodna z interesem publicznym i realizowaną przez państwo polityką, w tym polityką energetyczną. Decyzja ta będzie także uprawniać inwestora - spółkę Polskie Elektrownie Jądrowe do ubiegania się o uzyskanie szeregu kolejnych decyzji administracyjnych takich jak m.in. decyzja lokalizacyjna a następnie pozwolenie na budowę.
"Realizacja Programu Polskiej Energetyki Jądrowej to jedno z najbardziej skomplikowanych i kompetencyjnie wymagających wyzwań, z którymi mierzyliśmy się jako Polska w ostatnich dekadach. Złożenie wniosku o decyzję zasadniczą dla budowy pierwszej elektrowni jądrowej to ważny etap pokazujący dojrzałość projektu, który zostanie zrealizowany na Pomorzu" – komentuje Mateusz Berger, Pełnomocnik Rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej.
Czytaj więcej
Polskie Elektrownie Jądrowe, spółka odpowiedzialna za budowę siłowni atomowej, rozmawia z amerykańskimi firmami Bechtel i Westinghouse o warunkach współpracy, aby szybko powstało konsorcjum. Oznaczać to może, że przetargu na budowę nie będzie.