Polski mały atom z USA? Jest umowa projektowa

Spółka zależna chemicznego giganta podpisuje umowę projektową małego atomu. Dzięki niej łatwiej i szybciej będzie można przenieść technologię z Kanady i USA nad Wisłę.

Publikacja: 24.03.2023 03:00

Polski mały atom z USA? Jest umowa projektowa

Foto: Adobe Stock

Synthos Green Energy podpisało umowę na zaprojektowanie małego reaktora jądrowego, który stanie w Kanadzie, USA – i w Polsce. Spółka, partycypując w kosztach, chce uzyskać w ten sposób wpływ na dostosowanie projektu już na starcie do wymogów procesów licencjonowania w UE i w Polsce. Porozumieniem żywotnie zainteresowany jest Orlen, który dzięki tej umowie chce już w 2029 r. postawić pierwszy mały reaktor jądrowy w technologii GE Hitachi.

Pierwsza taka umowa

Umowa projektowa została zawarta 23 marca w Waszyngtonie między GE Hitachi – właścicielem technologii BWRX-300 – a trzema firmami, które są bezpośrednio zainteresowane pozyskaniem tej technologii i wybudowaniem małych reaktorów na własne potrzeby.

Partnerami polskiej firmy są Ontario Power Generation (OPG) – koncern energetyczny z Kanady, który buduje pod Toronto pierwszy na świecie reaktor BWRX-300 (o mocy 300 MW), oraz jeden z największych wytwórców energii w USA – będąca własnością rządu federalnego firma Tennessee Valley Authority (TVA).

Nie wiadomo dokładnie, jak partnerzy podzielą się kosztami projektowania. GEH ma w nich większy udział niż którykolwiek z trójki pozostałych partnerów, z kolei ich udziały są równe. Prace mają zakończyć się w listopadzie 2024 r. Łączna kwota inwestycji waha się – jak dowiedziała „Rzeczpospolita” – między 400 a 700 mln dol.

– Współfinansowanie rozwoju projektu przez kilka podmiotów, które będą budować elektrownie z reaktorami od GEH, powoduje obniżenie kosztów związanych z wdrożeniem technologii – podkreśla Synthos Green Energy i jej prezes Rafał Kasprów. Koszty projektowe pokrywa tylko Synthos Green Energy – udziałowiec w spółce celowej Orlen Synthos Green Energy, która ma odpowiadać bezpośrednio za budowę SMR-ów w Polsce.

Kolejne kroki

Na bazie podpisanej umowy zostanie przygotowany projekt elektrowni (standard design) z reaktorem BWRX-300 oraz szczegółowe projekty wykonawcze (detailed design), m.in. dla budynku reaktora wraz ze znajdującymi się wewnątrz urządzeniami, wliczając reaktor.

– Nigdy wcześniej polska spółka nie brała udziału i nie była stroną umowy na wykonanie projektu elektrowni jądrowej – podkreśla SGE.

Spółka ma uzyskać w ten sposób możliwość udziału w procesie projektowania, przedstawiając w ten sposób swoje oczekiwania wobec niego tak, aby spełniał już na samym początku warunki licencjonowania w UE i w Polsce. Ma to pozwolić na skrócenie czasu dostosowania SMR do polskich warunków.

„Dzięki współpracy i dodatkowemu finansowaniu przygotowany zostanie projekt, który będzie mógł być wdrażany w różnych częściach świata i różnych uwarunkowaniach prawnych, spełniając także rygory prawa polskiego i europejskiego” – wyjaśnia dalej firma. W tym celu powstanie specjalny zespół złożony z przedstawicieli firm sygnatariuszy umowy (Design Centre Working Group), który ma sprawdzać, czy rozwój technologii jest zgodny z przepisami i standardami różnych porządków prawnych.

Prace w Polsce

W Polsce wyłączność na budowę reaktorów w technologii BWRX-300 posiada spółka Orlen Synthos Green Energy (OSGE). – Umowa podpisana przez udziałowca OSGE umożliwi uzyskanie przez tę spółkę projektu uwzględniającego europejskie oraz polskie standardy i w efekcie szybsze rozpoczęcie prac konstrukcyjnych przy pierwszym reaktorze SMR. – Dodatkowo, projekt będzie miał zastosowanie przy kolejnych inwestycjach i znacznie usprawni cały proces oraz obniży koszty budowy floty reaktorów BWRX-300 – podkreśla należąca do Michała Sołowowa spółka.

Przygotowania do budowy pierwszego BWRX-300 są prowadzone przez OPG w elektrowni jądrowej w Darlington pod Toronto. Elektrownia zostanie oddana do użytku do końca 2028 r. Wraz z końcem prac projektowych pod koniec 2024 r. OPG planuje rozpocząć prace konstrukcyjne. Dzięki umowie elementy tworzone dla projektu w Kanadzie będą w tym samym czasie przygotowywane dla Polski.

Synthos Green Energy podpisało umowę na zaprojektowanie małego reaktora jądrowego, który stanie w Kanadzie, USA – i w Polsce. Spółka, partycypując w kosztach, chce uzyskać w ten sposób wpływ na dostosowanie projektu już na starcie do wymogów procesów licencjonowania w UE i w Polsce. Porozumieniem żywotnie zainteresowany jest Orlen, który dzięki tej umowie chce już w 2029 r. postawić pierwszy mały reaktor jądrowy w technologii GE Hitachi.

Pozostało 88% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Atom
Amerykanie nie wejdą z kapitałem do polskiego atomu? Rząd znalazł alternatywę
Atom
Drugi polski projekt atomowy wciąż pod znakiem zapytania
Atom
Słowacja zablokuje 12 pakiet sankcji, jeżeli Unia nie spełni jej warunku
Atom
Siedem bram piekieł w drodze do atomu. Potencjał zleceń dla polskich firm ogromny
Atom
Mały atom: KGHM chce dalszej współpracy z NuScale, ale niekoniecznie ich technologii
Materiał Promocyjny
Razem dla Planety, czyli chemia dla zrównoważonej przyszłości