Polski mały atom z USA? Jest umowa projektowa

Spółka zależna chemicznego giganta podpisuje umowę projektową małego atomu. Dzięki niej łatwiej i szybciej będzie można przenieść technologię z Kanady i USA nad Wisłę.

Publikacja: 24.03.2023 03:00

Polski mały atom z USA? Jest umowa projektowa

Foto: Adobe Stock

Synthos Green Energy podpisało umowę na zaprojektowanie małego reaktora jądrowego, który stanie w Kanadzie, USA – i w Polsce. Spółka, partycypując w kosztach, chce uzyskać w ten sposób wpływ na dostosowanie projektu już na starcie do wymogów procesów licencjonowania w UE i w Polsce. Porozumieniem żywotnie zainteresowany jest Orlen, który dzięki tej umowie chce już w 2029 r. postawić pierwszy mały reaktor jądrowy w technologii GE Hitachi.

Pierwsza taka umowa

Umowa projektowa została zawarta 23 marca w Waszyngtonie między GE Hitachi – właścicielem technologii BWRX-300 – a trzema firmami, które są bezpośrednio zainteresowane pozyskaniem tej technologii i wybudowaniem małych reaktorów na własne potrzeby.

Partnerami polskiej firmy są Ontario Power Generation (OPG) – koncern energetyczny z Kanady, który buduje pod Toronto pierwszy na świecie reaktor BWRX-300 (o mocy 300 MW), oraz jeden z największych wytwórców energii w USA – będąca własnością rządu federalnego firma Tennessee Valley Authority (TVA).

Nie wiadomo dokładnie, jak partnerzy podzielą się kosztami projektowania. GEH ma w nich większy udział niż którykolwiek z trójki pozostałych partnerów, z kolei ich udziały są równe. Prace mają zakończyć się w listopadzie 2024 r. Łączna kwota inwestycji waha się – jak dowiedziała „Rzeczpospolita” – między 400 a 700 mln dol.

– Współfinansowanie rozwoju projektu przez kilka podmiotów, które będą budować elektrownie z reaktorami od GEH, powoduje obniżenie kosztów związanych z wdrożeniem technologii – podkreśla Synthos Green Energy i jej prezes Rafał Kasprów. Koszty projektowe pokrywa tylko Synthos Green Energy – udziałowiec w spółce celowej Orlen Synthos Green Energy, która ma odpowiadać bezpośrednio za budowę SMR-ów w Polsce.

Kolejne kroki

Na bazie podpisanej umowy zostanie przygotowany projekt elektrowni (standard design) z reaktorem BWRX-300 oraz szczegółowe projekty wykonawcze (detailed design), m.in. dla budynku reaktora wraz ze znajdującymi się wewnątrz urządzeniami, wliczając reaktor.

– Nigdy wcześniej polska spółka nie brała udziału i nie była stroną umowy na wykonanie projektu elektrowni jądrowej – podkreśla SGE.

Spółka ma uzyskać w ten sposób możliwość udziału w procesie projektowania, przedstawiając w ten sposób swoje oczekiwania wobec niego tak, aby spełniał już na samym początku warunki licencjonowania w UE i w Polsce. Ma to pozwolić na skrócenie czasu dostosowania SMR do polskich warunków.

„Dzięki współpracy i dodatkowemu finansowaniu przygotowany zostanie projekt, który będzie mógł być wdrażany w różnych częściach świata i różnych uwarunkowaniach prawnych, spełniając także rygory prawa polskiego i europejskiego” – wyjaśnia dalej firma. W tym celu powstanie specjalny zespół złożony z przedstawicieli firm sygnatariuszy umowy (Design Centre Working Group), który ma sprawdzać, czy rozwój technologii jest zgodny z przepisami i standardami różnych porządków prawnych.

Prace w Polsce

W Polsce wyłączność na budowę reaktorów w technologii BWRX-300 posiada spółka Orlen Synthos Green Energy (OSGE). – Umowa podpisana przez udziałowca OSGE umożliwi uzyskanie przez tę spółkę projektu uwzględniającego europejskie oraz polskie standardy i w efekcie szybsze rozpoczęcie prac konstrukcyjnych przy pierwszym reaktorze SMR. – Dodatkowo, projekt będzie miał zastosowanie przy kolejnych inwestycjach i znacznie usprawni cały proces oraz obniży koszty budowy floty reaktorów BWRX-300 – podkreśla należąca do Michała Sołowowa spółka.

Przygotowania do budowy pierwszego BWRX-300 są prowadzone przez OPG w elektrowni jądrowej w Darlington pod Toronto. Elektrownia zostanie oddana do użytku do końca 2028 r. Wraz z końcem prac projektowych pod koniec 2024 r. OPG planuje rozpocząć prace konstrukcyjne. Dzięki umowie elementy tworzone dla projektu w Kanadzie będą w tym samym czasie przygotowywane dla Polski.

Atom
Bliżej sfinansowania budowy elektrowni jądrowej. Kolejny etap inwestycji latem
Materiał Promocyjny
Naszpikowane technologiami Volkswageny na wyciągnięcie ręki w niezwykłym finansowaniu
Atom
Ważny krok w stronę budowy elektrowni atomowej w Polsce
Atom
Bruksela idzie Orbánowi na rękę, daje zielone światło dla Rosatomu
Atom
Plany na pierwszy polski atom: znamy harmonogram inwestycji
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Atom
Awaria w rosyjskiej elektrowni atomowej. Władze uspokajają
Atom
W sprawie atomu Czesi chcą mieć taki sam wybór jak Polacy